• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Komunikaty duszpasterskie na XXIV Niedzielę Zwykłą 12.09.2021

A wy za kogo mnie uważacie1. Przeżywamy dziś radosny i historyczny dzień beatyfikacji sług Bożych: Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej, niewidomej współtwórczyni ośrodka dla niewidomych w Laskach koło Warszawy. Niech ich wstawiennictwo przed Bogiemwspomaga nasze świadectwo w dobie leczenia duchowych ran chrześcijańskiego życia, zadanych przez nas samych na płaszczyźnie wiary w dobie pandemii.

Dzisiejsza niedziela 12. września jest drugą miesiąca. Jak wcześniej zapowiadaliśmy, wszystkimi ofiarami wspomagamy dziś proces przygotowania projektu remontu malatury wnętrza bazyliki, konserwacji figur stiukowych, konserwacji kwiatonów i gwiazd sufitowych. Dzięki życzliwości firmy Elektros przygotowany został projekt instalacji elektrycznej, którą trzeba będzie w ramach prac towarzyszących wymienić przed nową malaturą wnętrza bazyliki. Pracujemy w zespole, aby przygotować kolejny pakiet projektów, które pozwolą nam na szukanie funduszy zewnętrznych na zaplanowane zadania remontowe. Z serca dziękujemy dziś wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy ich o codziennej modlitwie w ich intencjach.

2. Już jutro w poniedziałek 13. września przeżywać będziemy kolejny Comiesięczny Pokutny Dzień Fatimski. Naszą modlitwę rozpoczniemy o godz. 17:30 Różańcem Fatimskim w intencjach zbiorowych; bezpośrednio po którym sprawowana będzie Msza św. za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej w intencjach dziękczynnych, przepraszających, proszących; za żywych i zmarłych z naszych rodzin. Po Mszy św. tradycyjnie wyjdziemy w procesji, na którą prosimy zabrać świecie. Na zakończenie naszej modlitwy odśpiewamy Apel Maryjny. Na Fatimską Pokutną modlitwę z serca zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej Fatimskiej.

3. We wtorek 14. września przeżywać będziemy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to dla nas szczególny dzień, kiedy oddajemy cześć relikwiom Drzewa Krzyża świętego, które od trzech wieków znajdują się w naszej bazylice. Z tej okazji Msze św. w naszej bazylice o godz. 6:30; 7:00; 9:00, dodatkowa Msza św. o 11:00 oraz wieczorna o godz. 18:00. Ze względu na pandemiczne obostrzenia nie będziemy mogli uczcić relikwii przez ucałowanie, ale na każdej Mszy św. tego szczególnego dnia przyjmiemy błogosławieństwo relikwiami Krzyża Pańskiego, jako wezwanie do świadectwa na drogach życia. Wszystkich z serca zapraszamy!

Apel Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

szczepieniaApel Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

Szanowni Państwo! Przewielebni Księża!
Zwracam się z gorącym apelem o rozpowszechnienie informacji o konieczności szczepień przeciwko COVID-19 wśród mieszkańców naszego miasta i okolic. Wielu mieszkańców nadal nie wie, jak przebiega proces szczepień, w których ze względu na troskę i bezpieczeństwo mogą i powinni wziąć udział. Jeżeli nie osiągniemy do jesieni wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą pandemii o odmianie Delta oraz bolesnymi skutkami dla każdej rodziny, dla ludzi pracujących, emerytów i rencistów.

Kamil BarczykW związku z tym musimy zintensyfikować wysiłki zmierzające do zaszczepienia jak największej liczby osób. Im więcej będzie zaszczepionych, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną.

Poniżej zamieszczam informacje o naszym punkcie szczepień:

Zachęta Prezydenta Miasta Bolesławiec do szczepień osób 60+. 16.06.2021

herb Bolesławcaszczepienie covid-19Szanowni Państwo!

Realizując decyzję Wojewody Dolnośląskiego nr BZ-RM.6310. 321. 2021. MB(3) z dnia 14 czerwca 2021 r. zwracam się z prośbą o pomoc w nawiązaniu kontaktu z osobami w wieku 60+, które z różnych powodów nie zostały jeszcze zaszczepione.

Dotarcie do tych osób i przekonanie ich do poddania się szczepieniu jest ważnym elementem realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Zwiększenie liczby osób zaszczepionych w populacji ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia zwalczania i przeciwdziałania epidemii. Osoby z tej grupy wiekowej są szczególnie narażone na zakażenie oraz powikłania zdrowotne z nim związane.

Nominacja nowego biskupa diecezjalnego dla Kościoła Legnickiego 28.06.2021

 

Siemieniewski
 
W poniedziałek dnia, 28 czerwca 2021 Nuncjatura Apostolska w Polsce w godz. 12:00 opublikowała Kominikat (N.5863/21), w którym czytamy:

Ojciec Święty Franciszek:

Przyjął rezygnację biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z posługi biskupa legnickiego.
Mianował biskupem legnickim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Andrzeja Siemieniewskiego.

Komunikatu podpisał: + Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski

ŻYCIORYS NOWEGO BISKUPA LEGNICKIEGO

Biskup Andrzej Siemieniewski urodził się 8 sierpnia 1957 we Wrocławiu. Egzamin dojrzałości zdał w II Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. W 1976 podjął studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Przerwał je w 1979 i wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święceń prezbiteratu udzielił mu 1 czerwca 1985 w archikatedrze wrocławskiej kardynał Henryk Gulbinowicz, arcybiskup metropolita wrocławski. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii. W latach 1987–1991 odbył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył ze stopniem doktora teologii w zakresie teologii duchowości. W 1998 na podstawie rozprawy „Ewangelikalna duchowość nowego narodzenia a tradycja katolicka” uzyskał na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii duchowości. W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

W latach 1985–1987 pracował jako wikariusz w parafii św. Stanisława w Świdnicy. Po studiach w Rzymie był również duszpasterzem we Włoszech w parafii Forli. W 1994 został asystentem kościelnym wspólnoty „Hallelu Jah” we Wrocławiu, należącej do Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. W 2004 objął urząd wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów. Został członkiem rady kapłańskiej. W 2005 otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości.

Zaproszenie do IV Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów

Ulotka o. Pijarów 1

 

Czcigodny Księże Proboszczu!
Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie!

We wrześniu 2019 roku w Bolesławcu rozpoczęło swoją działalność IV Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów. Ojcowie Pijarzy odpowiedzieli w ten sposób na widoczne w naszym mieście i regionie oczekiwanie rodzin i zapotrzebowanie na katolickie wychowanie i edukację na poziomie szkoły średniej. Chcemy tworzyć środowisko edukacyjne przyjazne dla młodego, wierzącego człowieka. Dzięki małym, 22 osobowym klasom mamy możliwość budowania prawdziwej wspólnoty, uczniowie nie czują się anonimowi, a także mają bezpośredni dostęp do nauczycieli, co przekłada się na wysoki poziom nauczania.

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii - który pozwolił nam się odnaleźć ... - 24.05.2020

jan gabriel Perboyre

 

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii
- który pozwolił nam się odnaleźć...

 

Życie Jana Gabriela Perboyre'a (1802-1840) można zamknąć w trzech etapach: pierwszy od urodzenia do wstąpienia do wspólnoty wincentyńskiej, drugi od nowicjatu do wyjazdu do Chin; trzeci - obejmuje działalność misjonarską w Chinach, której ukoronowaniem było męczeństwo. Dwa pierwsze były ludzkim i duchowym przygotowaniem do realizacji trzeciego etapu.

Trudno byłoby znaleźć bardziej znaczący dzień narodzin dla przyszłego misjonarza -męczennika niż uroczystość Objawienia Pańskiego. Właśnie 6 stycznia 1802 roku, w małej miejscowości Puech należącej do gminy i parafii Montgesty niedaleko Cahors we Francji, urodził się Jan Gabriel Perboyre. Ochrzczony w dniu następnym otrzymał imiona najstarszego stryja, który mieszkał w domu rodzinnym znajdującym się niedaleko Catus, zwanym Zamkiem Villary. Pomimo przywrócenia pokoju religijnego i wolności kultu w związku z zawarciem konkordatu przez Napoleona i papieża Piusa VI (1802) sytuacja, w jakiej znajdował się ówczesny Kościół we Francji, była dość trudna i złożona. Istniała potrzeba jego odbudowy zarówno pod względem duchowym jak i materialnym.

Diecezjalne

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Interreg

interreg

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 17:45.