Uroczystość Wniebowzięcia NMP - Święto Wojska Polskiego z Bolesławieckimi Artylerzystami 15.08.2017

15.08 Msza 58

W trzecim dniu Triduum Odpustowego ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP, na sumie o godz. 12:30 gościliśmy żołnierzy 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, którzy z racji Święta Wojska Polskiego przybyli, aby właśnie tego dnia modlić się w intencjach swojej służby Ojczyźnie w świetle wartości wypisanych na wojskowych sztandarach jak Bóg, Honor i Ojczyzna. Uroczysta Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Jarosiewicza, rektora Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Homilię do żołnierzy i wszystkich uczestników Mszy św. wygłosił ks. kanonik Damian Samulski z partnerskiej parafii Gerchsheim, na pograniczu Bawarii i Badenii Wittenbergi.

15.08 Msza 45

„Słyszeliśmy przed chwilą fragment wyjęty ze Starego Testamentu, a konkretnie z Pierwszej Księgi Kronik. Oczyma wyobraźni oglądaliśmy starożytnych Izraelitów, którzy wprowadzali do miasta świętego najważniejszy znak ich wiary, jakim była Arka Przymierza … Dla nas świętujących dziś Wniebowzięcie Matki Boga tą nową Arką Przymierza jest Maryja, która staje wśród nas jako najpiękniejszy owoc ziemi i ludzkich rodów; staje przed nami, jako Królowa nieba i ziemi. Dokładnie wczoraj, podczas uroczystej wigilii nieśliśmy jej figurę Zaśnięcia, jak starożytni Izraelici Arkę, by uświadomić sobie, że nasza Matka i Królowa czeka na nas w rzeczywistości nieba … jakie ma to dla nas współczesnych chrześcijan znaczenie? – pytamy się dzisiaj przy ołtarzu.

15.08 Msza 29

Pozwólcie na mały obraz z życia wzięty. Kiedy niedawno żegnaliśmy w Kolonii wielkiego człowieka Kościoła powszechnego, wielkiego przyjaciela św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, wielkiego przyjaciela Polski i Polaków; wielkiego przyjaciela diecezji legnickiej, która widzi w nim swojego dobrodzieja, świętej pamięci Joachima kardynała Meisnera, emerytowanego arcybiskupa kolońskiego, wówczas wszyscy obserwowali ostatnie chwile, zanim zamknięta została trumna z ciałem pasterza Kościoła kolońskiego. A do jej wnętrza – zgodnie z wolą kardynała – włożona została mała szkatułka, w której wnętrzu znajdowały się cztery dokumenty, umieszczone tam przez samego zmarłego przed śmiercią. Świadectwo chrztu świętego, świadectwo bierzmowania, świadectwo święceń prezbiteratu, bulla nominacyjna na biskupa. Kardynał Meisner kilkakrotnie wspominał, że przygotował tą szkatułkę sam i zaopatrzył jej wnętrze we wspomniane dokumenty. Mówił, że w testamencie zapisał wyraźnie by została włożona do jego trumny. Ale wspominał także, że ta szkatułka była przez niego nazywana arką przymierza. Kiedy przychodziły na niego ciężkie chwilę, trudne dni; kiedy przychodziło mu dźwigać krzyż, co nigdy nie jest łatwe, wówczas zaglądał do tej swojej arki, wyciągał z niej najważniejsze dokumenty swojego życia i zawsze uświadamiał sobie jak wiele dla niego uczynił Bóg w Jezusie Chrystusie i Duchu Świętym, a to do czegoś jednak zobowiązuje … Całe swoje życie uczył wszystkich ludzi kochać Maryję jak Matkę, gdyż jak powiadał był spokojny o wiernych i kapłanów, którzy wzięli Ją jak św. Jan spod krzyża do swojego domu, do swojego serca.

15.08 Msza 41

W mojej parafii jest taka niewielka gotycka figurka Matki Bożej – powiedział ks. Damian. Gdy protestanci wyrzucili Ją w czasie reformacji na śmietnik, wierzący ludzie odnaleźli ją i ustawili w innym kościele, aby w godnym miejscu nadal była ważnym znakiem pobożności Maryjnej. Tradycja mówi, że mimo iż Maryja stała w innym kościele, z tęsknoty nadal figurka każdego dnia odwracała się w stronę tej pierwotnej świątyni, skąd została usunięta. To wystarczająco jasny obraz miłości Matki, która zawsze szuka, która nie chce stracić nas z oczu, która nieustannie obecna jest na drogach naszego życia, nawet mimo ludzkiej niewdzięczności…” – powiedział ks. Damian.

15.08 Msza 55

Trzeci dzień Triduum odpustowego ku czci Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zakończony został Apelem Maryjnym o godz. 21:00 pod przewodnictwem ks. Andrzeja. W apelowej godzinie dziękowaliśmy dobremu Bogu za wszystkich, którzy nawiedzili Bolesławiecką Bazylikę Maryjną w odpustowych dniach, prosiliśmy o błogosławieństwo Boże dla domowych kościołów, aby były silne wiarą oraz przyzywaliśmy orędownictwa przed Bogiem Wniebowziętej Matki Kościoła. Na zakończenie Apelu wszyscy przyjęli Boże błogosławieństwo.

Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński, 23 ŚPA Bolesławiec

15.08 Msza 1