Niezwykły modlitewny koncert Chóru Dziewczęcego "Pro Musica" z Węgier 21.10.2017

IMG 1862C

Z inicjatywy polskich parlamentarzystów: pani senator RP doktor Doroty Czudowskiej, pani poseł na Sejm Ewy Szymańskiej,pani Ewy Lijewskiej – Małachowskiej, dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, w sobotę dnia 21 października 2017 w ramach odbywających się na Dolnym Śląsku Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, do Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej przybył Chór Dziewczęcy pod wdzięczną nazwą „Pro Musica”, który dzięki zdobytemu już w roku swojego powstania zwycięstwu w międzynarodowym konkursie uchodzi za jeden z czołowych zespołów chóralnych świata. Chór pojawia się na całym świecie w charakterze ambasadora sukcesu metody muzycznej Kodálya i z ogromnym powodzeniem występuje w ramach koncertów, wykładów i kursów mistrzowskich o tematyce wychowania muzycznego. Entuzjazm oraz doświadczenie zdobyte przez dawne uczennice w Chórze Dziecięcym „Cantemus”, działającym przy szkole podstawowej im. Zoltána Kodálya w Nyíregyházie, doprowadziły w 1986 roku do założenia zespołu „Pro Musica”. Od tego czasu zdobył on pierwsze miejsca i grand prix w najbardziej znaczących konkursach muzyki chóralnej. Największym sukcesem Chóru było zdobycie w 2002 roku tytułu Grand Prix Europy w 10. rocznicę istnienia zespołu, a także trzech złotych medali i dwóch tytułów mistrza olimpijskiego podczas zorganizowanej w Busan w Korei Południowej, II Olimpiady Chórów, a także zdobycie Silver Rose Bowl - nagrody przechodniej londyńskiego Konkursu Chórów „Let the Peoples Sing”.

Repertuar chóru obejmuje szeroki zakres literatury muzycznej: w jego programie znaleźć można, obok dzieł Bartóka i Kodálya, wybitne utwory chóralne z epoki renesansu i romantyzmu, a także twórczości współczesnych węgierskich kompozytorów. Znaczącą częścią repertuaru muzyki chóralnej są utwory liturgiczne z kręgu muzyki gregoriańskiej. Z nazwą chóru łączy się także prapremiera wielu dzieł. Wspólną pracę zespołu „Pro Musica” z Chórem Dziecięcym „Cantemus” doceniono dwoma znaczącymi węgierskimi laurami: w 1993 roku Nagrodą im. Bartóka – Pásztory, a w 2004 roku nagrodą Zasłużony dla Węgierskiego Dziedzictwa.

Kierownikiem Chóru Dziewczęcego „Pro Musica” jest Dénes Szabó, będący wybitnę postacią węgierskiego i międzynarodowego życia chóralnego. Urodził się w 1947 roku w Makó. Studiował w Segedynie, Miszkolcu i Budapeszcie. Od 1969 roku uczy w szkole podstawowej im. Zoltána Kodálya w Nyíregyházie, zaś w 1975 roku założył Chór Dziecięcy „Cantemus”. Z jego pedagogicznej i muzycznej pracy wyrosła rodzina chóralna, która od 2004 roku działa jako instytucja artystyczna z trzema zespołami: Chórem Dziecięcym „Cantemus”, Chórem Dziewczęcym „Pro Musica” oraz Chórem Mieszanym „Cantemus z Nyíregyházy”. W czasach nam współczesnych wszystkie trzy zespoły reprezentują światowy poziom. Dénes Szabó jest często zapraszany z wykładami gościnnymi na międzynarodowe festiwale i konferencje, stale prowadzi też kursy mistrzowskie z dyrygentury chóralnej, śpiewu chóralnego i metody Kodálya. Wielokrotnie pełnił funkcję jurora podczas licznych znaczących konkursów międzynarodowych (USA, Słowenia, Japonia, Niemcy, Tajwan, Belgia). Jego pracę artystyczną i pedagogiczną doceniono wieloma nagrodami: otrzymał nagrodę im. Liszta (1985), Béli Bartóka - Ditty Pásztor (1993), Kossutha (2000), Zasłużony dla Węgierskiego Dziedzictwa (2004), nagrodę IFCM za całokształt pracy (2013). Od 2012 roku jest członkiem rzeczywistym Węgierskiej Akademii Sztuki. W 2014 roku został odznaczony tytułem „Artysty Narodowego”.

Podczas koncertu w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej zespół zaprezentował najpiękniejsze przykłady Chorału gregoriańskiego, jakimi były niespotykane w polskiej kulturze części stałe Mszy św. oraz inne popularne utwory jak chociażby Salve Regina. Koncert był nagradzany przez tłumnie zebranych gości sowitymi oklaskami. Honorowym Gościem koncertu była J. E. pani Orsolya Zsuzsanna Kovàcs, abbasador nadwyczajna i pełnomocna Węgier w Polsce wraz z Małżonkiem i gronem dyplomatów. W koncercie wzięli udział polscy parlamentarzyści, którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu w Bolesławcu w osobach: pani senator RP doktor Doroty Czudowskiej oraz pani poseł na Sejm Ewy Szymańskiej.

Koncert był wyjątkową śpiewaną modlitwą Kościoła, która w kulturze gregoriańskiego śpiewu, znalazła swoje wybitne miejsce na płaszczyźnie europejskiej kultury.

Fot. Kacper Gąsiorowski & Dariusz Uściński BOK-MCC

IMG 1862C