• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Zachęta Władz naszego miasta do szczepień trzecią dawką

Szczepionka 3Zgodnie z wydanym przez Ministra Zdrowia w dniu 28 września 2021 komunikatem informuję, że mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej, rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia.

Przypominam, że osoby niepełnosprawne lub mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień mogą zgłaszać potrzeby w tym zakresie telefonicznie do Urzędu Miasta Bolesławiec pod numer 075/645 65 46 lub 604 112 842 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1400).

Osobom, które z różnych względów nie mogą lub nie potrafią dokonać rejestracji na szczepienie, udzielona zostanie pomoc w dokonaniu tej czynności. W zależności od sytuacji zdrowotnej osoba może zostać zakwalifikowana do wykonania szczepienia przez Mobilny Zespół Szczepień.

Proszę o przekazanie powyższych informacji członkom wspólnoty parafialnej. Mam nadzieje, że zmobilizujemy się razem do walki z COVID-19 i zminimalizujemy skutki zapowiadanej czwartej fali epidemii.

 

Jerzy Zieliński
Sekretarz Miasta Bolesławiec

Komunikaty duszpasterskie na XXIX Niedzielę Zwykłą 17.10.2021

Jezus arcykapłan1. W dzisiejszą niedzielę 17. października przeżywamy kolejny Dzień Papieski. Z tej też okazji młodzież naszej parafii rozprowadza przy bazylice papieskie kremówki, z których dochód przeznaczony będzie na wyjazd formacyjny grupy młodzieży. Przy wyjściach z bazyliki, jak każdego roku, kwestujemy na potrzeby Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia wspierającej zdolną młodzież z rodzin niezamożnych. Wszystkim z serca dziękujemy za wsparcie.

2. Informujemy, że trwają jeszcze ostatnie zapisy dzieci z klas trzecich, które już rozpoczęły swoje przygotowanie do uroczystości pierwszej Komunii świętej. Gdyby ktoś z rodziców lub prawnych opiekunów nie zapisał jeszcze dziecka na przygotowanie, to  przypominamy, że warunkiem zapisania dziecka jest świadectwo chrztu świętego oraz jak najszybszy kontakt z prowadzącym grupę ks. Damianem. W najbliższym czasie zakończymy zapisy dzieci do nowej grupy komunijnej.

3. W najbliższy piątek 22. października przeżywać będziemy wspomnienie św. Jana Pawła II, który jako profesor nawiedził naszą świątynię w 1956 roku z grupą studentów i sprawował w niej Eucharystię. W dniu wspomnienia św. Jana Pawła II Msze św. w bazylice o godz. 6:30; 7:00; 9:00; dodatkowa Msza św. o 11:00 oraz wieczorna o 18:00 uprzedzona Różańcem. Na zakończenie Mszy św. tego dnia będziemy przyjmować błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II. Do modlitwy z serca zapraszamy.

4. W poniedziałek 25. października przeżywać będziemy Comiesięczny Dzień Duchowości św. Ojca Pio. Naszą modlitwę rozpoczniemy Różańcem i Nowenną za wstawiennictwem świętego Ojca Pio o godz. 17:30, bezpośrednio po którym sprawowana będzie Eucharystia w intencjach zbiorowych za żywych lub zmarłych. Na zakończenie Mszy św. przyjmiemy błogosławieństwo relikwiami św. Padre Pio. Do modlitwy z serca zapraszamy.

List pasterski Biskupów Polskich w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów w Rzymie 17.10.2021

KEPSYNOD, CZYLI NASZA WSPÓLNA DROGA

List pasterski Biskupów Polskich
w związku z  XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów

Drogie Siostry, drodzy Bracia,

„(…) Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu” (Mk 10,45). To, usłyszane przed chwilą zdanie Chrystusa, można potraktować nie tylko jako streszczenie całej dzisiejszej liturgii Słowa, ale w ogóle jako streszczenie Ewangelii. Chrystus przyszedł, aby służyć! Nie możemy też pominąć kontekstu, w którym padły te słowa. Oto Jan i Jakub próbują sobie „załatwićˮ pierwsze miejsca w Królestwie Bożym. Inni uczniowie jawnie się na to oburzają, pewnie dlatego, że sami chcieliby je dostać. A Chrystus cierpliwie tłumaczy: przyszedłem nie dla pierwszych miejsc, przyszedłem, aby służyć i „dać swoje życie jako okup za wielu”(Mk 10,45).

Tłumaczy to także dzisiaj i nam. Tłumaczy to swojemu Kościołowi, który powinien – jak słyszeliśmy w drugim czytaniu – trwać mocno w wyznawaniu wiary (por. Hbr 4,14) i przez to wyznawanie, tak słowem, jak i stylem życia, ukazywać światu Chrystusa – Sługę. Nie uciekniemy dziś przed podwójnym pytaniem. Najpierw warto zapytać samego siebie: czy inni, patrząc na moje życie, mogą zobaczyć w nim odbicie Chrystusa-Sługi, czy raczej widzą tylko kogoś nieustannie zatroskanego o własną pozycję i własne sprawy, ciągle oburzonego na drugich, szczelnie zamkniętego w swoim mikroświecie? I dalej: co można zobaczyć, patrząc na życie naszych kościelnych wspólnot: Chrystusa pochylonego w służbie najsłabszym, czy zatroskanie o wizerunek instytucji, walkę o zwycięstwo takiej czy innej opcji duszpasterskiej, a nawet politycznej?

Apel Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

szczepieniaApel Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

Szanowni Państwo! Przewielebni Księża!
Zwracam się z gorącym apelem o rozpowszechnienie informacji o konieczności szczepień przeciwko COVID-19 wśród mieszkańców naszego miasta i okolic. Wielu mieszkańców nadal nie wie, jak przebiega proces szczepień, w których ze względu na troskę i bezpieczeństwo mogą i powinni wziąć udział. Jeżeli nie osiągniemy do jesieni wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą pandemii o odmianie Delta oraz bolesnymi skutkami dla każdej rodziny, dla ludzi pracujących, emerytów i rencistów.

Kamil BarczykW związku z tym musimy zintensyfikować wysiłki zmierzające do zaszczepienia jak największej liczby osób. Im więcej będzie zaszczepionych, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną.

Poniżej zamieszczam informacje o naszym punkcie szczepień:

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii - który pozwolił nam się odnaleźć ... - 24.05.2020

jan gabriel Perboyre

 

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii
- który pozwolił nam się odnaleźć...

 

Życie Jana Gabriela Perboyre'a (1802-1840) można zamknąć w trzech etapach: pierwszy od urodzenia do wstąpienia do wspólnoty wincentyńskiej, drugi od nowicjatu do wyjazdu do Chin; trzeci - obejmuje działalność misjonarską w Chinach, której ukoronowaniem było męczeństwo. Dwa pierwsze były ludzkim i duchowym przygotowaniem do realizacji trzeciego etapu.

Trudno byłoby znaleźć bardziej znaczący dzień narodzin dla przyszłego misjonarza -męczennika niż uroczystość Objawienia Pańskiego. Właśnie 6 stycznia 1802 roku, w małej miejscowości Puech należącej do gminy i parafii Montgesty niedaleko Cahors we Francji, urodził się Jan Gabriel Perboyre. Ochrzczony w dniu następnym otrzymał imiona najstarszego stryja, który mieszkał w domu rodzinnym znajdującym się niedaleko Catus, zwanym Zamkiem Villary. Pomimo przywrócenia pokoju religijnego i wolności kultu w związku z zawarciem konkordatu przez Napoleona i papieża Piusa VI (1802) sytuacja, w jakiej znajdował się ówczesny Kościół we Francji, była dość trudna i złożona. Istniała potrzeba jego odbudowy zarówno pod względem duchowym jak i materialnym.

Więcej artykułów…

Diecezjalne

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Interreg

interreg

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 17:45.