II Bolesławiecki Przegląd Kolęd i Pastorałek zakończony 30.01.2017

IMG 9708W poniedziałek dnia 30 stycznia 2017 we współpracy z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki, nasza wspólnota parafialna zorganizowała II Bolesławiecki Przegląd Kolęd i Pastorałek. Przegląd odbył się w gościnnych progach Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł" przy ul. Chopina 17 w sąsiedztwie bazyliki i zgromadził ponad dwudziestu uczestników w kategoriach zespołowych, indywidualnych oraz na trzech poziomach wiekowych: dzieci przedszkolnych, dzieci szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Nad całością przebiegu Przeglądu czuwał pan dyrektor Jacek Dudyński wraz z załogą CIK „Orzeł". Odpowiedzialnej roli jurorów na Przeglądzie podjęli się: pan Mirosław Kuc, gitarzysta - kompozytor, Karolina Jackowska - autorka tekstów piosenek, oraz ks. Janusz Diament.

Na wstępie II Bolesławieckiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek przemówiła pani Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektor BOK-MCC, która wyraziła wielką radość, że Przegląd został zorganizowany we współpracy głównej instytucji kultury miasta Bolesławiec oraz duszpasterzy Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczestnikom, aby zdobyli nagrody główne i zachęcali jak najmocniej wszystkich swoich rówieśników, do wzięcia udziału w kolejnych odsłonach Bolesławieckiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. W rolę konferansjera wcielił się ks. Janusz Diament, który zapowiadał poszczególnych wykonawców oraz tytuły śpiewanych utworów.

Podczas Przeglądu występowali uczestnicy, którzy prezentowali swoje umiejętności jako soliści, w ramach niewielkich grup śpiewających oraz w ramach dużych grup śpiewających i grających na instrumentach.

W rywalizacji w poszczególnych grupach wiekowych nagrodzeni zostali: Grupa Dzieci z Przedszkola Express za pastorałkę pt. „Skrzypi wóz”.

W kategorii dzieci szkól podstawowych: I miejsce zdobyła Łasia Rewińska reprezentująca Szkołę Podstawową nr 4 za pastorałkę pt. „Gore gniazda"; II miejsce zdobyła Natalia Jędrak reprezentująca Szkołę Podstawową nr 4 za kolędę pt. „Żłobek Cię utuli"; III miejsce zdobył duet Patrycji Kondratowicz i Darii Brezyna za pastorałkę pt. „Świeć gwiazdeczko"; wyróżnienie otrzymał Szymon Olejniczak za kolędę pt. Przybieżeli do Betlejem".

W kategorii młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: I miejsce zajęła Zuzanna Hryniewicz, reprezentująca Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu za kolędę pt. „Kolęda dla nieobecnych"; II miejsce zajęła Natalia Sikorzyńska, reprezentująca młodzież Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bolesławcu za pastorałkę pt. „Cicho wszędzie"; III miejsce zajął Marcel Sas, reprezentujący Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu za kolędę pt. „Maryjo czy Ty wiesz".

W kategorii zespołowej I miejsce zdobył Chór reprezentujący Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Bolesławcu za kolędę pt. „Przybieżeli do Betlejem"; II miejsce zdobył Zespół Octavo reprezentujący Szkołę Podstawową nr 4 za pastorałkę pt. „Chojka"; III miejsce zdobyła Grupa Młodzieży z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Bolesławcu za kolędę pt. „Gdy się Chrystus rodzi".

Zapytany przez nas inicjator Przeglądu - ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej powiedział, że „II Bolesławiecki Przegląd Kolęd i Pastorałek stał się po raz kolejny dniem radosnego zwiastowania światu najpiękniejszej treści chrześcijańskiego orędzia, które niezmiennie głosi od ponad dwóch tysięcy lat, że spodobało się Bogu przyjść do człowieka w swoim boskim Synu Jezusie Chrystusie, a wszystko po to, by człowiek - ludzkość, została przez niego odkupiona, zbawiona, uświęcona. I w domyśle wszystkie kolędy i pastorałki w mniej lub bardziej dosłowny sposób wyrażają te wielką i radosną tajemnicę chrześcijańskiej wiary. To wspaniałe, że tak wielu młodych i najmłodszych ludzi, zaangażowało się, by tę radosną ewangelię wyśpiewać poetycko na scenie Przeglądu a w ten sposób dołożyć swój talent do sztafety pokoleń Polaków ceniących sobie kolędowe, muzyczne, uwielbienie Boga za dzieło, którego dokonał we wcieleniu swojego Syna, Jezusa Chrystusa. To co czynili nasi najmłodsi i młodzi wykonawcy stało się pięknie wyśpiewaną katechezą o Bożym Narodzeniu.

Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Ewie Lijewskiej- Małachowskiej z BOK-MCC, panu Jackowi Dudyńskiemu wraz z całą załogą CIK „Orzeł" za owocną współpracę na rzecz dzieci i młodzieży biorących udział w II Bolesławieckim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Dziękujemy jurorom: Mirosławowi Kucowi, Karolinie Jackowskiej, ks. Januszowi Diamentowi za ich zaangażowanie na rzecz tego kulturalnego i ewangelizacyjnego wydarzenia.

Fot. Jacek Dudyński CIK „Orzeł"