Komunikaty duszpasterskie na XIII Niedzielę Zwykłą 28.06.2020

Kto was przyjmuje Mnie przyjmuje1. W dzisiejszą niedzielę 28 czerwca na Mszy św. o godz. 11:00 pierwsza grupa dzieci naszej parafii przystąpi do pierwszej Komunii świętej. Zachęcamy wszystkich byśmy otoczyli szczególną modlitwą młode pokolenie, które będzie mogło odtąd w pełni uczestniczyć w Eucharystii i sakramencie Pokuty. Od jutra na Mszy św. o godz. 18:00 dzieci będą przeżywały swój biały tydzień, który zakończy się w najbliższy piątek słodką niespodzianką.

2. W poniedziałek 29 czerwca przeżywać będziemy uroczystość św. ap. Piotra i Pawła – patronów naszej diecezji. Msze św. w naszej bazylice jak każdego dnia z dodatkowa Eucharystią o godz. 11:00. Jest to dla naszej bazyliki dzień łączności z Piotrem naszych czasów, czyli Ojcem Świętym Franciszkiem, za którego jutro w szczególny sposób będziemy się modlić. Wszystkich do modlitwy z serca zapraszamy!

3. Jeszcze do najbliższego wtorku 30 czerwca o godz. 17:30 kontynuujemy Nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest znakiem – ikoną Bożego miłosierdzia. Wszystkich do modlitwy w finale tego czasu w ważnych intencjach naszych rodzin i ojczyzny z serca zapraszamy.

4. Dzieci i młodzież zakończyły rok szkolny i katechetyczny. Dziękujemy wszystkim katechetom świeckim i duchownym za ich posługę względem młodego pokolenia. Życzymy wszystkim miłego wypoczynku i błogosławieństwa Bożego na czas wakacji.

5. Przypominamy, że w czasie wakacyjnym od 1 lipca do 31 sierpnia w programie codziennych Mszy św. w bazylice nie będzie Eucharystii o godz. 7:00. Msze św. niedzielne pozostają bez zmian, z dodatkową Mszą św. niedzielną o godz. 19:30 włącznie.

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii - który pozwolił nam się odnaleźć ... - 24.05.2020

jan gabriel Perboyre

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii
- który pozwolił nam się odnaleźć...

Życie Jana Gabriela Perboyre'a (1802-1840) można zamknąć w trzech etapach: pierwszy od urodzenia do wstąpienia do wspólnoty wincentyńskiej, drugi od nowicjatu do wyjazdu do Chin; trzeci - obejmuje działalność misjonarską w Chinach, której ukoronowaniem było męczeństwo. Dwa pierwsze były ludzkim i duchowym przygotowaniem do realizacji trzeciego etapu.

Trudno byłoby znaleźć bardziej znaczący dzień narodzin dla przyszłego misjonarza -męczennika niż uroczystość Objawienia Pańskiego. Właśnie 6 stycznia 1802 roku, w małej miejscowości Puech należącej do gminy i parafii Montgesty niedaleko Cahors we Francji, urodził się Jan Gabriel Perboyre. Ochrzczony w dniu następnym otrzymał imiona najstarszego stryja, który mieszkał w domu rodzinnym znajdującym się niedaleko Catus, zwanym Zamkiem Villary. Pomimo przywrócenia pokoju religijnego i wolności kultu w związku z zawarciem konkordatu przez Napoleona i papieża Piusa VI (1802) sytuacja, w jakiej znajdował się ówczesny Kościół we Francji, była dość trudna i złożona. Istniała potrzeba jego odbudowy zarówno pod względem duchowym jak i materialnym.

Diecezjalne

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.