
Komunikaty duszpasterskie na IV Niedzielę Wielkanocną - Dobrego Pasterza 22.04.2018
1. Przeżywamy dziś IV Niedzielę Wielkanocną, czyli Dobrego Pasterza. Razem z całym Kościołem powszechnym polecajmy Bogu w modlitwie gorliwą prośbę o nowe zastępy powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych. Niech pełna miłości modlitwa ludu Bożego staje się zasiewem nowych powołań.
2. W dniu jutrzejszym obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, biskupa i meczennika - głownego patrona Polski. Za jego wstawiennictwem u źródeł miłosierdzia wypraszać będziemy łaski dla Ojczyzny Matki w roku 100 lecia odzyskanej niepodległości.
Także jutro, w poniedziałek przeżywać będziemy comiesięczny Dzień Duchowości św. Ojca Pio. Naszą modlitwę rozpoczniemy Nowenną za wstawiennictwem św. Padre Pio o godz. 17:30, bezpośrednio po której sprawowana będzie Eucharystia w intencjach zbiorowych. Na zakończenie Mszy św. uczcimy relikwie św. Ojca Pio. Do modlitwy wszystkich z serca zapraszamy!
Także w poniedziałek 23 kwietnia o godz. 19:00 w sali katechetycznej spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii świętej.
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania 22.04.2018
Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana – to tytuł tegorocznego orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, będziemy go obchodzić już po raz 55. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego. W Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o Powołania.
Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2018
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO
Słuchać, rozeznawać, żyć powołaniem Pana
Drodzy Bracia i Siostry,
W październiku odbędzie się XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone młodzieży, a zwłaszcza relacjom między młodzieżą, wiarą i powołaniem. Przy tej okazji będziemy mogli zgłębić, w jaki sposób w centrum naszego życia mieści się powołanie do radości, które kieruje do nas Bóg i w jaki sposób jest to „plan Boga wobec mężczyzn i kobiet każdego czasu” (Synod Biskupów, XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne, Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania, Wprowadzenie).
Uroczysta Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 31.03.2018. Fot. M. Kalinowski & K. Sosnowski
W Wielką Sobotę 31 marca 2018 uczestniczyliśmy w trzecim dniu Triduum Paschalnego. O godz. 20:00 sprawowana była uroczysta Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, a koncelebrowali ks. wikariusz Janusz Diament i ks. wikariusz Marek Kościński.
W niezwykle bogatej liturgii słowa wsłuchiwaliśmy się w poszczególne odsłony Starego Testamentu, które przygotowywały naród wybrany do odczytania w Jezusie Chrystusie Mesjasza Pańskiego. W niektóre czytania włączała się Schola Mane Nobiscum Domine, która dodatkowo ubogacała swoim śpiewem przekaz Bożego słowa. Chór Cantate Deo zaśpiewał nam na zakończenie czytania z Księgi Wyjścia tzw. Kantyk Mojżesza.
Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 30.03.2018. Fot. K. Borowski
W drugim dniu Triduum Paschalnego – w Wielki Piątek 30 marca 2018 zgromadziliśmy się w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej o godz. 18:00, aby uczestniczyć w liturgii Meki Pańskiej. Naszej modlitwie przewodniczył ks. wikariusz Marek Kościński wespół z kapłanami naszej parafii.
Liturgia tradycyjnie rozpoczęła się w ciszy. W imieniu nas wszystkich kapłan upadł twarzą na ziemię, aby w milczeniu przepraszać za największy grzech ludzkości, jakim był grzech bogobójstwa. Tego szczególnego dnia usłyszeliśmy opis Męki Pańskiej według św. Jana z podziałem na role oraz grupę młodzieży.
Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej 29.03.2018. Fot. K. Borowski
W pierwszym dniu Triduum Paschalnego – w Wielki Czwartek 29 marca 2018 zgromadziliśmy się w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, aby o godz. 18:00 przeżywać Mszę św. wieczerzy Pańskiej. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Janusz Diament, a koncelebrowali ją ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki oraz ks. wikariusz Marek Kościński.
Kierując do zgromadzonych słowa homilii, ks. Janusz powiedział: „Każdy ochrzczony może mieć udział w tym, co stało się udziałem pierwszych apostołów w Wielki Czwartek. Niestety, Chrystus Pan jest Bogiem często zapomnianym, ukrytym w cieniu rzeczy tego świata. Chrystus Pan patrzy z tabernakulum, jak ludzie przechodzą obok, często zaabsorbowani tysiącem spraw. Ważny jest telewizor, odpoczynek, sport, giełda, wyjazd – a Pan Bóg jest na dalekim planie. Może dlatego, że mają do Boga zbyt łatwy dostęp, że nikt im tego nie zabrania, dlatego jakże często pokazują Bogu plecy. Jakże daleko nam do chińskich chrześcijan, którzy przeszli przez czas strasznych prześladowań zwany okresem „rewolucji kulturalnej”. Wymordowano wtedy większość misjonarzy, księży, a także świeckich, którzy zdeklarowali wierność Kościołowi.
Siedem darów Wieczernika. List biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2018
1. Zaproszenie do Wieczernika
Drodzy Bracia Kapłani!
Najbliższy czas w polskim Kościele będziemy przeżywać w blasku tajemnicy Ducha Świętego. Dwuletni program duszpasterski kieruje nas wezwaniem „Duch, który umacnia miłość” i ma nas doprowadzić – choć to już w przyszłym roku – do pogłębienia tajemnicy życia „w mocy Bożego Ducha”.
Natomiast tegoroczne hasło duszpasterskie: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” przypomina nam Wieczernik, w którym – jak mówi słowo Boże w Dziejach Apostolskich – „wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym” (Dz 2,4). W Wielki Czwartek ponownie wchodzimy duchowo do Wieczernika – i nie wychodźmy z niego przed czasem!
W Wieczerniku mają swój początek największe dary Naszego Zbawiciela dla Kościoła. Tam przecież Jezus Chrystus w dzień przed swoją męką ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Tam w osiem dni po swoim Zmartwychwstaniu dwukrotnie powiedział do Apostołów: „Pokój wam!” (J 21,19–20) i dał im Ducha, aby odpuszczali grzechy. W Wieczerniku pierwsza wspólnota Kościoła poznała macierzyńską moc wstawiennictwa Maryi, tam też zaczęła realizować wolę Pana, aby służba Apostołów pod zwierzchnictwem Piotra była przekazywana w następstwie sukcesji. Tam wreszcie zstąpił Duch Święty ze swoimi charyzmatami i dał uczniom władzę zwiastowania Ewangelii z kerygmatyczną mocą, aby wspólnota chrześcijańska wzrastała. Jest to razem siedem wielkich darów, które Bóg związał z „salą na górze”, z Wieczernikiem.
Więcej artykułów…
- List pasterski Episkopatu Polski na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II 02.04.2018
- Uroczystość podpisania umowy pomiędzy Bolesławiecką Bazyliką Maryjnej a Regionalnym Programem Operacyjnych Dolny Śląsk na realizację zaplanowanych zadań remontowych w najcenniejszym obiekcie zabytkowym miasta i regionu 13.12.2017
- Przywracamy piękno Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej
- Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania