• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Komunikaty duszpasterskie na święto Chrztu Pańskiego 10.01.2021

chrzest-jezusa-11. Dzisiejszej niedzieli przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Podczas Mszy św. przypominamy sobie o naszych chrzcielnych przyrzeczeniach, które niech będą dla nas wezwaniem do budowania autentycznego świadectwa wierności Ewangelii.

2. Dzisiejsza niedziela, 10 stycznia jest drugą miesiąca, wszystkimi ofiarami wspomagamy dziś kolejne etapy przywracania świetności naszej bazylice. W ostatnich dniach grudnia zrealizowaliśmy cykl badań stratygraficznych we wnętrzu świątyni, który ukazał, jak bazylika była przemalowywana na przestrzeni wieków. Do naszej współczesności nie zachowały się jednolite połacie malowideł ściennych, które moglibyśmy odtworzyć i zakonserwować. Badania wykazały, jakie kolory używane były do malatury wnętrza w czasie barokowej rozbudowy. Obecnie, mamy otwartą drogę do przygotowania projektu nowej malatury wnętrza, który obejmować będzie także konserwację cyklu 12 figur stiukowych apostołów w strefie podsufitowej i cyklu 2 figur Zwiastowania Pańskiego na łuku tęczowym oraz konserwację wszystkich rzeźbionych kwiatonów sufitowych i gwiazd. Rozpoczęcie fazy projektowania będzie dla naszej Parafii wyzwaniem, by pozyskać fundusze zewnętrzne, które wspomogą nasze wysiłki na tym ważnym etapie. W dzisiejszą drugą niedzielę miesiąca wszystkimi ofiarami wspomagamy ten ważny projekt w przywracaniu piękna naszej bazylice. Z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy o codziennej modlitwie w ich intencjach.

3. Ponieważ obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam na normalną wizytę kolędową z modlitwą za rodziny i błogosła-wieństwem naszych mieszkań i domów, przesuwamy tę akcję duszpasterską na przyszłe miesiące, gdy obostrzenia pandemiczne nie będą już obowiązywać. Dlatego jak każdego roku, gdy sytuacja na to pozwoli w późniejszym czasie, nasi ministranci wcześniej przejdą poszczególnymi ulicami informując o wizycie duszpasterskiej, modlitwie za rodziny i obrzędzie błogosławieństwa mieszkań i domów.

Komunikaty duszpasterskie na uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2021

objawienie pańskie1. W dniu dzisiejszym 06 stycznia tradycyjnie obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, ludowo zwaną Świętem Trzech Króli. Msze św. w bazylice według porządku niedzielnego. Na każdej Eucharystii święcimy dziś wodę, kadzidło i kredę dla oznaczania naszych domów. W dzisiejszą uroczystość podczas Mszy św. o godz. 11:00, dzieci pierwszokomunijne otrzymają poświęcone książeczki – modlitewniki, które są kolejnym krokiem w przygotowaniu radosnej uroczystości pierwszej Komunii św.

2. Już jutro 07 stycznia przeżywać będziemy pierwszy czwartek miesiąca z Mszą św. o powołania o godz. 18:00 zamówioną przez Wspólnotę Matek Różańcowych. Po Mszy św. wieczornej w sali katechetycznej spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Wszystkich członków oraz osoby pragnące modlić się o powołania z serca zapraszamy.

3. Ponieważ obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam na normalną wizytę kolędową z modlitwą za rodziny i błogosła-wieństwem naszych mieszkań i domów, przesuwamy tę akcję duszpasterską na przyszłe miesiące, gdy obostrzenia pandemiczne nie będą już obowiązywać. Dlatego jak każdego roku, gdy sytuacja na to pozwoli w późniejszym czasie, nasi ministranci wcześniej przejdą poszczególnymi ulicami informując o wizycie duszpasterskiej, modlitwie za rodziny i obrzędzie błogosławieństwa mieszkań i domów.

Informacja dotycząca wizyty duszpasterskiej zwanej Kolędą w roku 2021

wizyta duszpasterska

Ponieważ obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam na normalną wizytę kolędową z modlitwą za rodziny i błogosławieństwem naszych mieszkań i domów, przesuwamy tę akcję duszpasterską na przyszłe miesiące Nowego Roku, gdy obostrzenia pandemiczne nie będą już obowiązywać.

Nie będzie to już wyzyta kolędowa, ale duszpasterska, bez względu na czas w jakim ją zrealizujemy w naszej wspólnocie parafialnej. Dlatego jak każdego roku, gdy sytuacja na to pozwoli w późniejszym czasie, nasi ministranci wcześniej przejdą poszczególnymi ulicami informując o wizycie duszpasterskiej, modlitwie za rodziny i obrzędzie błogosławieństwa mieszkań i domów.

Niech obecny czas oraz nadzieje związane z realizowanymi obecnie powszechnymi szczepianiami przeciw wirusowi Sars-CoV 2, pozwolą nam w niedalekiej przyszłości powrócić do normalnego życia parafialnego.

Komunikaty duszpasterskie na XXVI Niedzielę Zwykłą 27.09.2020

celnicy i nierządnice1. W najbliższy czwartek rozpoczynamy miesiąc październik złączony w naszej chrześcijańskiej kulturze z modlitwą różańcową. Każdego dnia Nabożeństwo Różańcowe o godz. 17:30 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Za wstawiennictwem Królowej Różańca świętego prośmy miłosiernego Boga o potrzebne dla nas łaski, szczególnie w dźwiganiu bolesnych skutków pandemii.

Nabożeństwa różańcowe dla dzieci, tradycyjnie w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16:30. W najbliższym tygodniu pierwsze nabożeństwo dla dzieci w piątek o godz. 16:30, na którym zostanie ogłoszony różańcowy konkurs dla najmłodszych.

2. Trwają zapisy dzieci z klas trzecich, które już niebawem rozpoczną swoje przygotowanie do uroczystości pierwszej Komunii świętej. Odbyło się już pierwsze spotkanie rodziców w tej sprawie. Przypominamy, że warunkiem zapisania dziecka do przygotowania jest aktualne świadectwo chrztu świętego. Rodziców, którzy jeszcze nie zapisali swoich dzieci do grupy, zapraszamy w najbliższym tygodniu ze świadectwami chrztu świętego do kancelarii parafialnej. W najbliższym czasie zakończymy zapisy dzieci do nowej grupy.

3. W najbliższą środę 30 września o godz. 16:00 do salki katechetycznej zapraszamy na spotkanie dziewczynki czy chłopców, którzy chcieliby śpiewać w powoływanej obecnie dziecięcej scholi śpiewaczej. Wszystkich utalentowanych muzycznie serdecznie zapraszamy!

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii - który pozwolił nam się odnaleźć ... - 24.05.2020

jan gabriel Perboyre

 

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii
- który pozwolił nam się odnaleźć...

 

Życie Jana Gabriela Perboyre'a (1802-1840) można zamknąć w trzech etapach: pierwszy od urodzenia do wstąpienia do wspólnoty wincentyńskiej, drugi od nowicjatu do wyjazdu do Chin; trzeci - obejmuje działalność misjonarską w Chinach, której ukoronowaniem było męczeństwo. Dwa pierwsze były ludzkim i duchowym przygotowaniem do realizacji trzeciego etapu.

Trudno byłoby znaleźć bardziej znaczący dzień narodzin dla przyszłego misjonarza -męczennika niż uroczystość Objawienia Pańskiego. Właśnie 6 stycznia 1802 roku, w małej miejscowości Puech należącej do gminy i parafii Montgesty niedaleko Cahors we Francji, urodził się Jan Gabriel Perboyre. Ochrzczony w dniu następnym otrzymał imiona najstarszego stryja, który mieszkał w domu rodzinnym znajdującym się niedaleko Catus, zwanym Zamkiem Villary. Pomimo przywrócenia pokoju religijnego i wolności kultu w związku z zawarciem konkordatu przez Napoleona i papieża Piusa VI (1802) sytuacja, w jakiej znajdował się ówczesny Kościół we Francji, była dość trudna i złożona. Istniała potrzeba jego odbudowy zarówno pod względem duchowym jak i materialnym.

Więcej artykułów…

Diecezjalne

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Interreg

interreg

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 17:45.