• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Oświadczenie ks. proboszcza Andrzeja Jarosiewicza 29.11.2023

Matka Boża z obrazka bazyliki

W dniu 16 listopada br. zwróciłem się do Biskupa Legnickiego z prośbą o odwołanie mnie z funkcji proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu. Prośbę swą umotywowałem tym, iż po 19 latach bardzo niełatwej posługi duszpasterskiej, gdy trzeba było także podjąć się niezwykle trudnych zadań remontowo – konserwatorskich, czuję się wewnętrznie wypalony. Dlatego poprosiłem Biskupa Legnickiego o łatwiejsze zadania duszpasterskie, które pomogą mi z radością nieść Ewangelię i służyć wspólnocie Kościoła.

Myślę, że przyjdzie czas na podsumowanie we wspólnocie parafialnej, ale już teraz chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy stanęli przy mnie ze swoją wiarą, nadzieją i miłością, i przez te 19 lat budowali wraz ze mną żywą wspólnotę Kościoła. Jestem też niezwykle wdzięczny wszystkim, którym zależało na przywracaniu piękna najcenniejszemu zabytkowi miasta, jakim jest Bolesławiecka Bazylika Maryjna, za świadectwo zaufania, że trudna droga podejmowanych przez nas wspólnie wyzwań remontowo – konserwatorskich jest właściwa. Z serca wszystkim dziękuję za to niezwykłe świadectwo wiary w niełatwych dla polskich rodzin czasie, gdy trzeba było zmagać się z wieloma problemami.

Patrocinium opieki św. Józefa Kalasancjusza u naszych sąsiadów 27.11.2023

sw.-Jozef-KalasancjuszW poniedziałek 27 listopada 2023 na Eucharystii o godz. 8:00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Pijarskich w Bolesławcu przeżywać będą święto opieki św. Józefa Kalasancjusza zwane Patrocinium. Będzie to okazja by wszyscy, którzy tworzą wspólnotę Zespołu Szkół Pijarskich w Bolesławcu zjednoczyli swe serca przy ołtarzu oraz by przyzywać orędownictwa św. Jaózefa Kalasancjusza przed Bogiem. Do wspólnej modlitwy wszystkich z serca zapraszamy!

Komunikaty duszpasterskie na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 26.11.2023

chrystus krol 231. Już w najbliższy wtorek 28. listopada zaplanowany jest komisyjny odbiór kończących się prac konserwatorskich barokowych kamiennych schodów wejścia głównego od strony Rynku. Do naszej wspólnoty przybędzie konserwator wojewódzki, aby razem z innymi specjalistami dokonać tego odbioru. Po zakończeniu inwestycji pozostanie nam jeszcze umyć figury które dekorują kamienną balustradę, a które były już konserwowane, aby od strony estetycznej wszystkie elementy zostały ujednolicone. Z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy o codziennej modlitwie w ich intencjach.

2. W środę jak każdego tygodnia zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Poranna Nowenna o godz. 9:00 oraz główna Nowenna o godz. 18:00. Do modlitwy z serca zapraszamy.

3. W czwartek 30 listopada przeżywać będziemy święto świętego Andrzeja apostoła. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na Mszę św. w intencjach ks. Andrzeja w czwartkowy wieczór o godz. 18:00. Wszystkich do modlitwy w intencji Solenizanta serdecznie zapraszamy.

4. W tygodniu przeżywamy:

Pierwszy piątek miesiąca 01. grudnia. Tego dnia okazja do Spowiedzi św. tradycyjnie od godz. 16:00 do 18:00. O godz. 17:30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do prywatnej adoracji. Msza św. wynagradzająca grzechy Najświętszemu Sercu Jezusowemu o godz. 18:00, ofiarowana przez Wspólnotę Matek Różańcowych.

Pierwszą sobotę miesiąca 02. grudnia. O godz. 9:00 Msza św. wynagra-dzająca grzechy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, połączona z odnowieniem Aktu Ofiarowania się Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, a zamówiona przez Wspólnotę Matek Różańcowych.

5. Przyszła Niedziela 03. grudnia będzie pierwszą miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych o zwykłej porze: dla róży męskiej po Mszy św. o godz. 11:00; dla wszystkich róż żeńskich na spotkaniu o godz. 17:00, na które już dziś z serca zapraszamy wszystkie Matki Różańcowe.

Komunikaty duszpasterskie na XXXIII Niedzielę Zwykłą 19.11.2023

Niech przypowieść o talentach1. Do najbliższego czwartku, kontynuujemy w naszej wspólnocie modlitwę wypominkową. Prosimy pamiętać, że każdego Dnia Nabożeństwa Wypominkowe o godz. 17:15 z podziałem na ulice, dlatego prosimy w odpowiednie miejsce o wpisywanie nazwy ulicy. W najbliższych dniach modlić się będziemy za zmarłych, których rodziny zamieszkują następujące ulice:

Niedziela, 19 listopada wypominki z ul. Słowackiego i Jasińskiego (dawna Buczka)

Poniedziałek, 20 listopada wypominki z ul. Zygmunta Augusta od nr 4 do 14 D

Wtorek, 21 listopada wypominki z ul. Zygmunta Augusta od nr 16 do 18 A

Środa, 22 listopada wypominki z ul. Zacisze, Zwycięstwa, Żwirki i Wigury

Czwartek, 23 listopada wypominki z innych ulic miasta oraz te, które nie były jeszcze odczytane.

2. W środę jak każdego tygodnia zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Poranna Nowenna o godz. 9:00 oraz główna o godz. 18:00. Do modlitwy z serca zapraszamy.

W środę 22 listopada obchodzić będziemy dzień imienin ks. Romana. Serdecznie zapraszamy na Mszę św. w intencji Solenizanta w najbliższą środę o godz. 18:00. Ze szczególnym zaproszeniem zwracamy się do grup, którym ks. Roman duszpasterzuje. Wszystkich do modlitwy zapraszamy.

3. W najbliższy czwartek 23. listopada przeżywać będziemy Comiesięczny Dzień Duchowości św. Ojca Pio. Naszą modlitwę rozpoczniemy ostatnimi Wypominkami za zmarłych oraz Nowenną za wstawiennictwem świętego o godz. 17:15, po których sprawowana będzie Msza św. w intencjach zbiorowych za żywych, czy zmarłych z naszych rodzin. Na zakończenie Eucharystii przyjmiemy błogosławieństwo relikwiami św. Ojca Pio. Do modlitwy z serca zapraszamy.

4. Rozprowadzamy nowy kalendarz ścienny na Nowy Rok 2024. Tym razem na głównej stronie kalendarza opublikowane zostały fotografie czterech Ewangelistów z naszej ambony. Zadbajmy, by tego kalendarza nie zabrakło w naszych mieszkaniach. Ten kalendarz jest naszym wspólnym znakiem, że tę świątynię szanujemy i kochamy, i że zależy nam na jej renowacji. Kalendarz jest dostępny w zakrystii.

Wyniku naboru wniosków do rządowego Programu Odbudowy Zabytków 26.09.2023

rpoz logoW minionym tygodniu, a dokładnie we wtorek 26 września br. zostały podane wyniki dodatkowego naboru wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Nasza wspólnota Parafialna z pomocą administracyjną Urzędu Miasta Bolesławiec złożyła przygotowane wcześniej projekty pod wspólną nazwą „Remont zabytkowej wieży kościoła – podniesienie poziomu bezpieczeństwa pożarowego. System odpowiedniej gospodarki stanem wilgoci w obiekcie zabytkowym”.

Komunikaty duszpasterskie na uroczystość Wniebowzięcia NMP 15.08.2023

a1601. Przeżywamy dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. w naszej bazylice według programu niedzielnego. Podczas każdej Eucharystii dokonujemy dziś poświęcenia wiązanek ziół i kwiatów upamiętniających nam najpiękniejszy owoc ziemi, jakim jest Matka Boża. Zakończenie Triduum Odpustowego dzisiejszym Apelem Maryjnym o 21:00. Wszystkich do modlitwy z serca zapraszamy.

2. Najbliższy trzeci piątek miesiąca 18. sierpnia, to comiesięczny Dzień Bożego Miłosierdzia. O godz. 17:30 zapraszamy na Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której sprawowana będzie Eucharystia ku czci Bożego miłosierdzia w intencjach wpisanych do księgi intencji wieczystych bazyliki, za żywych, czy zmarłych z naszych rodzin. Po Mszy św. przyjmiemy błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II, apostoła Bożego miłosierdzia. Do modlitwy wszystkich z serca zapraszamy.

3. W czwartek 24. sierpnia przeżywać będziemy Comiesięczny Dzień Duchowości św. Ojca Pio. Naszą modlitwę rozpoczniemy Nowenną za wstawiennictwem świętego Padre Pio o godz. 17:30, po której sprawowana będzie Msza św. w intencjach zbiorowych za żywych czy zmarłych z naszych rodzin. Na zakończenie Eucharystii przyjmiemy błogosławieństwo relikwiami św. Ojca Pio. Do modlitwy z serca zapraszamy.

Diecezjalne

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Interreg

interreg

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 17:45.