• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Modlitewny Flash Mob w intencji dzieci nienarodzonych od 14 do 25 lutego 2018 codzienne o godz. 15:00 na placu przed bazyliką

Życie ludzkie

 

W dniach 14-25 lutego bolesławiecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży organizuje Modlitewny Flash Mob, podczas którego będziemy modlić się w intencji dzieci nienarodzonych.

Każdego dnia na placu przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej o godzinie 15:00 będziemy odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego (obok Krzyża misyjnego).

Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta, turystów i przechodniów w każdym wieku do wspólnej modlitwy. Najważniejsze, żeby zgromadziło się nas jak najwięcej, bo każde życie jest bezcenne, a w modlitwie tkwi siła.

 

Komunikaty duszpasterskie na I Niedzielę Wielkiego Postu 18.02.2018

herb Stolicy Apostolskiej1. Środą Popielcową rozpoczęliśmy we wspólnocie Kościoła czas Wielkiego Postu. Przeżywamy dziś już pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

W piątki Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30. Dzieci otrzymały już wyklejankę na nabożeństwa Drogi Krzyżowej, która po uzupełnieniu będzie uczestniczyć w losowaniu nagród dla naszych najmłodszych. Do udziału w tych nabożeństwach zapraszamy wszystkie dzieci, szczególnie przygotowujące się do pierwszej Komunii św. 

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dorosłych tradycyjniem w piątki o godz. 17:30, na które zapraszamy także wszystkich kandydatów do Bierzmowania.

W niedziele Wielkiego Postu Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi o godz. 17:30.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej dla dorosłych oraz Gorzkich Żali, przez cały Wielki Post będziemy mieli okazję uczcić Relikwie Drzewa Krzyża św. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tych pasyjnych nabożeństwach. Pamiętajmy, że o wyjątkowości Wielkiego Postu w duchowym życiu każdego z nas świadczy to, czy pośród codzienności będziemy umieli znaleźć czas na Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, czy Gorzkich Żali.

Uroczystość rocznicy nadania imienia "Polaków Zesłanych na Sybir" Gimnazjum Samorządowemu nr 2 w Bolesławcu 08.02.2018

RG51

 

 

W piątek 08 lutego 2018 społeczność uczniowska, nauczycieli i pedagogów oraz dyrekcji Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu obchodziła rocznicę – siódmą już z kolei – nadania zaszczytnego imienia „Polaków zesłanych na Sybir”. Ta pamiętna rocznica przypominała wszystkim uczestnikom Eucharystii sprawowanej o godz. 10:00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, o 78 rocznicę masowych i nieludzkich deportacji cywilnej ludności polskiej ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej na Syberię, 91 rocznicę powstania Związku Sybiraków, oraz 30 rocznica reaktywowania Związku w warunkach niepodległej Polski. Wszystkie te ważne daty związane z tragicznymi kartami naszego narodowego martyrologium zgromadziły całą społeczność uczniowską, nauczycielską, dyrekcję, na Eucharystii w intencji bestialsko pomordowanych na Golgocie Wschodu oraz o błogosławieństwo Bożego dla społeczności Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu. W Eucharystii wzięły także udział poczty sztandarowe Związku Sybiraków w Bolesławcu, Gimnazjum Samorządowego nr 2 i nr 3 oraz innych szkół i organizacji społecznych. Służbę przy ołtarzu pełnili ministranci, lektorzy i ceremoniarze z różnych klas gimnazjalnych, pochodzący z parafii naszego miasta i regionu.

Święto Ofiarowania Pańskiego - radosny dzień poświęcenia nowych świec komunijnych dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. 02.02.2018 Fot. Szymon Fita

GR13

Jak każdego roku w radosne święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane dniem Matki Boskiej Gromnicznej, w naszej wspólnocie święcimy nowe świece gromniczne, a szczególne te, które są przeznaczone dla dzieci, które przygotowują się do pierwszej Komunii św. Także i bieżącym roku w piątek 08 lutego, podczas Mszy św. o godz. 18:00, dokonaliśmy poświęcenia nowych świec gromnicznych dla naszych najmłodszych.

Eucharystii parafialnej przewodniczył ks. Marek Kościński, który niedawno przybył do naszej parafii, po nominacji ks. Tomasza Krauze na proboszcza w Żeliszowie. Przygotowujący tę grupę dzieci pod względem formacyjnym ks. Janusz, przygotował nowe świece, zaprosił wszystkich rodziców i dziadków, aby uczestniczyli w tej Mszy św. stanowiącej wazny krok formacyjny dzieci przygotowujących się do radosnego dnia I Komunii św.

Uroczystość podpisania umowy pomiędzy Bolesławiecką Bazyliką Maryjnej a Regionalnym Programem Operacyjnych Dolny Śląsk na realizację zaplanowanych zadań remontowych w najcenniejszym obiekcie zabytkowym miasta i regionu 13.12.2017

b035

W środę 13 grudnia 2017 o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki miała miejsce uroczystość oficjalnego podpisania aktu umowy pomiędzy Rzymskokatolicką Parafią pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu a Regionalnym Programem Operacyjnym Dolny Śląsk na dofinansowanie prac remontowych przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej – najcenniejszym obiekcie zabytkowym miasta i okolic.

Z tej okazji przybył do Bolesławca pan Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, pan Piotr Roman prezydent miasta, pan Jarosław Kowalski, przewodniczący rady miasta i wielu innych zaproszonych gości, aby uczestniczyć w tej podniosłej i historycznej chwili. Na wstępie ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki powitał wszystkich gości i zaprosił do obejrzenia krótkiego, kilkunastu minutowego filmu, który ukazuje jak cennym obiektem zabytkowym Bolesławca jest bazylika oraz jak wiele prac remontowo – konserwatorskich wykonano z wielkim wysiłkiem i determinacją parafian, mieszkańców miasta u regionu w ostatnich kilkunastu latach. Film nakręciło Studio BFV Bolesławiec, a materiał ten reżyserował pan Jerzy Małachowski.

Przywracamy piękno Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej

Foto bazyliki

Przywracamy pierwotne piękno Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Realizujemy obecnie program remontowo - konserwatorski współfinansowany przez Regionalny Program Operacyjny Dolny Śląsk, w którym zawartych jest aż osiem głównych elementów składowych, wśród których znalazły swoje miejsce tak pracochłonne zadania jak:

- Remont zabytkowej elewacji kościoła;
- Osuszenie wnętrza bazyliki przez montaż nowej kamiennej posadzki;
- Odwodnienie całej bazyliki;
- Remont placu wokół bazyliki i przywrócenie estetycznej nawierzchni;
- Podjazd dla osób niepełnosprawnych;
- Remont zabytkowego muru oporowego od ul. Kościelnej;
- System sygnalizacji przeciwpożarowej;
- System wielojęzykowych audioprzewodników dla pielgrzymów i turystów.

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.