• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA – EUROPEJSKA GLORIA ARTIS. Uroczystość wręczenia brązowego medalu „Zasłużony kulturze – Gloria Artis” ks. prałatowi Andrzejowi Jarosiewiczowi, rektorowi Bazyliki Maryjnej w Bolesławcu 15.09.2017

b024

Bolesławiecka Bazylika Maryjna – europejska Gloria Artis
Uroczystość wręczenia brązowego medalu „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”
ks. prałatowi Andrzejowi Jarosiewiczowi,
rektorowi Bazyliki Maryjnej w Bolesławcu

Z inicjatywy pana Piotra Romana, prezydenta miasta Bolesławiec, w piątek 15 września 2017 o godz. 18:00 miała miejsce niecodzienna uroczystość. Na wniosek prezydenta miasta oraz przy akceptacji marszałka województwa dolnośląskiego pana Cezarego Przybylskiego, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, odznaczył ks. prałata dr hab. Andrzeja Jarosiewicza, rektora Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, brązowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Z tej radosnej okazji w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki w piątkowy wieczór zgromadziło się grono zaproszonych przez prezydenta Bolesławca gości i przyjaciół, aby uczestniczyć w tym podniosłym wydarzeniu. Wszystkich zgromadzonych przywitała pani Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektor Centrum. Szczególne powitania były skierowane została do pana wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka, który w imieniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego dokonał aktu odznaczenia. Aranżację muzyczną tego wyjątkowego wieczoru przygotował zespól w składzie: Anna Lijewska (śpiew), Mirosław Kuc (gitara klasyczna), Wojciech Andrzejewski (gitara klasyczna), Kacper Będkowski (instrumenty perkusyjne). Jako muzyczny dar dla kawalera medalu Gloria Artis zostały wykonane: "Ave Maria", kompozycji Beyonce'a Knowles'a; "Someone Like You"Adele oraz "Nim zakwitnie tysiąc róż", Kory Jackowskiej.

 

Wprowadzając wszystkich przybyłych na uroczystość w klimat tego radosnego wydarzenia, zaprezentowany został kilkunastominutowy film, ukazujący co udało się dokonać na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w dziedzinie renowacji skarbu kultury, jakim jest Bolesławiecka Bazylika Maryjna. Zaprezentowany film nosił tytuł „Bolesławiecka Bazylika Maryjna – europejska Gloria Artis”, a przygotowany został według scenariusza pani Agnieszki Gergont, rzecznika prasowego Urzędu Miasta Bolesławiec oraz przy realizacji pana Adriana Kowalskiego.

 

Po projekcji filmu, głos zabrał pan Wojewoda Paweł Hreniak, który skierował do wszystkich zgromadzonych, a szczególnie do ks. Andrzeja słowa głębokiego szacunku oraz radości, że ogromny wysiłek w ratowania niezwykle cennego skarbu kultury jakim jest Bolesławiecka Bazylika Maryjna, został przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pana prof. Piotra Glińskiego zauważony i doceniony. Pan Wojewoda życzył także ks. Andrzejowi by nie ustawał w staraniach na rzecz przywracania pierwotnego piękna bazyliki oraz pozyskiwał w tych działaniach kolejnych ludzi, którzy będą go wspierać na drodze troski o chrześcijańskie i europejskie dziedzictwo kultury.

Nastąpił akt odznaczenia ks. prałata dr hab. Andrzeja Jarosiewicza brązowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia oklaskami przyjęli ten radosny moment. Gospodarz miasta Bolesławiec, pan prezydent Piotr Roman skierował do odznaczonego oraz zgromadzonych swoje słowo. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na to, że z ks. Andrzejem zna  się już od ponad 20 lat. Wspomniał swoja współpracę z kawalerem Gloria Artis jeszcze w czasie przygotowań do historycznej wizyty Jana Pawła II w Legnicy, gdy jako przewodniczący prezydium sejmiku województwa jeleniogórskiego spotykał się wielokrotnie z ks. Andrzejem. Pan Prezydent wspomniał także niezwykle zasłużonego dla życia miasta i parafii śp. ks. prałata Władysława Rączkę, który odchodząc na emeryturę w wieku 78 lat, zakończył pewną historyczną epokę w życiu miasta. Zadawał sobie wówczas pytanie, kto podejmie się niezwykle trudnego zadania rozpoczęcia obszernych, ale koniecznych do przeprowadzenia prac konserwatorsko – remontowych w skarbie kultury, jakim była i jest bazylika. Gdy do Bolesławca dotarła informacja kto przychodzi w charakterze nowego proboszcza, pojawiały się pytania, czy nowy gospodarz parafii poradzi sobie z tak ogromnym zakresem prac. I właśnie wtedy, codzienność pokazała, że ks. Andrzej nie tylko wszedł na drogę troski o zabytek kultury jakim jest dla wszystkich Bolesławian kościół Matki Bożej i św. Mikołaja, ale konsekwentnie na tej drodze kroczy /…/. Dziś radujemy się z tego niezwykle znaczącego odznaczenia i z serca gratulujemy, życząc aby grono życzliwych ludzi, którzy wspierają konsekwentnie przeprowadzane prace remontowo – konserwatorskie, zawsze się pomnażało! Cieszymy się, że mamy wśród nas tak wspaniałego kapłana i gospodarza! Pan Prezydent Piotr Roman wręczył ks. Andrzejowi okolicznościowy list gratulacyjny.

Wśród gości spotkania był także pan Wojciech Kapałczyński, emerytowany wojewódzki konserwator zabytków w Jeleniej Górze, który także przez 20 lat wspólpracował na różnych płaszczyznach z ks. Andrzejem, a przez ostatnie 13 lat we wspólnej trosce o renowację Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Pan konserwator wspomniał wielką determinację kawalera Gloria Artis w podejmowanych działaniach na rzecz ochrony zabytków. Przyznał, że wielokrotnie nie sądził, iż trudne wyzwania jakie stawiał i stawia proces konserwacji, remontu bazyliki, zostaną przez ks. Andrzeja konsekwentnie i pomyślnie zamknięte. Życzył nowemu Kawalerowi Gloria Artis siły, szczególnie w rozpoczętym obecnie ogromnym programie prac konserwatorskich, które realizowane są ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Doln Śląsk.

Na zakończenie przemówił ks. Andrzej, który w swoim słowie przypomniał najtrudniejsze chwile, gdy na początku posługi w środowisku bolesławieckim przyszło mu się zderzyć z długą listą koniecznych pilnych prac remontowo – konserwatorskich. Wspomniał przygotowania do ratunkowego remontu ogromnego dachu świątyni, który właściwie był w katastrofalnym stanie. Gdy wówczas wybierał się na zaproszenie Rady Miasta Bolesławiec, aby przedstawić serię zdjęć ukazujących stan faktyczny dachu, to będąc wówczas przerażonym nie miał koncepcji, jak zabrać się do tego rodzaju trudnego zadania. Wspominał wówczas także trudne pytanie, jakie zadał jeden z radnych, który zwrócił uwagę że Gmina Miejska zaangażowała się niedawno (rok 2002-2003) w konserwację monumentalnego barokowego ołtarza głównego świątyni. Po co zatem były prowadzone te prace, jeśli dach świątyni jest w tak tragicznym stanie i grozi katastrofą? Odpowiadając ks. Andrzej zwrócił uwagę najpierw na aspekt ludzki. „Nikomu z Państwa nie życzę, aby musiał podejmować tak trudne i ryzykowne decyzje w wieku 78 lat …”. Ale zaraz po tym dodał: pewnie mój poprzednik chciał psychologicznie dać wszystkim parafianom i gościom nawiedzającym świątynię wyraźny znak, że przy wspólnym wysiłku są w stanie zrobić coś dla tego zabytkowego kościoła, że przy wspólnym wysiłku nawet problemy pozornie niemożliwe do pokonania, bardzo kosztowne i skomplikowane, można wspólnymi siłami pokonać. Kawaler Gloria Artis dziękował też wszystkim przyjaciołom za wsparcie i modlitwę, szczególnie swoim rodzicom, obecnej na uroczystości Mamie i Ojcu, który ze względów zdrowotnych pozostał w domu, za cierpliwą modlitwę i duchowe wsparcie przy podejmowanych trudnych decyzjach /…/.

Słowa wdzięczności zostały skierowane także do pana Piotra Romana, prezydenta miasta Bolesławiec za to, że wystąpił z inicjatywą przyznania medalu; do pana Wojewody Pawła Hreniaka za akt odznaczenia medalem; do wszystkich pracowników Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki z panią Ewą Lijewską – Małachowską za przygotowanie tego radosnego spotkania; do zespołu, który zaaranżował oprawę muzyczną; do twórców zaprezentowanego filmu, którzy pod kierownictwem pani rzecznik Agnieszki Gergont przygotowali materiał filmowy; do zgromadzonego licznego grona gości i przyjaciół za wszelkie wyrazy życzliwości, wsparcia oraz modlitewnej asystencji, szczególnie w trudnych chwilach.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy tego radosnego wydarzenia podchodzili do ks. Andrzeja i w osobistej rozmowie wyrażali słowa życzeń i podziękowań.

Kacperios
Fot. ks. Waldemar Wesołowski

b000

 

b015

b017

b014

b021

b011

b009

b024

b029

b044

b034

b001

b013

b052

b049

b046

b054

b057

b053

 

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partenrzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.