• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Monstrancja

Boże Ciało w Bazylice Mniejszej

w Bolesławcu

30 maja 2024 r.

 

Msze św.: 7.00, 8.30, ok. 13.00 (po zakończeniu procesji), 18.00

 

Msza św. na rozpoczęcie procesji

o godz. 10.30

w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy

przy placu Zamkowym.

Po Mszy św. wspólna procesja do czterech ołtarzy

zakończona w Bazylice.

Zapraszamy serdecznie!

Komunikaty duszpasterskie na Uroczystość Najświętszej Trójcy - 26.05.2024 r.

Ogłoszenia parafialne

Uroczystość Najświętszej Trójcy

26.05.2024 r.

Trójca święta

1. Dziś przeżywamy uroczystość Najświętszej Trójcy. Msze św. odprawiane są w następującym porządku: 18.00 (sobota), niedziela: 7.00, 8.30, 9.45, 11.00, 12.30, 18.00.

2. Kalendarz liturgiczny:

- środa 29 maja – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy;

- czwartek 30 maja – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa;

- piątek 31 maja – święto Nawiedzenia NMP;

- sobota 1 czerwca – wspomnienie św. Justyna, męczennika.

3. Adoracja Najświętszego Sakramentu:

- poniedziałek od godz. 17.00. Pierwsze pół godziny to modlitwa w milczeniu, a od 17.30 rozpoczynamy Nabożeństwo Majowe.

4. Zapraszamy codziennie o godz. 17.30 na tradycyjne Nabożeństwa Majowe, podczas których modlimy się Litanią Loretańską do NMP. Od soboty 1 czerwca rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, również o godz. 17.30. Po nabożeństwie wieczorna Msza św.

5. Spotkania:

- w środę 29 maja o godz. 16.45 spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

6. We wtorek 28 maja po wieczornej Mszy św. wystąpi w naszym kościele Wrocławski Chór Seniora działający przy Operetce Wrocławskiej z repertuarem religijnym i z okazji Dnia Matki. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania koncertu.

7. W czwartek 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Boże Ciało. W tym roku organizujemy procesję wspólnie z parafią Maki Bożej Nieustającej Pomocy. Msza św. na rozpoczęcie procesji zostanie odprawiona w kościele na pl. Zamkowym o godz. 10.30 po czym wyruszymy do czterech ołtarzy i będziemy kierowali się w stronę bazyliki. Na zakończenie procesji, czyli ok. godz. 13.00 Msza św. w bazylice. Oprócz wspomnianych Mszy św. będą jeszcze odprawione w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30 i 18.00. Będziemy wdzięczni za przystrojenie okien domów z racji tego święta, a dzieci komunijne i rocznicowe zapraszamy w strojach komunijnych do sypania kwiatków i upiększenia procesji swoją obecnością.

8. W sobotę 1 czerwca zapraszamy na Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi. Rozpoczynamy o godz. 9.00 Mszą św. z medytacją, a następnie różaniec. Pamiętajmy o odbyciu spowiedzi św. z intencją wynagradzającą.

9. Zmiana tajemnic Żywego Różańca w sobotę 1 czerwca po Mszy św. o godz. 9.00.

10. Składamy wyrazy wdzięczności rodzicom dzieci komunijnych za dar ołtarza z racji Pierwszej Komunii św. Z ofiar, które przekazali rodzice zakupiliśmy komplet trzynastu jednakowych obrusów do naszej bazyliki. Zakup obrusów kosztował 6378 zł.

11. Nasza parafia organizuje w dniach 21 – 23 sierpnia 2024 pielgrzymkę autokarową śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Warszawy, Białegostoku i okolic. Szczegóły wyjazdu zawarte są na plakacie w gablocie, na stronie internetowej parafii oraz na ulotkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła. Zapisy przyjmuje ks. proboszcz. Przy zapisie wpłacamy zaliczkę 200 zł. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

12. Zapraszamy do lektury prasy katolickiej. Dostępny jest nowy numer „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, a dla dzieci „Małego Gościa Niedzielnego”.

13. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszy św. za żywych i umarłych. Nie marnujmy okazji do złożenia Najświętszej Ofiary w różnych intencjach. Istnieje możliwość zamówienia Mszy św. gregoriańskich za zmarłych.

14. Wszystkim Drogim Parafianom i Szanownym Gościom, dziękując za obecność, życzymy błogosławionej niedzieli, pięknego tygodnia i zapraszamy do czynnego udziału w życiu naszej wspólnoty parafialnej.

15. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności:

- Jerzy Sowa;

- Rozalia Członka.

Rodzinom składamy wyrazy szczerego współczucia, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Ks. Bogusław Wolański

Proboszcz

Komunikaty duszpasterskie na Uroczystośc Zesłania Ducha Świętego - 19.05.2024 r.

Ogłoszenia parafialne

Zesłanie Ducha Świętego

19.05.2024 r.

duch-swiety

1. Dziś przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny w Kościele. Msze św. odprawiane są w następującym porządku: 7.00, 8.30, 9.45, 11.00, 12.30, 18.00.

2. Kalendarz liturgiczny:

- poniedziałek 20 maja – święto NMP Matki Kościoła;

- czwartek 23 maja – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana;

- piątek 24 maja – wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych.

3. Adoracja Najświętszego Sakramentu:

- poniedziałek od godz. 17.00. Pierwsze pół godziny to modlitwa w milczeniu, a od 17.30 rozpoczynamy Nabożeństwo Majowe.

4. Zapraszamy codziennie o godz. 17.30 na tradycyjne Nabożeństwa Majowe, podczas których modlimy się Litanią Loretańską do NMP. Po nabożeństwie wieczorna Msza św.

5. Spotkania:

- w środę 22 maja o godz. 17.00 spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

6. W niedzielę 26 maja będziemy gościli w naszej parafii s. Annę Czajkowską WDC odpowiedzialną w Polsce za Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym. W czasie katechezy podczas każdej Mszy św. podejmie ważny temat skutecznej pomocy zmarłym. Jej wizyta jest początkiem utworzenia Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym w naszej parafii. Wszystkie osoby, które czują chęć zaangażowania się w ten piękny ruch zapraszamy na spotkanie z siostrą we wspomnianą niedzielę o godz. 16.00 w sali w domu katechetycznym.

7. W tym samym dniu grupa dzieci z naszej parafii będzie przeżywała I rocznicę Komunii św. na Mszy św. o godz. 11.00. Spowiedź dla dzieci i krewnych w sobotę 25 maja o godz. 10.00, a po spowiedzi próba przed rocznicą.

8. W czwartek 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Boże Ciało. W tym roku organizujemy procesję wspólnie z parafią Maki Bożej Nieustającej Pomocy. Msza św. na rozpoczęcie procesji zostanie odprawiona w kościele na pl. Zamkowym o godz. 10.30 po czym wyruszymy do czterech ołtarzy i będziemy kierowali się w stronę bazyliki. Na zakończenie procesji, czyli ok. godz. 13.00 Msza św. w bazylice. Oprócz wspomnianych Mszy św. będą jeszcze odprawione w naszym kościele o godz. 7.00, 8.30 i 18.00.

9. Ruch Szensztacki organizuje autokarową pielgrzymkę do Lubina na VII Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej. Wyjazd odbędzie się w sobotę 8 czerwca. Szczegóły zawarte są na plakacie w gablocie parafialnej.

10. Nasza parafia organizuje w dniach 21 – 23 sierpnia 2024 pielgrzymkę autokarową śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Warszawy, Białegostoku i okolic. Szczegóły wyjazdu zawarte są na plakacie w gablocie, na stronie internetowej parafii oraz na ulotkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła. Zapisy przyjmuje ks. proboszcz. Przy zapisie wpłacamy zaliczkę 200 zł. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

11. Zapraszamy do lektury prasy katolickiej. Dostępny jest nowy numer „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, a dla dzieci „Małego Gościa Niedzielnego”.

12. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszy św. za żywych i umarłych. Nie marnujmy okazji do złożenia Najświętszej Ofiary w różnych intencjach. Istnieje możliwość zamówienia Mszy św. gregoriańskich za zmarłych.

13. Wszystkim Drogim Parafianom i Szanownym Gościom, dziękując za obecność, życzymy błogosławionej niedzieli, pięknego tygodnia i zapraszamy do czynnego udziału w życiu naszej wspólnoty parafialnej.

14. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności:

- Maria Dudziak;

- Stanisława Mielnik;

- Halina Końska;

- Stanisław Woszczyk.

Rodzinom składamy wyrazy szczerego współczucia, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Ks. Bogusław Wolański

Proboszcz

Pielgrzymka parafialna - zaproszenie

Pielgrzymka parafialna śladami bł. Jerzego Popiełuszki

21-23 sierpnia 2024 r.

Popieluszko-1300x867

 Dzień 1

Środa - 21 sierpnia 2024 r.

3.00 wyjazd do Warszawy

Muzeum św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej; kościół św. Stanisława Kostki i muzeum bł. Jerzego Popiełuszko; wizyta przy grobie bł. Stefana Wyszyńskiego w Archikatedrze Warszawskiej. Obiadokolacja i nocleg w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku.

Dzień 2

Czwartek - 22 sierpnia 2024 r.

Śniadanie; przejazd do Suchowoli; Msza św. w kościele chrztu bł. Jerzego Popiełuszki; nawiedzenie rodzinnej wioski bł. Jerzego – Okopów; kościół Cudu Eucharystycznego w Sokółce; Monaster Prawosławny w Supraślu. Obiadokolacja w Supraślu. Przejazd do Białegostoku i nocleg w Hotelu Leśnym.

 

Dzień 3

Piątek - 23 sierpnia 2024 r.

Śniadanie; wizyta w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku; wizyta w domu i izbie pamięci bł. Michała Sopoćko; odbiór relikwii bł. Jerzego Popiełuszko w Kurii Biskupiej w Białymstoku; czas wolny na Starówce w Białymstoku; czas na zjedzenie obiadu; powrót do Bolesławca.

 

 

Koszt 770 zł

Cena obejmuje: przejazd autokarem, dwa noclegi, dwa śniadania i dwie obiadokolacje, bilety wstępu, ubezpieczenie, opłaty parkingowe.

 

Zapisy u proboszcza ks. Bogusława Wolańskiego.

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!

Komunikaty duszpasterskie na Wniebowstąpienie Pańskie - 12.05.2024 r.

Ogłoszenia parafialne

Wniebowstąpienie Pańskie

12.05.2024 r.

wniebowstąpienie pańskie

1. Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Msze św. odprawiane są w następującym porządku: 7.00, 8.30, 9.45, 11.00, 12.30, 18.00.

2. Kalendarz liturgiczny:

- wtorek 14 maja – święto św. Macieja, Apostoła;

- czwartek 16 maja – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski.

3. Adoracja Najświętszego Sakramentu:

- poniedziałek od godz. 17.00. Adoracja będzie trwała w milczeniu do godz. 20.00, czyli do rozpoczęcia Nabożeństwa Fatimskiego.

4. Zapraszamy codziennie o godz. 17.30 na tradycyjne Nabożeństwa Majowe, podczas których modlimy się Litanią Loretańską do NMP. Po nabożeństwie wieczorna Msza św.

5. Spotkania:

- w sobotę 18 maja po Mszy św. wieczornej spotkanie kręgów Ruchu Szensztackiego w domu katechetycznym.

6. W poniedziałek 13 maja zapraszamy na pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w 107 rocznicę objawień Maryi w Fatimie. O godz. 20.00 zostanie odprawiona Eucharystia, a po niej nabożeństwo różańcowe połączone z procesją wokół bazyliki. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 18.00, a nabożeństwo majowe połączymy z różańcem po Mszy św. W czasie tego nabożeństwa odprawiamy Mszę św. zbiorową za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. Będą to Msze św. za żywych, np.: o nawrócenie niewierzących i wątpiących, o uzdrowienie chorych na duszy i ciele, o uzdrowienie relacji w małżeństwach i rodzinach, o dobre odczytanie powołania, o dobrą pogodę w czasie zbiorów, a także dziękczynne za otrzymane łaski. Intencje można podawać na listę u księży w zakrystii.

7. W niedzielę 19 maja, czyli w uroczystość Zesłania Ducha Świętego dzieci z naszej parafii przystąpią do Pierwszej Komunii św. na Mszy św. o godz. 11.00. Prosimy, by dzieci wraz z rodzicami zebrali się przed wejściem głównym do kościoła o godz. 10.40. Spowiedź dla dzieci, rodziców i krewnych w sobotę 18 maja o godz. 10.00. Wręczenie obrazków komunijnych w czasie Białego Tygodnia w środę 22 maja na zakończenie wieczornej Mszy św.

8. Sprawy gospodarcze:

- dziękujemy rodzicom dzieci komunijnych i rocznicowych za porządki w kościele i wokół bazyliki;

- dziękujemy osobom, które w sobotę 11 maja pomogły w uporządkowaniu ogrodu i podwórka przy plebanii.

9. Nasza parafia organizuje w dniach 21-23 sierpnia 2024 r. pielgrzymkę autokarową śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Warszawy, Białegostoku i okolic. Szczegóły wyjazdu zawarte są na plakacie w gablocie, na stronie internetowej parafii oraz na ulotkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła. Zapisy przyjmuje ks. proboszcz. Przy zapisie wpłacamy zaliczkę 200 zł. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

10. Zapraszamy do lektury prasy katolickiej. Dostępny jest nowy numer „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, a dla dzieci „Małego Gościa Niedzielnego”.

11. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszy św. za żywych i umarłych. Nie marnujmy okazji do złożenia Najświętszej Ofiary w różnych intencjach. Istnieje możliwość zamówienia Mszy św. gregoriańskich za zmarłych.

12. Wszystkim Drogim Parafianom i Szanownym Gościom, dziękując za obecność, życzymy błogosławionej niedzieli, pięknego tygodnia i zapraszamy do czynnego udziału w życiu naszej wspólnoty parafialnej.

13. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności:

- Jan Zając;

- Stanisław Idzik.

Rodzinom składamy wyrazy szczerego współczucia, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Ks. Bogusław Wolański

Proboszcz

Komunikaty duszpasterskie na VI Niedzielę Wielkanocną - 5.05.2024 r.

Ogłoszenia parafialne

VI Niedziela Wielkanocna

05.05.2024 r.

Przyjazanie miłości nieprzyjaciół 1

1. Dziś przeżywamy VI Niedzielę Wielkanocną. Msze św. odprawiane są w następującym porządku: 7.00, 8.30, 9.45, 11.00, 12.30, 18.00.

2. Kalendarz liturgiczny:

- poniedziałek 6 maja – święto św. Filipa i Jakuba, Apostołów;

- środa 8 maja – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski.

3. Adoracja Najświętszego Sakramentu:

- poniedziałek od godz. 17.00. Pierwsze pół godziny to modlitwa w milczeniu, a od 17.30 rozpoczynamy nabożeństwo majowe.

4. Zapraszamy codziennie o godz. 17.30 na tradycyjne Nabożeństwa Majowe, podczas których modlimy się Litanią Loretańską do NMP. Po nabożeństwie wieczorna Msza św.

5. Spotkania:

- w środę 8 maja o godz. 17.00 spotkanie kandydatów do sakramentu bierzmowania.

6. W poniedziałek 13 maja zapraszamy na pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w 107. rocznicę objawień Maryi w Fatimie. O godz. 20.00 zostanie odprawiona Eucharystia, a po niej nabożeństwo różańcowe połączone z procesją wokół bazyliki. W tym dniu nie będzie Mszy św. o godz. 18.00, a nabożeństwo majowe połączymy z różańcem po Mszy św. W czasie tego nabożeństwa odprawiamy Mszę św. zbiorową za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. Będą to Msze św. za żywych, np.: o nawrócenie niewierzących i wątpiących, o uzdrowienie chorych na duszy i ciele, o uzdrowienie relacji w małżeństwach i rodzinach, o dobre odczytanie powołania, o dobrą pogodę w czasie zbiorów, a także dziękczynne za otrzymane łaski. Intencje można podawać na listę u księży w zakrystii.

7. Sprawy gospodarcze:

- dziękujemy paniom ze wspólnot: Żywy Różaniec i Odnowa w Duchu Świętym za posprzątanie odnowionej salki i korytarza w domu katechetycznym. Dziękujemy również dwom paniom za ufundowanie i powieszenie w salce nowych firanek;

- w piątek 10 maja od godz. 16.00, wg powziętych ustaleń, zapraszamy rodziców dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych do przygotowania świątyni i terenu wokół świątyni do nadchodzących uroczystości;

- zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w dalszym uporządkowaniu placu i ogrodu przy plebanii. Akcja sprzątania odbyłaby się w sobotę 11 maja od godz. 10.00. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

8. Nasza parafia organizuje w dniach 21–23 sierpnia 2024 r. pielgrzymkę autokarową śladami bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Warszawy, Białegostoku i okolic. Szczegóły wyjazdu podamy w przyszłą niedzielę. Informacje o wyjeździe udziela ks. proboszcz. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

9. Zapraszamy do lektury prasy katolickiej. Dostępny jest nowy numer „Niedzieli”, „Gościa Niedzielnego”, a dla dzieci „Małego Gościa Niedzielnego”.

10. Zachęcamy do zamawiania intencji Mszy św. za żywych i umarłych. Nie marnujmy okazji do złożenia Najświętszej Ofiary w różnych intencjach. Istnieje możliwość zamówienia Mszy św. gregoriańskich za zmarłych.

11. Wszystkim Drogim Parafianom i Szanownym Gościom, dziękując za obecność, życzymy błogosławionej niedzieli, pięknego tygodnia i zapraszamy do czynnego udziału w życiu naszej wspólnoty parafialnej.

12. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności:

- Jadwiga Chirowska;

- Anna Furmankiewicz;

- Zofia Michalczuk.

Rodzinom składamy wyrazy szczerego współczucia, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Ks. Bogusław Wolański

Proboszcz

Diecezjalne

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Interreg

interreg

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
69 1020 2137 0000 9802 0193 6335

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 17:45.