List pożegnalny biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego do diecezjan Kościoła Siedleckiego 16.04.2014

HerbLIST POŻEGNALNY DO DIECEZJI SIEDLECKIEJ

Drodzy Diecezjanie!

Zgodnie z życzeniem Ojca świętego kończę posługiwanie w Diecezji Siedleckiej. Pragnę więc skierować do wszystkich Diecezjan, zarówno duchownych, jak i świeckich, słowa podziękowania za współpracę i wspólne kroczenie Bożymi drogami.

Po prawie dwunastu latach posługi biskupiej mogę wyznać, że pojmowałem moje zadanie pasterskie przede wszystkim jako sianie słowa Bożego i posługę liturgiczną, zwłaszcza sakramentalną. Czyniłem to, mając na uwadze fakt, że zasadnicze przesłanie Ewangelii i zbawcze misterium paschalne bywają jeszcze w naszych wspólnotach niewystarczająco doceniane i przyjmowane. Często bowiem zostają one przysłonięte całym szeregiem zwyczajów, niemających właściwego osadzenia w treściach ewangelijnych, lecz związanych z pewnymi tradycjami, które nie prowadzą do wyraźnego i świadomego przylgnięcia do Osoby Jezusa Chrystusa, co objawia się w niepełnym przeżywaniu wiary we wspólnocie Kościoła. Na ten problem zwracał uwagę bł. Jan Paweł II, a obecnie czyni to również papież Franciszek (zob. np. EiE 47; EG 94).

Ojciec Święty mianował nowym Pasterzem Kościoła Legnickiego Biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego z Siedlec 16.04.2014

bp-zbigniew-kiernikowskiBp ZBIGNIEW KIERNIKOWSKI, ur. w 1946. Święcenia kapłańskie otrzymał 6 VI 1971. i przez jeden rok pracował na parafii w Trzemesznie k. Gniezna w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Następnie odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, uwieńczone tytułem "doktora nauk biblijnych". W latach 1981-86 pracował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie wykładał homiletykę i nauki biblijne oraz pełnił funkcję prefekta studiów i wicerektora. Prowadził nadto wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Księży Ducha Świętego w Bydgoszczy oraz w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Gnieźnie i Bydgoszczy.

Słowa Ojca Świętego Franciszka skierowane do wszystkich katolików na świecie w Niedzielę Palmową 13.04.2014

Franciszek niedziela palmowa 14Ta niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień świąteczną procesją z gałązkami: cały lud wita Jezusa dzieci, młodzież, śpiewają wychwalają Jezusa. Ale w dalszy ciągiem tego tygodnia jest tajemnica śmierci Jezusa i Jego zmartwychwstania.

Słuchaliśmy Męki Pańskiej. Warto, abyśmy postawili sobie choćby jedno pytanie: kim jestem? Kim jestem przed moim Panem? Kim jestem wobec Jezusa, który w świątecznej atmosferze wkracza do Jerozolimy? Czy potrafię wyrazić moją radość, wielbić Go? Czy też się dystansuję? Kim jestem wobec Jezusa, który cierpi?

List pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27.04.2014

Logo KEPBĄDŹCIE APOSTOŁAMI MIŁOSIERDZIA

List pasterski Episkopatu Polski
na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2014

1. Dar kanonizacji i zadanie apostolskie

Wyniesienie do chwały świętych bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II jest darem Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i całego świata. Jest to dar zobowiązujący, na który trzeba godnie odpowiedzieć i do którego trzeba wciąż dorastać. Święci są dla nas żywą Ewangelią. Dzięki ich świadectwu odkrywamy ważną prawdę, że słowo Dobrej Nowiny to konkretny program dojrzewania w wierze, nadziei i miłości. Staje więc przed nami apostolskie zadanie, w którym – jak mówił św. Jan Paweł II – „potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy” (17 VIII 2002).

Program I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej 08-19.06.2014

Eucharystia31 V (Sobota)
Chojnów kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Spotkanie przedkongresowe dla dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych oraz członków Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ROZPOCZĘCIE KONGRESU

8 VI (Niedziela Zesłania Ducha Świętego) „Pan mój i Bóg mój”,
Krzeszów, bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
W spotkaniu uczestniczą w szczególny sposób ruchy charyzmatyczne z diecezji; w parafiach suma w kościele parafialnym z procesją eucharystyczną (przed lub po) połączona z modlitwą kongresową.

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 13.04.2014

IMG 5148W Niedzielę Palmową Męki Pańskiej rozpoczęliśmy w naszej wspólnocie Rekolekcje Paschalne, którym przewodniczy ks. Jarosław Orkiszewski z Kurii Metropolitalnej Lubelskiej. Na wszystkich Mszach św. święciliśmy palmy do naszych mieszkań i domów oraz wsłuchiwaliśmy się w głos Ojca rekolekcjonisty, który przybliżając tajemnicę Krzyża Chrystusowego, uświadamiał nam, czy jest ten ważny znak w naszym chrześcijańskim życiu.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

tel. 0756466350, 0756466351