• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Nowopowołani do posługi lektora w naszej wspólnocie 08.12.2017

34

Radosnego dnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w sąsiedniej Parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu o godz. 18:00 sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. dziekana Andrzeja Kryłowskiego, podczas której zostali włączeni do posługi lektoratu starsi ministranci Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Ta Eucharystia wieńczyła specjalny cykl formacyjny grupy kandydatów, których zebrał ks. Sławomir Dębowiak i dla których zorganizował zajęcia przygotowawcze, aby mogli spełniać funkcję lektorów z zgromadzeniu wiernych oraz których wytypował nasz parafialny duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Tomasz Krauze. Kandydaci byli przygotowywani przez kilka miesięcy w ramach specjalnego cyklu wykładów o tematyce biblijno-liturgicznej oraz fonetycznej. W skład zajęć wchodziły także ćwiczenia lektorskie, podczas których zwracali uwagę na dokładność odczytywanego tekstu, spokojny rytm czytań, jakiego wymaga liturgia, oraz umiejętność posługiwania się mikrofonem.

Poświęcenie i wręczenie nowych medalików maryjnych dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. 08.12.2017

37

We wnętrzu naszej bazyliki, w której rozpoczęły się już prace remontowe, przeżywaliśmy radosna uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu nasza wspólnota parafialna przeżywała chwile radości związane z obrzędem poświęcenia i wręczenia nowych medalików maryjnych przeznaczonych dla grupy dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii świętej.

Dzień poświęcenia i wręczenia medalików został poprzedzony specjalnym wprowadzeniem wśród rodziców dzieci komunijnych, którego dokonał ks. Janusz Diament, prowadzący duszpastersko całą grupę. A następnie same dzieci przygotowane zostały do tej radosnej chwili.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych 10-13.12.2017

rekolekcje17

Program Rekolekcji Adwentowych 
Bolesławiecka Bazylika Maryjna 
10-13.12.2017

Niedziela 10.XII.2017     II Niedziela Adwentu

07:00 Msza św. z nauką na rozpoczęcie dla dorosłych.

08:30 Msza św. z nauką na rozpoczęcie dla dorosłych.

09:45 Msza św. z nauką na rozpoczęcie dla dorosłych.

11:00 Msza św. z nauką na rozpoczęcie do dzieci.

12:30 Msza św. z nauką na rozpoczęcie dla dorosłych.

18:00 Msza św. z nauką na rozpoczęcie dla dorosłych.

Komunikaty duszpasterskie na II Niedzielę Adwentu 10.12.2017

herb Stolicy Apostolskiej1. Dzisiejsza druga niedziela grudnia to dzień, który przypomina nam o naszej wspólnej trosce o renowację bazyliki. Wszystkimi ofiarami wspomagamy wkład własny w realizowany program remontowo – konserwatorski. Wchodzimy obecnie w najtrudniejszą fazę prac posadzkarskich, które utrudniają nam życie liturgiczne wewnątrz bazyliki. Inne etapy będą dla nas już tylko lżejsze, bo nie będą komplikować nam życia wewnątrz świątyni. Z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy o codziennej modlitwie w ich intencjach.

2. Jak wcześniej zapowiadaliśmy w czasie adwentowego oczekiwania rozpoczynamy dzisiaj Rekolekcje Adwentowe, którym przewodniczy nasz dostojny gość ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego serdecznie wśród nas witamy.

W poniedziałek, wtorek i środę nauki dla dorosłych podczas Eucharystii o godz. 9:00, 11:00 i 18:00. W poniedziałkowe popołudnie o godz. 16:30 Specjalne Roraty dla wszystkich dzieci, także pierwszokomunijnych.

We wtorkowe popołudnie o godz. 16:30 Nabożeństwo dla wszystkich młodych, szczególnie wszystkich grup młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania.

W środę dzień spowiedzi św. rekolekcyjnej. Przedpołudniowa Spowiedź św. od godz. 8:30 do 11:00; popołudniowa Spowiedź św. od godz. 16:00 do 18:00. Zakończenie rekolekcji na każdej Mszy św. z nauką dla dorosłych o 9:00; 11:00 i 18:00 oraz udzielenie łaski odpustu zupełnego.

LIST PASTERSKI BISKUPA LEGNICKIEGO NA ADWENT I NARODZENIE PAŃSKIE O TAJEMNICY WCIELENIA SYNA BOŻEGO 04.12.2017

ofiarowanie panskie

LIST PASTERSKI BISKUPA LEGNICKIEGO NA ADWENT I NARODZENIE PAŃSKIE
O TAJEMNICY WCIELENIA SYNA BOŻEGO

Herb biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego1. W liturgicznym życiu Kościoła przejawia się bogactwo tajemnicy obecności Boga żywego wśród ludzi. Kościół tę tajemnicę celebruje dla urzeczywistniania zbawienia w świecie i by w ten sposób oddać cześć i chwałę Stwórcy. Cały rok liturgiczny koncentruje się na celebrowaniu wydarzeń zbawczych. Istotną treścią wszystkich czynności liturgicznych jest urzeczywistnianie tajemnicy ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, czyli tajemnicy Jego Paschy. Tajemnica Paschy - centrum historii zbawienia - stanowi zasadniczą treść każdej niedzieli. Boży zamysł zbawienia, który obejmuje historię ludzkości od samych jej początków i zmierza do końca czasu, osiągnął swój specyficzny, konkretny wyraz we wcieleniu Syna Bożego.

I. Wcielenie Syna Bożego jako przygotowanie Jego Paschy

2. W roku kościelnym znamienne znaczenie mają Adwent i okres Narodzenia Pańskiego, nazywane też okresem Wcielenia. Ten czas, przywołujący tajemnicę wcielenia Syna Bożego, jest świętowaniem pierwszego przyjścia Zbawiciela, czyli Jego narodzenia z Maryi Dziewicy, i jest zorientowany na powtórne i ostateczne Jego Przyjście. Nie jest jednak oderwany od tajemnicy paschalnej ani też nie stanowi w stosunku do niej żadnej konkurencji. Właściwe zrozumienie tego okresu jest możliwe tylko w łączności z tajemnicą paschalną Chrystusa. To Pascha Jezusa nadała pełny wymiar Jego wcieleniu. Wcielenie zaś umożliwiło Paschę Chrystusa. Wspominanie i celebrowanie w liturgii Kościoła tajemnicy Słowa, które stało się ciałem, jest ze swej natury związane z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz ukierunkowane na Jego ostateczne przyjście.

Słowo Biskupów metropolii wrocławskiej ws. troski o jakość powietrza 05.12.2017

smog

 

Słowo Biskupów metropolii wrocławskiej
ws. troski o jakość powietrza

Drodzy Siostry i Bracia,
Mieszkańcy Dolnego Śląska

W ciągu ostatnich lat w Polsce nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania problemem zanieczyszczenia powietrza, potocznie często nazywanym „smogiem”. Badania naukowe potwierdzają, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Szczególnie narażonymi grupami są dzieci oraz seniorzy, a także osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze wiąże się ze zwiększoną umieralnością. Dane statystyczne zaś potwierdzają, że główną przyczyną tych zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków.

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partenrzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.