Eucharystia Wieczerzy Pańskiej w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 13.04.2017

IMG 2178

W wielki Czwartek 13 kwietnia 2017 o godz. 18:00 uroczystą liturgią rozpoczęliśmy przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego. Uroczystej Mszy św. wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. Janusz Diament, a koncelebrowali tę Eucharystię ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki oraz ks. Tomasz Krauze. Animację muzyczną tej wyjątkowej liturgii prowadziła Schola Mane nobiscum Domine.

Kierując do zgromadzonych słowa homilii mszalnej ks. Janusz zwrócił uwagę na dwa – ustanowione w jerozolimskim wieczerniku – sakramenty, które budują wspólnotę Kościoła: Eucharystię i kapłaństwo...

Bez tych sakramentów wspólnota Kościoła nie mogła by żyć i rozwijać się nieustannie. To Eucharystia i kapłaństwo stają się codziennością Kościoła właśnie po to, by łaska uświęcenia człowieka nieustannie docierała do ludzkich serc. Kościół żyjący w XXI wieku nie może sobie wyobrazić swojej misji w świecie współczesnym bez nadprzyrodzonych owoców Eucharystii przeżywanej, przyjmowanej jako pokarm na drodze do wieczności. Zastanawiającym jest fakt, że Pan Jezus właśnie podczas ostatniej wieczerzy w wieczerniku właściwie wyjął ze świątecznych obrzędów żydowskiej Paschy dwa najpopularniejsze znaki: chleb i wino, i ustanawiając Eucharystię związał ten sakrament z tymi dwoma prostymi znakami, a wszystko po to, by nowoustanowiony sakrament nie był jakim ekskluzywnym, ale powszechnym we wspólnocie Chrystusowego Kościoła /…/.

Pochylając się nad sakramentem kapłaństwa ks. Janusz zacytował proste ale bardzo przejmujące świadectwo św. księdza Jana Marię Vianey’a. To właśnie ten święty kapłan budując opisową definicję kapłaństwa powiedział kiedyś takie oto słowa: „Gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana. Kto Go umieścił w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął naszą duszę u początku jej życia? Kapłan. Kto ją żywi, by dać jej siłę na wędrówkę? Kapłan. Kto ją przygotuje na spotkanie z Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, ciągle kapłan. A gdy dusza będzie umierała, kto ją ożywi, kto jej udzieli ciszy i pokoju? I tu kapłan. Nie można sobie przypomnieć ani jednego dobrodziejstwa Boga bez spotkania obok tego wspomnienia obrazu kapłana /…/”.

Po homilii wielkoczwartkowej liturgii rozpoczął się obrzęd umycia nóg. Na pamiątkę ostatniej wieczerzy w wieczerniku, gdy Pan Jezus obmył nogi swoim apostołom, Kościół wspominając to wydarzenie powtarza w liturgii obrzęd umycia nóg, śpiewają antyfony wyrażające autentyczność chrześcijańskiej miłości bliźniego, która zawsze jest bramą autentycznej miłości Boga. Obrzęd ten tradycja Kościoła nazwała mandatum lub pedilavium.

Bezpośrednio po tym liturgicznym akcie, przeszliśmy do modlitwy wiernych, w której wyrażone były intencje związane z troską Kościoła o sakrament Eucharystii oraz kapłaństwa.

W centralnym momencie Mszy św., posługując się słowami pierwszej Modlitwy Eucharystycznej, dodając słowa o uwspółcześnieniu tego co wydarzyło się w wieczerniku, a dokonuje się na naszym ołtarzu składaliśmy Bogu Eucharystię, którą bardzo wielu uczestników liturgii przyjęło w darze Komunii św.

Po uwielbieniu przedstawiciele wszystkich grup parafialnych wyrazili życzenia księżom posługującym w naszej wspólnocie parafialnej obchodzącym święto ustanowienia sakramentu kapłaństwa, a następnie przenieśliśmy Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji, gdzie zakończyła się wielkoczwartkowa liturgia.

Adoracja Chrystusa Pana w Eucharystii trwała do godz. 22:00.

Fot. K. Borowski

IMG 2100