Komunikaty duszpasterskie na uroczystość Zesłania Ducha Świętego 20.05.2018

herb Stolicy Apostolskiej1. Dzień dzisiejszy, to pamiątka Zesłania Ducha Świętego na apostolski Kościół w jerozolimskim wieczerniku. Każdego roku jest to święto młodości Kościoła, uświadamiające nam, jak wiele darów Ducha Świętego otrzymujemy od Boga ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła.

W dzisiejszy wieczór o godz. 19:00 zapraszamy wszystkich parafian i gości na wyjątkowy koncert pt. Dzieła Polskiego Baroku. Wystąpi przed nami Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Wstęp na koncert jest wolny. Po koncercie każdy z uczestników będzie mógł złożyć dobrowolną ofiarą na dzieło renowacji bazyliki. Wszystkich z serca zapraszamy.

2. Dzisiejsza niedziela to także radosny dzień, kiedy podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11:00 dzieci szkół podstawowych przystąpią do pierwszej Komunii św. Po południu o godz. 15:00 podczas nabożeństwa, dzieci komunijne otrzymają pamiątkę pierwszej Komunii.

Od poniedziałku do piątku dzieci przeżywać będą swój biały tydzień. Przypominamy i zachęcamy dzieci i rodziców, aby uczestniczyli wspólnie w Nabożeństwach Majowych, które wprowadzają nas w Mszę św. białego tygodnia. Każdego dnia spotykamy się zatem o godz. 17:30. W czwartek białego tygodnia, ze względu na Bierzmowanie, dzieci będą miały swoją Mszę św. wcześniej, bo o godz. 16:00, tego też dnia przewidzieliśmy dla naszych najmłodszych niespodziankę. Na zakończenie białego tygodnia, w piątek dla wszystkich dzieci przekażemy ważne zaproszenie.

W dniu dzisiejszym na Mszy św. o godz. 12:30 grupa dzieci przeżywa także rocznicę pierwszej Komunii św. Zapraszamy wszystkie dzieci rocznicowe do udziału w białym tygodniu razem z dziećmi komunijnymi.

Zapraszamy wszystkich na Wiosenny Bal Charytatywny 30.05.2018

bal 2

W środę 30 maja, o godz. 19:30 w sali bankietowej Galeria przy ul. Zgorzeleckiej, zapraszamy wszystkich parafian i gości na kolejny Wiosenny Bal Charytatywny, który także jest cegiełką wspomagającą rozpoczęte dzieła renowacyjne w bazylice i jej otoczeniu.

Środa 30 maja jest dniem uprzedzającym uroczystość Bożego Ciała, a więc dzień wolny od pracy. Wszelkich informacji udzielamy w zakrystii. Do wyśmienitej zabawy wszystkich z serca zapraszamy!

Zaproszenie na wyjątkowy koncert - Dzieła Polskiego Baroku - wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka 20.05.2018

baroque-orchestra-d705W niedzielę 20.05.2018 o godz. 19:00 zapraszamy wszystkich parafian i gości na wyjątkowy koncert pt. Dzieła Polskiego Baroku. W naszej bazylice wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Wstęp na koncert jest wolny. Po koncercie każdy z uczestników będzie mógł złożyć dobrowolną ofiarą na dzieło renowacji bazyliki. Wszystkich z serca zapraszamy.

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania 22.04.2018

AAppa3

Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana – to tytuł tegorocznego orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, będziemy go obchodzić już po raz 55. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego. W Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o Powołania.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2018
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO
Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana

Drodzy Bracia i Siostry,

W październiku odbędzie się XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone młodzieży, a zwłaszcza relacjom między młodzieżą, wiarą i powołaniem. Przy tej okazji będziemy mogli zgłębić, w jaki sposób w centrum naszego życia mieści się powołanie do radości, które kieruje do nas Bóg i w jaki sposób jest to „plan Boga wobec mężczyzn i kobiet każdego czasu” (Synod Biskupów, XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne, Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania, Wprowadzenie).

Uroczysta Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 31.03.2018. Fot. M. Kalinowski & K. Sosnowski

IMG 6629

W Wielką Sobotę 31 marca 2018 uczestniczyliśmy w trzecim dniu Triduum Paschalnego. O godz. 20:00 sprawowana była uroczysta Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, a koncelebrowali ks. wikariusz Janusz Diament i ks. wikariusz Marek Kościński.

W niezwykle bogatej liturgii słowa wsłuchiwaliśmy się w poszczególne odsłony Starego Testamentu, które przygotowywały naród wybrany do odczytania w Jezusie Chrystusie Mesjasza Pańskiego. W niektóre czytania włączała się Schola Mane Nobiscum Domine, która dodatkowo ubogacała swoim śpiewem przekaz Bożego słowa. Chór Cantate Deo zaśpiewał nam na zakończenie czytania z Księgi Wyjścia tzw. Kantyk Mojżesza.

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 30.03.2018. Fot. K. Borowski

IMG 6416

W drugim dniu Triduum Paschalnego – w Wielki Piątek 30 marca 2018 zgromadziliśmy się w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej o godz. 18:00, aby uczestniczyć w liturgii Meki Pańskiej. Naszej modlitwie przewodniczył ks. wikariusz Marek Kościński wespół z kapłanami naszej parafii.

Liturgia tradycyjnie rozpoczęła się w ciszy. W imieniu nas wszystkich kapłan upadł twarzą na ziemię, aby w milczeniu przepraszać za największy grzech ludzkości, jakim był grzech bogobójstwa. Tego szczególnego dnia usłyszeliśmy opis Męki Pańskiej według św. Jana z podziałem na role oraz grupę młodzieży.