Komunikaty duszpasterskie na XXI Niedzielę Zwykłą 25.08.2019

herb Stolicy Apostolskiej1. Już jutro, w poniedziałek 26 sierpnia obchodzić będziemy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tego maryjnego dnia w naszej bazylice Msze św. o godz. 6:30; 9:00; dodatkowa Msza św. o 11:00 oraz wieczorna o 18:00. Do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej z serca wszystkich zapraszamy!

2. W przyszłą niedzielę 01 września, obchodzić będziemy tragiczną 80. już rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na sumie parafialnej o godz. 12:30 gościć będziemy przedstawicieli wszystkich gmin powiatu bolesławieckiego, którzy pod przewodnictwem pana starosty Tomasza Gabrysiaka zatroszczyli się o modlitwę w intencji obrońców Ojczyzny 1939 roku, wszystkich niewinnych ofiar kataklizmu wojny światowej, oraz tych którzy różnymi drogami do Polski nieśli nam wolność. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejście pod pobliski pomnik Niepodległości oraz złożenie wiązanek kwiatów. Do modlitwy za obrońców polskiego września, za wszystkie niewinne ofiary II wojny światowej, oraz tych którzy różnymi drogami nieśli nam nadzieję wolności, wszystkich zapraszamy!

Komunikaty duszpasterskie na XX Niedzielę Zwykłą 18.08.2019

herb Stolicy Apostolskiej1. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się, że Triduum odpustowe w naszej wspólnocie było obchodzone tak podniośle i pięknie. Dziękujemy kapłanom: ks. Damianowi, ks. Romanowi za ich posługę sakramentalną w dniach odpustu. Matkom Różańcowym, zakrystianom pani Irenie i panu Wojciechowi, panu Kazimierzowi Szpakowi za poświęcony czas na przygotowanie świątyni do uroczystości. Kwiaciarni Państwa Dąbrowskich i ks. Damianowi za jak zwykle cudowne aranżacje kwiatowe. Służbie liturgicznej, panu organiście, wszystkim uczestnikom liturgii, wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że te trzy dni były obchodzone z tak wielką pobożnością.

Figurę Matki Bożej Zaśniętej za ołtarzem głównym możemy jeszcze nawiedzać do przyszłej niedzieli 25 sierpnia. Do modlitwy za jej wstawiennictwem wszystkich z serca zapraszamy!

Program uroczystości Odpustowych ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 113-14-15.08.2019

Plakat Odpust 2019 - www

Już we wtorek 13 sierpnia rozpoczynamy Triduum Odpustowe. W dniach 13-14-15. sierpnia tradycyjnie czcić będziemy Zaśnięcie i Wniebowzięcie Matki Bożej.

Nasze Triduum odpustowe rozpoczniemy we wtorek 13 sierpnia - Pokutnym Dniem Fatimskim. Tego dnia Msze św. Fatimskie o godz. 6:30; 9:00; dodatkowa Msza św. o godz. 11:00 oraz wieczorna uprzedzona o17:30 Różańcem Fatimskim, sprawowana  w intencjach zbiorowych składanych w zakrystii, kancelarii lub pozostawionych w skarbonie przy wyjściu. Naszą modlitwę pierwszego dnia Triduum zakończymy Apelem Maryjnym o godz. 21:00.

środę 14 sierpnia przeżywać będziemy dzień Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Program Mszy św. w bazylice o godz.: 6:30; 9:00; dodatkowa Msza św. o 11:00; i wieczorna o 18:00, na której gościć będziemy Biskupa Mariana Buczka z Ukrainy. Na tej Mszy św. wigilijnej uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej dokonamy poświęcenia wiązanek ziół i kwiatów do naszych mieszkań i domów. Na zakończenie tej Eucharystii wyjdziemy w procesji z figurą Zaśnięcia Matki Bożej wokół naszej bazyliki. Wigilijny Dzień odpustu zakończymy w środowy wieczór kolejnym Apelem Maryjnym o godz. 21:00 i przeniesiemy wówczas Figurę Zaśnięcia Matki Bożej do kaplicy za ołtarzem.

Bp Marek Mendyk o watykańskim dokumencie nt. gender w edukacji 08.07.2019

Bp-Marek-Mendyk

Przed sześcioma laty, kiedy polscy biskupi skierowali do wiernych List Pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny (2013), w którym przestrzegali przed zagrożeniami ideologii gender, już pojawiały się głosy, że przydałby się opracowany przez którąś z kongregacji watykańskich szerszy dokument Kościoła w tym temacie.

Dzisiaj z zadowoleniem i uwagą przyjmujemy ten potrzebny dokument Kongregacji do spraw Edukacji Katolickiej. Dokument ważny zwłaszcza dla wszystkich środowisk wychowawczych związanych z wychowaniem dzieci i młodzieży. Od kilku lat bowiem spotykają się z coraz silniejszą i groźniejszą ingerencją środowisk LGBT promujących gender.

Dokument – po wyjaśnieniu czym jest gender – przypomina niezastąpioną rolę rodziny. Z samej natury rodziny wynikają dwa podstawowe prawa, które zawsze muszą być zagwarantowane i chronione. Pierwszym jest prawo rodziny do uznania za „podstawową przestrzeń pedagogiczną dla wychowawczego kształtowania dzieci”. Ono przekłada się następnie na „najcięższy obowiązek” rodziców, by byli odpowiedzialni za „spójne osobowe i społeczne wychowanie dzieci”, także w odniesieniu do wychowania ich tożsamości seksualnej i uczuciowej „w kontekście wychowania do miłości, do wzajemnego daru z siebie”.