• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Modlitewny Flash Mob w intencji dzieci nienarodzonych od 14 do 25 lutego 2018 codzienne o godz. 15:00 na placu przed bazyliką

Życie ludzkie

 

W dniach 14-25 lutego bolesławiecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży organizuje Modlitewny Flash Mob, podczas którego będziemy modlić się w intencji dzieci nienarodzonych.

Każdego dnia na placu przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej o godzinie 15:00 będziemy odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego (obok Krzyża misyjnego).

Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, turystów i przechodniów w każdym wieku do wspólnej modlitwy. Najważniejsze, żeby zgromadziło się nas jak najwięcej, bo każde życie jest bezcenne, a w modlitwie tkwi siła.

 

Komunikaty duszpasterskie na I Niedzielę Wielkiego Postu 18.02.2018

herb Stolicy Apostolskiej1. Środą Popielcową rozpoczęliśmy we wspólnocie Kościoła czas Wielkiego Postu. Przeżywamy dziś już pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

W piątki Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30. Dzieci otrzymały już wyklejankę na nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która po uzupełnieniu będzie uczestniczyć w losowaniu nagród dla naszych najmłodszych. Do udziału w tych nabożeństwach zapraszamy wszystkie dzieci, szczególnie przygotowujące się do pierwszej Komunii św. 

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dorosłych tradycyjniem w piątki o godz. 17:30, na które zapraszamy także wszystkich kandydatów do Bierzmowania.

W niedziele Wielkiego Postu Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi o godz. 17:30.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej dla dorosłych oraz Gorzkich Żali, przez cały Wielki Post będziemy mieli okazję uczcić Relikwie Drzewa Krzyża św. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tych pasyjnych nabożeństwach. Pamiętajmy, że o wyjątkowości Wielkiego Postu w duchowym życiu każdego z nas świadczy to, czy pośród codzienności będziemy umieli znaleźć czas na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, czy Gorzkich Żali.

Komunikaty duszpasterskie na VI Niedzielę Zwykłą - Światowy Dzień Chorego 11.02.2018

herb Stolicy Apostolskiej1. Wraz z całym Kościołem przeżywamy dziś dzień Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w dzisiejsze popołudnie o godz. 16:30 będziemy sprawować Eucharystię w intencji chorych z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych. Serdecznie zapraszamy na tę modlitwę z chorymi i za chorych wszystkich parafian i gości. Gdyby ktoś życzył sobie jeszcze dołączyć do intencji Mszy św. swoich chorych, to zapraszamy do zakrystii.

2. Dzisiejsza niedziela jest także drugą miesiąca lutego. Jak każdego miesiąca wspomagamy dziś wkład własny naszej parafii w realizowany program remontowo – konserwatorski w bazylice i jej otoczeniu. Trwamy w pracach nad montażem nowej kamiennej posadzki. Wykonawcy położyli posadzkę w większości nawy południowej oraz kaplicach bocznych. Obecnie montowana jest posadzka w części nawy południowej na wysokości prezbiterium. Druga ekipa robotników przeprowadza także odwierty w najbardziej zawilgoconych miejscach ścian bazyliki przygotowując miejsce do montażu systemu osuszającego wnętrze kościoła. Na zewnątrz pracuje trzecia grupa, która wykonuje prace oczyszczające elewacje świątyni. Prośmy Boga w modlitwie za wstawiennictwem naszej Patronki Wniebowziętej Matki Kościoła o owocną i bezpieczną pracę dla wszystkich robotników w naszej świątyni.

Uroczystość rocznicy nadania imienia "Polaków Zesłanych na Sybir" Gimnazjum Samorządowemu nr 2 w Bolesławcu 08.02.2018

RG51

 

 

W piątek 08 lutego 2018 społeczność uczniowska, nauczycieli i pedagogów oraz dyrekcji Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu obchodziła rocznicę – siódmą już z kolei – nadania zaszczytnego imienia „Polaków zesłanych na Sybir”. Ta pamiętna rocznica przypominała wszystkim uczestnikom Eucharystii sprawowanej o godz. 10:00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, o 78 rocznicę masowych i nieludzkich deportacji cywilnej ludności polskiej ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej na Syberię, 91 rocznicę powstania Związku Sybiraków, oraz 30 rocznica reaktywowania Związku w warunkach niepodległej Polski. Wszystkie te ważne daty związane z tragicznymi kartami naszego narodowego martyrologium zgromadziły całą społeczność uczniowską, nauczycielską, dyrekcję, na Eucharystii w intencji bestialsko pomordowanych na Golgocie Wschodu oraz o błogosławieństwo Bożego dla społeczności Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu. W Eucharystii wzięły także udział poczty sztandarowe Związku Sybiraków w Bolesławcu, Gimnazjum Samorządowego nr 2 i nr 3 oraz innych szkół i organizacji społecznych. Służbę przy ołtarzu pełnili ministranci, lektorzy i ceremoniarze z różnych klas gimnazjalnych, pochodzący z parafii naszego miasta i regionu.

Święto Ofiarowania Pańskiego - radosny dzień poświęcenia nowych świec komunijnych dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. 02.02.2018 Fot. Szymon Fita

GR13

Jak każdego roku w radosne święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane dniem Matki Boskiej Gromnicznej, w naszej wspólnocie święcimy nowe świece gromniczne, a szczególne te, które są przeznaczone dla dzieci, które przygotowują się do pierwszej Komunii św. Także i bieżącym roku w piątek 08 lutego, podczas Mszy św. o godz. 18:00, dokonaliśmy poświęcenia nowych świec gromnicznych dla naszych najmłodszych.

Eucharystii parafialnej przewodniczył ks. Marek Kościński, który niedawno przybył do naszej parafii, po nominacji ks. Tomasza Krauze na proboszcza w Żeliszowie. Przygotowujący tę grupę dzieci pod względem formacyjnym ks. Janusz, przygotował nowe świece, zaprosił wszystkich rodziców i dziadków, aby uczestniczyli w tej Mszy św. stanowiącej wazny krok formacyjny dzieci przygotowujących się do radosnego dnia I Komunii św.

Uroczystość podpisania umowy pomiędzy Bolesławiecką Bazyliką Maryjnej a Regionalnym Programem Operacyjnych Dolny Śląsk na realizację zaplanowanych zadań remontowych w najcenniejszym obiekcie zabytkowym miasta i regionu 13.12.2017

b035

W środę 13 grudnia 2017 o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki miała miejsce uroczystość oficjalnego podpisania aktu umowy pomiędzy Rzymskokatolicką Parafią pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu a Regionalnym Programem Operacyjnym Dolny Śląsk na dofinansowanie prac remontowych przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej – najcenniejszym obiekcie zabytkowym miasta i okolic.

Z tej okazji przybył do Bolesławca pan Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, pan Piotr Roman prezydent miasta, pan Jarosław Kowalski, przewodniczący rady miasta i wielu innych zaproszonych gości, aby uczestniczyć w tej podniosłej i historycznej chwili. Na wstępie ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki powitał wszystkich gości i zaprosił do obejrzenia krótkiego, kilkunastu minutowego filmu, który ukazuje jak cennym obiektem zabytkowym Bolesławca jest bazylika oraz jak wiele prac remontowo – konserwatorskich wykonano z wielkim wysiłkiem i determinacją parafian, mieszkańców miasta u regionu w ostatnich kilkunastu latach. Film nakręciło Studio BFV Bolesławiec, a materiał ten reżyserował pan Jerzy Małachowski.

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.