Komunikaty duszpasterskie na XIX Niedzielę Zwykłą 07.08.2022

Zapalone pochodnie1. Dzisiejsza niedziela 07. sierpnia jest pierwszą miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych o zwykłej porze: dla róży męskiej po Mszy św. o godz. 11:00; dla wszystkich róż żeńskich na spotkaniu o godz. 17:00, na które z serca zapraszamy wszystkie Matki Różańcowe.

2. Już w przyszłym tygodniu w dniach 13-14-15. sierpnia 2022 przeżywać będziemy Triduum Odpustowe Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny.

Naszą maryjną modlitwę jak każdego roku rozpoczniemy Fatimskim Dniem Pokutnym w najbliższą sobotę 13. sierpnia. O 17:30 zapraszamy serdecznie na Fatimską Modlitwę Różańcową w intencjach zbiorowych, bezpośrednio po której o 18:00 za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej sprawowana będzie Eucharystia w intencjach zbiorowych za żywych czy zmarłych z naszych rodzin. Pokutną Fatimską modlitwę zakończymy procesją. W pierwszy dzień Triduum Odpustowego zakończymy Apelem Maryjnym o godz. 21:00.

W niedzielę 14 sierpnia, jak każdego roku czcić będziemy tajemnicę Zaśnięcia Matki Bożej. Msze św. w tym dniu jak każdej niedzieli. O godz. 18:00 zgromadzimy się na głównej Mszy św. Wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny połączonej tradycyjnie z procesją Zaśnięcia Matki Bożej wokół naszej bazyliki oraz poświęceniem wiązanek ziół i kwiatów. Drugiego dnia Triduum Odpustowego Apel Maryjny o godz. 21:00 i przeniesienie Figury Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy za ołtarzem głównym.

W poniedziałek 15. sierpnia w sam dzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msze św. w naszej bazylice także jak w każdą niedzielę. Podczas Eucharystii święcić będziemy wiązanki ziół i kwiatów upamiętniające nam najpiękniejszy owoc ziemi jakim jest Matka Boża. Zakończenie uroczystości odpustowych poniedziałkowym Apelem Maryjnym o 21:00. Wszystkich do modlitwy już dziś z serca zapraszamy.

3. Przyszła odpustowa niedziela 14. sierpnia będzie drugą miesiąca. Wszystkimi ofiarami wspomagać będziemy projekt malatury wnętrza naszej bazyliki i projekty towarzyszące temu zadaniu remontowemu. Już dziś z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy o codziennej modlitwie w ich intencjach.

Komunikaty duszpasterskie na XVIII Niedzielę Zwykłą 31.07.2022

skarb przed Bogiem1. W najbliższym tygodniu przeżywamy:
Pierwszy czwartek miesiąca 04. sierpnia z Eucharystią w intencjach powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych o 18:00 ofiarowaną przez Wspólnotę Matek Różańcowych. Ze względu na przerwę wakacyjną po Mszy św. nie będzie comiesięcznego spotkania Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego.

Pierwszy piątek miesiąca 05. sierpnia z okazją do spowiedzi św. tradycyjnie od godz. 16:00 do 18:00. Tego dnia Msza św. wynagradzająca grzechy Najświętszemu Sercu Jezusowemu o godz. 18:00 ofiarowana przez Wspólnotę Matek Różańcowych.

Pierwsza sobota miesiąca 06. sierpnia to Święto Przemienienia Pańskiego. Tego dnia Msze św. w bazylice o godz. 6:30; 9:00; dodatkowa Msza św. o 11:00 oraz wieczorna tradycyjnie o 18:00. Pierwszosobotnia Msza św. wynagradzającą grzechy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej tradycyjnie o godz. 9:00, ofiarowana przez Wspólnotę Matek Różańcowych połączona z odnowieniem Aktu Ofiarowania się Najświętszej Maryi Pannie.

2. Przyszła niedziela 07. sierpnia będzie pierwszą miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych o zwykłej porze: dla róży męskiej po Mszy św. o godz. 11:00; dla wszystkich róż żeńskich na spotkaniu o godz. 17:00, na które z serca zapraszamy wszystkie Matki Różańcowe.

3. Już za dwa tygodnie w dniach 13-14-15. sierpnia 2022 przeżywać będziemy Triduum Odpustowe Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny.

Naszą maryjną modlitwę jak każdego roku rozpoczniemy Fatimskim Dniem Pokutnym w sobotę 13. sierpnia. O 17:30 zapraszamy serdecznie na Fatimską Modlitwę Różańcową w intencjach zbiorowych, bezpośrednio po której o 18:00 za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej sprawowana będzie Eucharystia w intencjach zbiorowych za żywych czy zmarłych z naszych rodzin. Pokutną Fatimską modlitwę zakończymy procesją. W pierwszy dzień Triduum Odpustowego zakończymy Apelem Maryjnym o godz. 21:00.

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii - który pozwolił nam się odnaleźć ... - 24.05.2020

jan gabriel Perboyre

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii
- który pozwolił nam się odnaleźć...

Życie Jana Gabriela Perboyre'a (1802-1840) można zamknąć w trzech etapach: pierwszy od urodzenia do wstąpienia do wspólnoty wincentyńskiej, drugi od nowicjatu do wyjazdu do Chin; trzeci - obejmuje działalność misjonarską w Chinach, której ukoronowaniem było męczeństwo. Dwa pierwsze były ludzkim i duchowym przygotowaniem do realizacji trzeciego etapu.

Trudno byłoby znaleźć bardziej znaczący dzień narodzin dla przyszłego misjonarza -męczennika niż uroczystość Objawienia Pańskiego. Właśnie 6 stycznia 1802 roku, w małej miejscowości Puech należącej do gminy i parafii Montgesty niedaleko Cahors we Francji, urodził się Jan Gabriel Perboyre. Ochrzczony w dniu następnym otrzymał imiona najstarszego stryja, który mieszkał w domu rodzinnym znajdującym się niedaleko Catus, zwanym Zamkiem Villary. Pomimo przywrócenia pokoju religijnego i wolności kultu w związku z zawarciem konkordatu przez Napoleona i papieża Piusa VI (1802) sytuacja, w jakiej znajdował się ówczesny Kościół we Francji, była dość trudna i złożona. Istniała potrzeba jego odbudowy zarówno pod względem duchowym jak i materialnym.

Diecezjalne

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.