• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Komunikaty duszpasterskie na II Niedzielę Wielkiego Postu 28.02.2021

Przemienienie1. Jak zapowiadaliśmy w dzisiejszą niedzielę, drugą Wielkiego Postu, razem ze wszystkimi parafiami w Polsce włączamy się w akcję pomocy Kościołowi w Afryce. Z tej okazji po każdej Mszy św. przy wyjściach z bazyliki kwestujemy na potrzeby Kościoła na Czarnym Lądzie. Z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie.

2. Serdecznie zapraszamy na wielkopostne Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci każdego piątku o godz. 16:30. Do udziału zapraszamy wszystkie dzieci, szczególnie przygotowujące się do pierwszej Komunii św. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dorosłych w piątki o godz. 17:30W niedziele Wielkiego Postu Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi o godz. 17:30. Na zakończenie Drogi Krzyżowej dla dorosłych przez cały Wielkiego Postu będziemy mieli okazję przyjąć błogosławieństwo Relikwiami Drzewa Krzyża św. Pamiętajmy, że o jakości Wielkiego Postu w naszym życiu świadczy to, czy będziemy umieli znaleźć czas na nabożeństwa pasyjne, które pomagają nam nawracać się w życiu.

Tradycyjnie pod naszą amboną został ustawiony kosz z logo Caritas, do którego w ramach wielkopostnych uczynków pokutnych możemy składać trwałą żywność, z której wolontariusze Caritas przygotują paczki żywnościowe dla potrzebujących na czas świąt Wielkanocnych. Wszystkim dziękujemy za wyobraźnię miłosierdzia.

Przy wejściach do bazyliki wolontariusze Caritas rozprowadzają wielkanocne paschaliki na świąteczny stół. Są to paschaliki z poprzedniego roku 2020, gdy dotknięci pandemią byliśmy zupełnie pozbawieni Świąt Wielkanocnych. Niech tego znaku naszej wyobraźni miłosierdzia nie zabraknie w tym roku na świątecznym stole.

Zaproszenie na zajęcia świetlicowe dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat - Robotyka i Planszówki

Plakat Warsztaty 2021Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 14 lat do skorzystania z warsztatów z gier planszowych i robotyki organizowanych przez naszą parafialną Świętlicę. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, zgłoszonenia dokonuje się telefonicznie pod numerem 724 618 181 lub emailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

1. Warsztaty z gier planszowych:   
Celem jest pokazanie różnorodności form rozrywki, przedstawienie alternatywnej formy spędzania wolnego czasu polegającej na interakcji z drugą osobą. Spotkania te pomogą dzieciom i młodzieży w zintegrowaniu się we własnym środowisku oraz wzmocnieniu więzi w rodzinach.
Na takich spotkaniach możemy pokazać co współczesne gry planszowe oferują:
- są niesamowitym wsparciem w edukacji – uczą logicznego myślenia, ćwiczą pamięć, rozwijają umiejętności taktyczne, poszerzają wiedzę;
- rozwijają zachowania społeczne – uczą asertywności, jak radzić sobie z porażką, uczą współpracy oraz zdrowej rywalizacji,
Zajęcia są ciekawą rozrywką dającą wiele satysfakcji

2. Warsztaty z robotyki i programowania:
Kursy robotyki dla dzieci to nauka programowania i rozwój logicznego myślenia w formie dobrej zabawy. Dzieci rozwijają umiejętności XXI wieku poprzez robotykę. Podczas zajęć dla dzieci i młodzieży uczymy tworzyć algorytmy, współpracować w zespołach, wzmacniamy umiejętności manualne oraz wyobraźnie przestrzenną! Na zajęciach korzystamy tylko z najlepszych zestawów do robotyki.
Warsztaty konstruowania robotów to doskonała zabawa i podstawy programowania w jednym. Dzieci tworzą roboty z zestawów dostosowanych do ich wieku i kreatywności, dzięki czemu łatwo przyswajają cenną wiedzę o programowaniu. To doskonały sposób na obudzenie w dziecku ciekawości świata i pasji do nauk ścisłych, z wykorzystaniem ich naturalnej kreatywności i chęci zabawy.

Zajęcia będą odbywac się przez cały rok w zależności od zapotrzebowania zgłaszanego przez Rodziców. 

Nabożeństwa Wielkopostne w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 2021

nabożeństwa wielkopostne

 

W piątki Wielkiego Postu Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30

W piątki Wielkiego Postu Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dorosłych o godz. 17:30.

W niedziele Wielkiego Postu Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi o godz. 17:30.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej dla dorosłych oraz Gorzkich Żali, przez cały Wielki Post będziemy mieli okazję przyjąć błogosławieństwo Relikwiami Drzewa Krzyża św.

W trzecie piątki miesiąca - dni Bożego miłosierdzia w okresie Wielkiego Postu, a zatem w piątek 19.02.2021 oraz piątek 19.03.2021 całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczynającą się po wieczornej Eucharystii w piątkowy wieczór o godz. 18:00 i kończąca się przed Eucharystią w sobotni wieczór o godz. 18:00.

Pamiętajmy, że o jakości Wielkiego Postu w naszym życiu religijnym świadczy to, czy będziemy umieli znaleźć swój wymiar oczyszczającej pokuty, a wszystko po to, by czas przygotowania paschalnego był przez nas owocnie przeżyty.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2021

franciszek na wielki postORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2021

„Oto idziemy do Jerozolimy..." (Mt 20, 18)
Wielki Post: czas na odnowę wiary, nadziei i miłości

Drodzy bracia i siostry,

zapowiadając uczniom swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, aby wypełnić wolę Ojca, Jezus ukazuje im głęboki sens swojej misji i wzywa ich do zjednoczenia się z nią dla zbawienia świata.

Podążając wielkopostną drogą, która prowadzi nas do uroczystości wielkanocnych, pamiętajmy o Tym, który „uniżył samego siebie, czyniąc się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej" (Flp 2, 8). W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy „żywej wody nadziei" i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie. W Noc Paschalną odnowimy przyrzeczenia naszego Chrztu, aby odrodzić się jako nowi mężczyźni i nowe kobiety, dzięki działaniu Ducha Świętego. Jednak sama wielkopostna wędrówka, podobnie jak cała chrześcijańska droga, jest już w całości oświetlona światłem Zmartwychwstania, które ożywia uczucia, postawy i wybory tych, którzy chcą naśladować Chrystusa.

Post, modlitwa i jałmużna, przedstawione przez Jezusa w Jego kazaniu (por. Mt 6, 1-18), są warunkami i znakami naszego nawrócenia. Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa) pozwalają nam wcielić w życie szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość.

1. Wiara wzywa nas do przyjęcia Prawdy i do stania się jej świadkami przed Bogiem i przed wszystkimi naszymi braćmi i siostrami.

W tym czasie Wielkiego Postu przyjęcie i przeżywanie Prawdy objawionej w Chrystusie oznacza przede wszystkim zgodę na dotknięcie słowem Bożym, które Kościół przekazuje nam z pokolenia na pokolenie.

List Pasterski Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego na VI Niedzielę Zwykłą, 14 lutego 2021

Herb biskupa Zbigniewa KiernikowskiegoList Pasterski
Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego
na VI Niedzielę Zwykłą, 14 lutego 2021

 

Umiłowani Diecezjanie!

Czas, w którym żyjemy i przeżywamy wspólnotę Kościoła, przynosi różnorakie wyzwania oraz doświadczenie kruchości naszego istnienia, ale także zachęca do ciągle nowego odczytywania natchnień Ducha Świętego, który „wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża” (J 3,8).

Słowa podziękowania

Na początku chcę serdecznie podziękować wszystkim kapłanom naszej diecezji za wytrwałą służbę we wspólnotach parafialnych, a także w tych przestrzeniach życia kapłańskiego, które nie są dla wszystkich łatwo dostrzegalne. Myślę tu szczególnie o służbie wobec chorych i umierających, do których kapłani przychodzą – w kontekście pandemii – z posługą sakramentalną zarówno w ich domach, jak i szpitalach. Dziękuję Wam, drodzy Księża, za każdą sprawowaną przez Was Eucharystię i za każdy sakrament spowiedzi oraz za wszelkie przejawy zainteresowania i troski o innych, zwłaszcza w tych okolicznościach, które ograniczają naszą działalność duszpasterską. Dziękuję za każdy przejaw miłości wobec tych, którzy zostali powierzeni Waszej duchowej opiece.

Słowa mojego podziękowania i wdzięczności kieruję również do Was wszystkich, Bracia i Siostry, którzy wiernie trwacie przy Chrystusie w Jego Kościele, słuchacie Jego słowa i uczestniczycie w sakramentach ze świadomością, że „Eucharystia daje życie”. Dziękuję za każdy odruch Waszych serc, w których przez te ostatnie miesiące można było dostrzec ogromne pragnienie Boga, możliwości przeżywania sakramentów oraz doświadczenia wspólnoty parafialnej.

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii - który pozwolił nam się odnaleźć ... - 24.05.2020

jan gabriel Perboyre

 

Św. Jan Gabriel Perboyre - Patron czasu epidemii
- który pozwolił nam się odnaleźć...

 

Życie Jana Gabriela Perboyre'a (1802-1840) można zamknąć w trzech etapach: pierwszy od urodzenia do wstąpienia do wspólnoty wincentyńskiej, drugi od nowicjatu do wyjazdu do Chin; trzeci - obejmuje działalność misjonarską w Chinach, której ukoronowaniem było męczeństwo. Dwa pierwsze były ludzkim i duchowym przygotowaniem do realizacji trzeciego etapu.

Trudno byłoby znaleźć bardziej znaczący dzień narodzin dla przyszłego misjonarza -męczennika niż uroczystość Objawienia Pańskiego. Właśnie 6 stycznia 1802 roku, w małej miejscowości Puech należącej do gminy i parafii Montgesty niedaleko Cahors we Francji, urodził się Jan Gabriel Perboyre. Ochrzczony w dniu następnym otrzymał imiona najstarszego stryja, który mieszkał w domu rodzinnym znajdującym się niedaleko Catus, zwanym Zamkiem Villary. Pomimo przywrócenia pokoju religijnego i wolności kultu w związku z zawarciem konkordatu przez Napoleona i papieża Piusa VI (1802) sytuacja, w jakiej znajdował się ówczesny Kościół we Francji, była dość trudna i złożona. Istniała potrzeba jego odbudowy zarówno pod względem duchowym jak i materialnym.

Diecezjalne

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Interreg

interreg

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 17:45.