• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Jednocząc się w bólu z powodu barbarzyńskiej profanacji Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie ofiarujmy dzisiejsze Nabożeństwo Gorzkich Żali w intencji ekspiacyjnej za grzech profanacji. Wszystkich z serca zapraszamy! 18.03.2018 godz. 17:30

gorzkie

 

Jednocząc się w bólu z powodu barbarzyńskiej profanacji Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie ofiarujmy dzisiejsze Nabożeństwo Gorzkich Żali w intencji ekspiacyjnej za grzech profanacji. Wszystkich z serca zapraszamy! 18.03.2018 godz. 17:30.

 

Przy pomocy łaski Bożej przystępujemy do rozważania męki Pana naszego Jezusa Chrystusa. Ofiarować ją będziemy Ojcu niebieskiemu na cześć i chwałę Jego Boskiego Majestatu, pokornie Mu dziękując za wielką i niepojętą miłość ku rodzajowi ludzkiemu, iż raczył zesłać Syna swego, aby za nas wycierpiał okrutne męki i śmierć podjął krzyżową. To rozmyślanie ofiarujemy również ku czci Najświętszej Maryi Panny, Matki Bolesnej, oraz ku uczczeniu Świętych Pańskich, którzy wyróżniali się nabożeństwem ku Męce Chrystusowej.
W drugiej części rozmyślania męki Pańskiej będziemy rozważali, co Pan Jezus wycierpiał od niesłusznego przed sądem oskarżenia aż do okrutnego cierniem ukoronowania. Te zaś rany, zniewagi i zelżywości temuż Jezusowi cierpiącemu ofiarujemy, prosząc Go o pomyślność dla Ojczyzny naszej, o pokój i zgodę dla wszystkich narodów, a dla siebie o odpuszczenie grzechów, oddalenie klęsk i nieszczęść doczesnych, a szczególnie zarazy, głodu, ognia i wojny.
 
HYMN
 1. Przypatrz się, duszo, jak cię Bóg miłuje, *
  Jako dla ciebie sobie nie folguje. *
  Przecież Go bardziej, niż katowska, dręczy, *
  Złość twoja męczy.

Komunikaty duszpasterskie na V Niedzielę Wielkiego Postu 18.03.2018

herb Stolicy Apostolskiej

 

1. W najbliższy piątek 23 marca przeżywać będziemy comiesięczny Dzień Duchowości św. Ojca Pio. Z tej okazji Droga Krzyżowa ze św. Ojcem Pio o godz. 17:30, a bezpośrednio po niej Eucharystia w intencjach zbiorowych. Na zakończenie Mszy św. będziemy mieli okazję uczcić relikwie św. Padre Pio. Do modlitwy wszystkich z serca zapraszamy.

2. Zbliża się czas naszych rozliczeń podatkowych. Informujemy, że podobnie jak w zeszłych latach mamy możliwość wsparcia 1 % -tem odpisu podatkowego renowację naszej bazyliki. Istnieje taka możliwość dzięki Stowarzyszeniu Ziemia Bolesławiecka, które jako organizacja pożytku publicznego służy nam z formalną pomocą. Wpisując w formularz podatkowy nazwę Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka, oraz tzw. numer KRS-u 00 00 16 33 66, należy dopisać nazwę naszej świątyni, czyli najkrócej Bazylika Bolesławiec. Wówczas odpis podatkowy zostanie w całości przekazany na renowację naszej zabytkowej świątyni. Serdecznie wszystkim dziękujemy za tego rodzaju wsparcie renowacji naszej bazyliki.

Komunikat Biskupa legnickiego w sprawie profanacji Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie 18.03.2018

szklarska

 

 

Czcigodni Kapłani Diecezji Legnickiej,
Osoby Życia Konsekrowanego,

Umiłowani Diecezjanie, Siostry i Bracia!

Dzielę się z Wami bardzo bolesną i smutną wiadomością. Otóż w nocy z 16 na 17 marca dokonano włamania do kościoła parafialnego św. Maksymiliana Mari Kolbego w Szklarskiej Porębie, gdzie dokonano profanacji Najświętszego Sakramentu.

Sprawczynią okazała się kobieta, która weszła do wnętrza świątyni przez małe okienko. Dostała się do tabernakulum, z którego wyjęła Najświętszy Sakrament, który w części podpaliła. Ten haniebny czyn nosi znamiona zamierzonej profanacji, choć intencje sprawczyni nie są jeszcze znane. Dlatego budzi to ogromny niepokój i smutek.

Dzięki zamontowanemu w kościele monitoringowi udało się zauważyć przebywającą we wnętrzu osobę. Natychmiast powiadomiona została policja i straż pożarna. Dzięki szybkiej interwencji służb nie doszło do znacznych zniszczeń, a sprawczyni została ujęta.

Jako Biskup Legnicki przyjąłem tę wiadomość z wielkim bólem. Pragnę także wyrazić słowa współczucia Księdzu Proboszczowi i całej tamtejszej wspólnocie parafialnej, ponieważ dla nas, wierzących, Eucharystia jest największą świętością. W Niej sam Chrystus jest obecny, ofiaruje się za nas oraz jest spożywany. W Eucharystii dokonuje się ustawicznie działo naszego zbawienia, jest ona szczytem i źródłem chrześcijańskiego życia.

Jest moim obowiązkiem jest przypomnieć w tym miejscu, że każdy kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej (kan. 1367 KPK). Sprawca takiego przestępstwa zostaje wyłączony z Kościoła, a rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu.

Zaproszenie Biskupa legnickiego na obchody jubileuszu WSD 17.03.2018

Herb biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego

 

 

Umiłowani Diecezjanie!

W sobotę, 17 marca 2018 roku jako wspólnota diecezjalna będziemy dziękować Bogu za 25 lat istnienia Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Seminarium legnickie zostało erygowane dekretem biskupa Tadeusza Rybaka 25 marca 1993 roku. Od tego momentu stanowi ono przestrzeń pogłębionej formacji chrześcijańskiej kandydatów do kapłaństwa, prezbiterów, osób konsekrowanych, katechetów, służby liturgicznej i katolików świeckich.

Rekolekcyjna Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta 05.03.2018

DK608706

W trakcie trwających w naszej rodzinie parafialnej w dniach od 04 do 07 marca 2018 rekolekcji paschalnych, każdego roku organizujemy nabożeństwo pokutne, którym jest Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Także i w tym roku nasza wspólnota celebrująca rekolekcje paschalne przeżywała to ważne duchowe wydarzenie. W drugim dniu rekolekcji – w poniedziałek 05 marca 2018 o godz. 19:30 na placu przed bazyliką zgromadzili się wierni, którzy chcieli uczestniczyć w tym pokutnym nabożeństwie. Wprowadzając wszystkich zgromadzonych w atmosferę Drogi Krzyżowej ulicami miasta ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, powiedział: „Każdy z nas niesie w życiu pewne bóle, którymi są ludzie, sytuacje, zdarzenia. Wszystkie one wpisują się w ten kielich cierpienia, który wznosi każdego dnia człowiek wiary. Trwając w tych rekolekcjach paschalnych z miłością i ufnością podążajmy za Chrystusem, który niesie za nas wszystkich swój krzyż, który niesie ten krzyż w nas samych, który niesie go w rozlicznych bolesnych sprawach naszego życia. Podążajmy tą Via Dolorosa wiodącą ku zmartwychwstaniu. Tylko w Bogu człowiek może odnaleźć sens, którego nie da mu żadna ludzka relacja. Tylko w Bogu człowiek znajduje swoje najgłębsze piękno, pokój, przyjaźń. Tylko w Bogu człowiek znajduje prawdziwy sens swoich cierpień, porażek, klęsk, które cierpliwie przyjęte, winny uszlachetniać i prowadzić zawsze ku zmartwychwstaniu w Jezusie".

Komunikaty duszpasterskie na IV Niedzielę Wielkiego Postu - Laetare 11.03.2018

herb Stolicy Apostolskiej1. Przeżywamy dziś drugą niedzielę miesiąca marca. Jak zapowiadaliśmy wszystkimi ofiarami wspomagamy wkład własny naszej parafii w realizowany obecnie obszerny program prac remontowo - konserwatorskich w bazylice i jej otoczeniu.

Obecnie trwają prace posadzkarskie wewnątrz bazyliki. Realizowana jest nowa posadzka w strefie prezbiterium górnego oraz dolnego na wysokości zakrystii. Zamontowane zostały także nowe drzwi wewnętrzne od ul. Sierpnia 80 oraz inne wewnętrzne drzwi w bazylice. Czekamy na montaż drewnianego podjazdu dla osób niepełnosprawnych wewnątrz północnego wiatrołapu, który będzie ustawiony pomiędzy drzwiami zewnętrznymi od ul. Sierpnia 80 a wewnętrznymi. Zewnętrzna część podjazdu dla niepełnosprawnych realizowana będzie w trakcie prac remontowych nawierzchni placu wokół bazyliki. Mamy nadzieję, że prace posadzkarskie skończą się wewnątrz w przeciągu dwóch najbliższych tygodni.

Przy sprzyjającej już temperaturze trwają także prace oczyszczające elewację bazyliki.

Złożyliśmy także jako parafia wniosek do Fundacji KGHM o wsparcie na przeprowadzenie badań ścian wewnątrz bazyliki na obecność zabytkowych malowideł ściennych. Są to konieczne badania, które pozwolą nam w przyszłości przeprowadzić nową malaturę wnętrza, która będzie kolejnym ważnym etapem przywracania piękna naszej świątyni. Projektujemy także system ogrzewania, który zaakceptowany przez konserwatora zabytków pomoże nam w przyszłości modlić się w normalnych warunkach.

W te drugą niedzielę miesiąca z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie. To co robimy pod względem remontowym w bazylice posłuży nam i kolejnym pokoleniom dzieci, wnuków, którzy w godziwych warunkach będą modli przeżywać swoją wiarę w tej świątyni. Wszystkich dobrodziejów  zapewniamy o codziennej modlitwie w ich intencjach.

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.