• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Przeżyliśmy przy wyjątkowo pięknej jesiennej pogodzie kolejny festyn Rodzinny i IX Przegląd Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino 14.10.2017

IMG 5616

 

Jak każdego roku wspólnota parafialna Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej wespół ze Stowarzyszeniem byłych Żołnierzy 62 Kompanii Commando organizuje Festyn Rodzinny połączony z Przeglądem Piosenki religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino. W bieżącym roku Festyn odbył się w sobotę 14 października, w Parku Miejskim, i przy pięknej pogodzie zgromadził licznych uczestników.

Festyn Rodzinny rozpoczął się Eucharystią o godz. 12:00 w intencji wszystkich Dobrodziejów indywidualnych i instytucjonalnych bazyliki, którzy przykładają swoje serce do podejmowanych przez Parafię działań na rzecz renowacji najcenniejszego obiektu zabytkowego miasta jakim jest Bolesławiecka Bazylika Maryjna. Mszy św. przewodniczył ks. ppor. Sławomir Dębowiak z Parafii św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu, a słowa homilii wygłosił ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki.

Kierując do zgromadzonych słowa homilii ks. Andrzej nawiązał do dzieła przywracania piękna naszej bazylice. W proklamowanej Ewangelii dnia słyszeliśmy słowa, które Jezus wypowiedział do otaczających do tłumnie ludzi: „«Tak, błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają słowa Bożego i przestrzegają go»”. Te wyjątkowe słowa Zbawiciela zachęcają nas wszystkich do kształtowania swojego codziennego świadectwa wiary na fundamencie Bożego słowa, które zawsze, w każdej sytuacji ludzkiego życia stanowi najgłębszą mądrość człowieka. Widzieli tą ewangeliczną wartość w postaci jednego z proboszczów naszej bazyliki katolicy niemieccy, którzy pozostawili po jego posłudze i życiu piękną tablicę epitafijną wewnątrz naszej świątyni. W narożnikach tej tablicy umieścili cztery łacińskie terminy: vigilavi, nutrivi, laboravi, pro vita aeterna – a zatem: czuwałem, troszczyłem się, pracowałem, a wszystko dla życia wiecznego /…/. Podejmując się dzieła renowacji naszej bazyliki; dzieła przywracania jej pierwotnego piękna, stajemy w sztafecie pokoleń, aby wszystko to, co pozostawiła nam szlachetna chrześcijańska i europejska kultura, nie zostało zmarnowane /…/. Ale czynimy to właśnie w kontekście tych dzisiejszych słów z ołtarza mądrości Bożej. Słuchać słowa Bożego, wypełniać to słowo lub spełniać to słowa jak Maryja w swoim życiu, to najgłębszy sens chrześcijańskiego świadectwa, także w naszej trudnej, morderczej w czasach nam współczesnych, trosce o Bolesławiecki Dom Łaski Maryi /…/. Dlatego składamy dziś w czasie tej Eucharystii dziękczynienie za wszystko to, co dobrzy ludzie uczynili dla Bolesławieckiego Domu Łaski Maryi.

Na zakończenie Eucharystii przemówił pan Piotr Roman, prezydent Bolesławca, których z jednej strony podziękował wszystkim uczestnikom Festynu za ich otwarte serca dla ratowania, remontowania, konserwowania, najcenniejszego obiektu zabytkowego miasta, jakim jest bazylika; a z drugiej strony zachęcił byśmy wszyscy wspólnymi siłami dokonywali remontowych dzieł, które przy pozyskanych funduszach unijnych są wielką szansą na przyspieszenie, zredukowania, powstałych przez lata koniecznych do przeprowadzenie prac. Pan Prezydent potwierdził także, że w realizowanym przez Parafię obecnym wielkim projekcie remontowym miasto dopomaga uzbierać wkład własny, który w sumie wynosi ponad 850 tys. zł. Na naszą parafialną mobilizację w tym względzie przypada cząstka 250 tys. zł. koniecznych do zbudowania wkładu własnego /…/. Na zakończenie pan Prezydent zachęcił wszystkich do otwartych serc dla podejmowanych historycznych dzieł remontowych w przywracaniu piękna Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej.

Bezpośrednio po Mszy św. odbył się koncert Bolesławieckiej Orkiestry Dętej, która pod batutą pana Jana Chojnackiego zaprezentowała swoje muzyczne możliwości.

W czasie Festynu Wydział Społeczny Urzędu Miasta Bolesławiec pod kierownictwem pani naczelnik Beaty Sulskiej przeprowadził także zbiórkę elektrośmieci, za które mieszkańcy miasta otrzymywali do posadzenia piękne drzewka. Akcja przerosła wszelkie oczekiwania, bo bardzo szybko okazało się, że Bolesławianie bardzo szybko naznosili elektrośmieci, za które otrzymali piękne sadzonki.

Po koncercie, w ramach organizowanych każdego roku w naszym mieści Bolesławieckich Dni Kultury Chrześcijańskiej (XXI edycja) rozpoczął się IX Przegląd Piosenki religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino. W przeglądzie wzięło udział 82 wykonawców w różnych grupach wiekowych oraz w charakterze wykonawców solowych, duetów. W kategorii wiekowej dzieci i młodzież szkół podstawowych soliści, pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Zimerman; drugie miejsce Wiktoria Rdzanek; trzecie miejsce Karolina Makowska. Wyróżnieniami nagrodzeni zostali: Julia Rdzanek, Eliza Psiuch, Magdalena Mochnacz, Wiktoria Sitek, Mateusz Sobczak, Justyna Pankowska. W kategorii wiekowej szkoła podstawowa zespoły nagrodzeni zostali: pierwsze miejsce Zespół Ave Maria; drugiej miejsce Trio Melody; trzecie miejsce Duet Szalone Chrześcijanki; natomiast wyróżnienia otrzymali: Duet Pati and Vicki. W kategorii wiekowej młodzież soliści miejsce pierwsze zajęła Zuzanna Hryniewicz, drugie Jan Izdebski, a wyróżnienie Magdalena Wojdyło. W kategorii wiekowej młodzież zespoły wyróżnienie otrzymał Duet Magdalena Wojdyło i Zuzanna Hryniewicz. Nagrodzonym i wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy! W jury IX Przeglądu Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino zasiadali: pani dr Lilla Liszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej, pani Anna Lijewska, wokalistka, ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, a prace jury Przeglądu wspomagali katecheci w osobach: pani Iwony Wilczyńskiej, pani Ewy Chrobot, pana Piotra Chmielika.

Bezpośrednio po IX Przeglądzie Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino na festynową scenę weszli doświadczeni muzycy w składzie: Anna Lijewska – vocal; Mirosław Kuc – gitara elektryczna, Wojciech Andrzejewski – gitara elektryczna; Kacper Będkowski – perkusja, Sławomir Zimkiewicz – gitara basowa. Zespół zaprezentował najpiękniejsze perły muzyki popowej, które w uczestnikach Festynu wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Wielu uczestników koncertu bawiło się pod sceną tańcząc i śpiewając.

Około godz. 20:00 festynową scenę zajął DJ Michał Piaskowski z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, który poprowadził dalej zabawę uczestników Festynu do godz. 22:30. Wśród dymów i wielobarwnych laserów, rozbrzmiewały współczesne przeboje, które porwały wszystkich uczestników do wspólnego tańca przed sceną. W trakcie tego bloku dyskotekowego rozlosowane zostały także nagrody główne loterii cegiełek na renowację Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, wśród których były: nagroda główna – pielgrzymka do Rzymu i Włoch dla jednej osoby, którą ufundowała firma Ekonaft pana Jana Cołokidziego; druga nagroda główna – rower miejski, ufundowany przez Rodzinę Państwa Russ; trzecia nagroda główna – rower sportowy (górski), którą ufundowało Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Cieśla w Bolesławcu; czwartą nagrodę główną – wyjazd na dwóch osób do Drezna na świąteczny jarmark i zwiedzanie miasta, którą ufundowało Biuro Turystyczne Piramida pani Agnieszki Furman Zając. Wszyscy szczęśliwcy zostali sowicie nagrodzeni oklaskami i fanfarami.

Piękna, ciepła, pełna słońca pogoda sprawiła, że przez kolejny festyn Rodzinny i IX Przegląd Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino organizowane w Parku Miejskim przewinęło się kilka tysięcy osób.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu tych społecznych wydarzeń Gminie Miejskiej Bolesławiec oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego, bez pomocy których to instytucji, nasza społeczna inicjatywa nie została by zrealizowana z tak wielkim zakresem.

Kacperios
Fot. Cyprian Boćko & Kacper Gąsiorowski

IMG 5607

 

IMG 5615

IMG 5621

IMG 5678

IMG 5759

IMG 5762

IMG 5767

IMG 5791

IMG 5797

IMG 5802

 

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partenrzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.