• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Koncert "Niepodległa to My" w radosny wieczór Święta Niepodległości w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 11.11.2017

1-44

W wieczór Święta Niepodległości o godz. 19:00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej miał miejsce wyjątkowy koncert religijno - patriotyczny. W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowanego „Niepodległa”, mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym, które zatytułowane „Niepodległa to my”, przeniosło muzyką chóralną wszystkich uczestników w klimat tęsknoty za utraconą niepodległą Ojczyzną oraz radości z odzyskanej niepodległości Ojczyzny Matki.

Na wstępie koncertu bardzo tłumnie zebranych Bolesławian i Gości przywitał ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, który poprosił o zabranie głosu pana Piotra Romana, prezydenta miasta. „Wieczór, który przeżywamy – powiedział prezydent Roman – wpisuje się w projekt pod znamiennym tytułem „Niepodległa”. Przygotowując się do jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w przyszłym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało nam się zaprosić do współpracy pięć chórów naszego miasta i środowiska, aby dzięki swoim zdolnościom stworzyły klimat dzisiejszego radosnego święta. Życzymy Państwu nie tylko miłego wsłuchania się w piękno pieśni patriotycznej, ale i radosnego wspólnego śpiewania /…/”.

W czasie koncertu swoje wyjątkowe zdolności wokalne zaprezentowały chóry miasta Bolesławca: Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją pani Doroty Straburzyńskiej; Chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni pod dyrekcją Barbary Lendzian; Chór «Kamerton» Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bolesławcu pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa; Chór «Voce d’Argento» Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Bolesławcu pod dyrekcją Doroty Pińczuk; Chór «Cantate Deo» Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa. Parte solowe podczas koncertu wykonali Agata Pińczuk-Burdzy – vocal; Karolina Kłak – flet; Gabriela Kłak – skrzypce; Bogusław Kłak – instrumenty klawiszowe.

Wśród utworów, które wykonywały chóry znalazły się wyjątkowe perły muzyki religijno – patriotycznej jak „Uwierz Polsko” Moniki Brewczak i opracowaniu Aleksandra Samostrokowa; „Jak długo w żyłach naszych” w opracowaniu Stanisława Głowackiego; „Kocham Cię Polsko” Andrzeja Banasiewicza w opracowaniu Doroty Straburzyńskiej; „Ave Maria” w opracowaniu Aleksandra Samostrokowa; czy „Kołysanka Matki” Katarzyny Gertner i opracowaniu Włodzimierza Szomańskiego.

Poszczególnych wykonawców, solistów oraz utwory zapowiadał gospodarz bazyliki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu korzystając ze specjelnie przygotowanych śpiewników oraz zjednoczone siły pięciu bolesławieckich chórów wraz z uczestnikami zaśpiewali najpopularniejsze patriotyczne pieśni, które zakończyła wzruszająco wykonana przez wszystkich wykonawców i uczestników koncertu „Barka” (muz. Cesareo Gabarain, tekst Stanisław Szmidt), jako modlitewny hołd złożony największemu z Polaków – św. Janowi Pawłowi II.

Kierując słowa podziękowania do osób, które ciężko pracowały, aby to muzyczne wydarzenie mogło się odbyć, ks. Andrzej zwrócił uwagę na zespół pracowników Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, którzy pod kierownictwem pani dyrektor Ewy Lijewskiej – Małachowskiej przygotowali to podniosłe muzyczne wydarzenie. Uczestnicy koncertu w podziękowaniu dla zespołu BOK-MCC odpowiedzieli gromki brawami.

Kacperios
Fot. Michał Szwed BOK-MCC

1-25

1-27

1-28

1-29

1-34

1-44

1-51

1-46

1-47

1-52

1-71

1-94

1-116

1-145

1-147

1-148

1-173

1-174

1-176

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partenrzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.