Wspólnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi przeżywaliśmy kolejną edycję XXI Bolesławieckich Dni Kultury Chrześcijańskiej 14.10-15.11.2017

logo

Każdego roku w Bolesławcu obchodzimy Bolesławieckie Dni Kultury Chrześcijańskiej. W bieżącym roku doczekaliśmy już XXI edycji tego kulturalnego wydarzenia. Od dziewięciu już lat inauguracją tego szczególnego czasu w życiu naszego miasta i środowiska jest za każdym razem jesienny Festyn Rodzinny, podczas którego odbywa się Przegląd Piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino. I w bieżącym roku podczas Festynu w sobotę dnia 14 października 2017 w ramach Przeglądu Piosenki Religijnej na festynowej scenie wystąpiło 82 wykonawców, którzy podzieleni na kategorie wiekowe oraz solistów i zespoły, zaprezentowali licznie zgromadzonej widowni piękno i przesłanie piosenki religijnej w 29 wystąpieniach. Przypomnijmy, że w kategorii wiekowej dzieci szkół podstawowych – soliści, miejsca nagrodzone zdobyli: Wiktoria Zimerman (I miejsce), Wiktoria Rdzanek (II miejsce), Karolina Makowska (III miejsce). Na wyróżnienie zasłużyli: Julia Rdzanek, Eliza Psiuch, Magdalena Mochnacz, Wiktoria Sitek, Mateusz Sobczak i Justyna Pankowska. W kategorii szkoła podstawowa zespoły nagrodzone zostały zespoły: Ave Maria (I miejsce), Trio Melody (II miejsce), Duet Szalone Chrześcijanki (III miejsce), a na wyróżnienie zasłużył Duet Pati and Vicki. W kategorii wiekowej młodzież – soliści nagrodzeni zostali: Zuzanna Hryniewicz (I miejsce), Jan Izdebski (II miejsce),  na wyróżnienie zasłużyła Magdalena Wojdyło. W kategorii młodzież – zespoły został wyróżniony Duet Magdaleny Wojdyło i Zuzanny Hryniewicz.

Druga odsłoną XXI Bolesławieckich Dni Kultury Chrześcijańskiej stały się koncerty ewangelizacyjne z prelekcjami, które zaprezentował i wygłosił bardzo popularny muzyk, raper, ks. Jakub Bartczak z Wrocławia. Nasz gość przybył do Bolesławca trzykrotnie, a by nawiedzić szkoły, gdzie uczy się młodzież. W poniedziałek 13 listopada br. odbyły się dwa koncerty ewangelizacyjne z prelekcjami w Liceum Ogólnokształcącym nr 1; we wtorek 14 listopada dwa koncerty ewangelizacyjne z prelekcjami Gimnazjum Samorządowym nr 2; i w środę 16 listopada dwa koncerty ewangelizacyjne z prelekcjami w Zespole Szkół Budowlanych. Naszego gościa wspomagała grupa ewangelizacyjna w skład którego wszedł przybyły niedawno do Polski z ogarniętego wojną Doniecka młody Ukrainiec Yurij Riepin, którego świadectwo robiło wielkie wrażenie na młodych uczestnikach. Jak za każdym razem ks. Jakub w sposób bardzo prosty docierał do młodzieży porywając ich do wspólnego śpiewania – rapowania. Nie zabrakło też przejmujących świadectw młodych, którzy zaproszeni zostali do współpracy w przygotowaniu i zaprezentowaniu prelekcji i koncertów. Ks. Jakub zaśpiewał też oczywiście bardzo znane i popularne hity jak: „Po prostu wierzę”, „Pismo święte”, „Modlitwa”, „Wolność”, „Ufaj Bogu”.

Serdecznie dziękujemy Gminie Miejskiej Bolesławiec za pomoc w organizacji kolejnej, XXI już edycji Bolesławieckich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Dziękujemy także najmłodszym i młodym uczestnikom IX Przeglądu piosenki Religijnej dla dzieci i młodzieży Cantate Domino, który jak każdego roku zgromadził sporo zainteresowanych. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę jury przeglądu, które pod kierownictwem pani dr Lilii Liszcz oraz pani Anny Lijewskiej oceniało naszych wykonawców. Dziękujemy dyrekcjom szkół, które gościły ks. Jakuba Bartczaka wraz z grupą młodych z Wrocławia i zorganizowały aż sześć spotkań i koncertów. Mamy nadzieję, że zasiane w ten sposób wartości kultury chrześcijańskiej przyniosą w życiu młodego pokolenia dobre owoce.

Fot.: ks. Tomasz Krauze, pani Ewa Chrobot, ks. Bartłomiej Maranda