Wielki Piątek Męki Pańskiej w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 19.04.2019

PT022W Wielki Piątek Męki Pańskiej 19 kwietnia 2019 zgromadziliśmy się w Bolesławieckiej bazylice Maryjnej na liturgii Męki Chrystusa Pana o godz. 18:00. Nasze modlitwie przewodniczył ks. prefekt Damian Konieczny. Centralnym punktem tej wyjątkowej, celebrowanej tylko jeden raz w roku liturgii, była adoracja Krzyża świętego, jako znaku naszego zbawienia. Tradycyjnie na rozpoczęcie liturgii przewodniczący naszej modlitwie w geście pokuty leżał krzyżem przed ołtarzem Pańskim, aby ten sposób błagać miłosierdzie Boże o przebaczenie wszystkich grzechów, które obciążają ludzkie sumienia. Później słuchaliśmy słowa Bożego. Centralnym punktem liturgii słowa była Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa według św. Jana czytana z podziałem na poszczególne role oraz z udziałem Scholi.

Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Rozpoczecie triduum Paschalnego w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 18.04.2019

CZ040Mszą św. Wieczerzy Pańskiej w wielki czwartek 18 kwietnia 2019 rozpoczęliśmy świętowanie Triduum Paschalnego w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej. Uroczystej liturgii o godz. 18:00 przewodniczył ks. kapelan Roman Lubański, a koncelebrowali ją ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki oraz ks. prefekt Damian Konieczny. Jak zaznaczył to we wstępie przewodniczący liturgii był to szczególny dzień dziękczynienia za sakrament Eucharystii, nieustannie gromadzący i odnawiający Kościół Chrystusowy na całej ziemi oraz za sakrament kapłaństwa, nierozłącznie związany z Eucharystią, który należy do życiodajnych dla wspólnoty Kościoła.

Niedziela Palmowa w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 14.04.2019

NP05W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej gromadziliśmy się na Eucharystiach, aby słuchać ewangelicznego opisu Męki pana naszego Jezusa Chrystusa. Jak każdego roku ten szczególny opis czytany był z podziałem na role przez zespoły lektorów. Tego też dnia na pamiątkę tłumów, które witały Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy gałązkami palm, święciliśmy nasze polskie palmy, które miały stawać się dla nas znakiem Jezusa Chrystusa Króla naszego życia.

Przed uroczysta Eucharystią o godz. 11:00 zgromadziliśmy się na placu przed bazyliką, aby dokonać poświęcenia palm, a następnie procesjonalnie śpiewając antyfony Niedzieli Palmowej wejść do naszej świątyni. Mszy św. przewodniczył ks. prefekt Damian Konieczny, który także wygłosił okolicznościową homilię. Kierując d zgromadzonych dzieci i dorosłych słowa homilii, ks. Damian powiedział: „W niektórych częściach Polski do tradycyjnej palmy dodaje się dereń, który przez swój kolor nawiązuje do przelanej krwi Pana Jezusa. Jest zresztą taka piękna legenda mówiąca nam o dereniu. O współczującym krzewie, który w tradycji na zawsze związał się z tajemnicą męki Pana Jezusa, o której słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Posłuchajcie:

Rekolekcyjna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta 08.04.2019. Fot. Sz. Fita

DK078W ramach rekolekcji Paschalnych, które w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przeprowadził ks. dziekan Zbigniew Kulesza z Miłkowa, koło Karpacza, tradycyjnie w programie znalazła się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. To specyficzne nabożeństwo organizowane w ramach rekolekcji w innym dniu niż piątek, zawsze jest adresowane do tych, którzy ze względu na swoje obowiązki rodzinne , czy zawodowe, nie mogą sobie pozwolić na to, by końcem tygodnia, a dokładnie w piątki Wielkiego postu wziąć udział w pasyjnych nabożeństwach.

W poniedziałek, dnia 08 kwietnia 2019, o godz. 19:30 na placu przed bazyliką zgromadzili się tłumnie uczestnicy rekolekcji, aby podjąć naturalnych wielkości drewniany krzyż i zaangażować swoje serce, swoje świadectwo, w tą wyjątkową modlitwę Kościoła ulicami naszego miasta. Poszczególnie stacje przypadały przy ulicach lub blokach mieszkańców parafii. Ojciec rekolekcjonista Zbigniew pośród rozważań obficie karmił nas słowem Bożym oraz poezją, która jest najwznioślejszym ludzkim słowem zdolnym wypowiedzieć to, co Bóg mówi do nas w swoim słowie. Przystając na czas rozważania przy kolejnych stacjach, nadzwyczajni szafarze Komunii św. i inni członkowie służby liturgicznej unosili do góry wielki krzyż, aby wszyscy uczestnicy i ci którzy łączyli się z nami z balkonów i okien trzymając w rękach zapalone świecie, mogli ujrzeć znak naszego zbawienia.

Komunikaty duszpasterskie na Niedzielę Palmową 14.04.2019

herb Stolicy Apostolskiej1. Przeżywamy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. W dniu dzisiejszym, dokonujemy poświęcenia palm podczas każdej Mszy św.Zadbajmy, by tego szczególnego znaku nie zabrakło w naszych domach i mieszkaniach. Procesja z palmami rozpocznie się o godz. 10:50 na placu przed bazyliką, skąd wyruszymy z najmłodszymi do wnętrza bazyliki.

2. Dzisiejsza Niedziela jest także drugą miesiąca kwietnia. Jak zapowiadaliśmy wszystkimi ofiarami wspomagamy dziś prace projektowe systemu ogrzewania i wentylacji bazyliki. Z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie.

Program Świętego Triduum Paschalnego 18-19-20.04.2019

plakat triduum 2019

W Wielki Czwartek jest tylko Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 22:00.

W Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18:00, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu wyjątkowo tego dnia do godz. 24:00.

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów równo co godzinę od 9:00 do 16:00. Ofiary składane na tacę podczas poświęcenia pokarmów tradycyjnie przeznaczone będą na świąteczny wystrój naszej świątyni.

W sobotni wieczór uroczysta Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 20:00, na którą prosimy zabrać ze sobą świece do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i po której wyjdziemy w nocnej procesji rezurekcyjnej.

Do udziału w tych trzech najświętszych dniach naszej wiary wszystkich z serca zapraszamy!

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego pierwsza Msza św. o świcie tradycyjnie o godz. 6:00, po której nie ma procesji. Następne Msze św. według porządku niedzielnego.