Koncert "Niepodległa to My" w radosny wieczór Święta Niepodległości w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 11.11.2017

1-44

W wieczór Święta Niepodległości o godz. 19:00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej miał miejsce wyjątkowy koncert religijno - patriotyczny. W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowanego „Niepodległa”, mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym, które zatytułowane „Niepodległa to my”, przeniosło muzyką chóralną wszystkich uczestników w klimat tęsknoty za utraconą niepodległą Ojczyzną oraz radości z odzyskanej niepodległości Ojczyzny Matki.

Na wstępie koncertu bardzo tłumnie zebranych Bolesławian i Gości przywitał ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, który poprosił o zabranie głosu pana Piotra Romana, prezydenta miasta. „Wieczór, który przeżywamy – powiedział prezydent Roman – wpisuje się w projekt pod znamiennym tytułem „Niepodległa”. Przygotowując się do jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w przyszłym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało nam się zaprosić do współpracy pięć chórów naszego miasta i środowiska, aby dzięki swoim zdolnościom stworzyły klimat dzisiejszego radosnego święta. Życzymy Państwu nie tylko miłego wsłuchania się w piękno pieśni patriotycznej, ale i radosnego wspólnego śpiewania /…/”.

W czasie koncertu swoje wyjątkowe zdolności wokalne zaprezentowały chóry miasta Bolesławca: Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją pani Doroty Straburzyńskiej; Chór Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni pod dyrekcją Barbary Lendzian; Chór «Kamerton» Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Bolesławcu pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa; Chór «Voce d’Argento» Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Bolesławcu pod dyrekcją Doroty Pińczuk; Chór «Cantate Deo» Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki pod dyrekcją Aleksandra Samostrokowa. Parte solowe podczas koncertu wykonali Agata Pińczuk-Burdzy – vocal; Karolina Kłak – flet; Gabriela Kłak – skrzypce; Bogusław Kłak – instrumenty klawiszowe.

Wśród utworów, które wykonywały chóry znalazły się wyjątkowe perły muzyki religijno – patriotycznej jak „Uwierz Polsko” Moniki Brewczak i opracowaniu Aleksandra Samostrokowa; „Jak długo w żyłach naszych” w opracowaniu Stanisława Głowackiego; „Kocham Cię Polsko” Andrzeja Banasiewicza w opracowaniu Doroty Straburzyńskiej; „Ave Maria” w opracowaniu Aleksandra Samostrokowa; czy „Kołysanka Matki” Katarzyny Gertner i opracowaniu Włodzimierza Szomańskiego.

Poszczególnych wykonawców, solistów oraz utwory zapowiadał gospodarz bazyliki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy koncertu korzystając ze specjelnie przygotowanych śpiewników oraz zjednoczone siły pięciu bolesławieckich chórów wraz z uczestnikami zaśpiewali najpopularniejsze patriotyczne pieśni, które zakończyła wzruszająco wykonana przez wszystkich wykonawców i uczestników koncertu „Barka” (muz. Cesareo Gabarain, tekst Stanisław Szmidt), jako modlitewny hołd złożony największemu z Polaków – św. Janowi Pawłowi II.

Kierując słowa podziękowania do osób, które ciężko pracowały, aby to muzyczne wydarzenie mogło się odbyć, ks. Andrzej zwrócił uwagę na zespół pracowników Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, którzy pod kierownictwem pani dyrektor Ewy Lijewskiej – Małachowskiej przygotowali to podniosłe muzyczne wydarzenie. Uczestnicy koncertu w podziękowaniu dla zespołu BOK-MCC odpowiedzieli gromki brawami.

Fot. Michał Szwed BOK-MCC

1-25