• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Uroczystymi Mszami św. Pasterskimi rozpoczęliśmy świętowanie Narodzenia Pańskiego 25.12.2017

PAS090

Uroczystymi Mszami św. Pasterskimi o godz. 22:00 i 24:00 rozpoczęliśmy świętowanie uroczystości Narodzenia Pańskiego. Eucharystiom przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, a koncelebrowali je ks. Janusz Diament i ks. Tomasz Krauze. Homilie na obu uroczystych celebrach wygłosił do zgromadzonych ks. Andrzej.

Kierując do bardzo licznie zgromadzonych słowa homilii ks. Andrzej sformułował pytanie: „Dlaczego Bóg przychodzi do nas jako dziecko? Dlaczego ten Wszechmocny Stwórca wszystkiego, pierwsza przyczyna, najwyższy sędzia, przychodzi jako małe, biedne i bezbronne dziecko?

Aby na to pytanie jakoś odpowiedzieć, zacznijmy od prostej świadomości co się dzieje w rodzinie, w której na świat przychodzi dziecko? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: w takiej rodzinie wszystko się zmienia, przeorientowuje; całe życie i rodziców, i rodzeństwa, i dalszej rodziny. Wszystko zaczyna się kręcić wokół narodzonego dziecka. Wszyscy zachowują ciszę, kiedy dziecko śpi, a biegną do niego, kiedy się budzi i płacze. Dziecko trzeba karmić o wyznaczonych porach. Jeździć z nim do lekarza, kiedy się rozchoruje. Rodzice, ale także rodzeństwo oraz babcie i dziadkowie zmieniają swoje dawne zwyczaje, rezygnują z wielu dawnych nawyków po to, by dostosować się do dziecka i troszczyć się głównie o jego dobro. Dziecko staje się najważniejsze. Staje się osią życia całej rodziny /…/.

Podobnie, siostry i bracia jest z tymi, którzy decydują się przyjąć Pana Boga do swego życia; którzy chcą by Bóg narodził się w ich wnętrzu; w ich sercu. Ich życie wówczas się zmienia, przeorientowuje. To życie zaczyna być życiem dla Pana Boga. Oznacza to, że już nie stawia się na pierwszym miejscu tylko swoich własnych planów i pragnień, ale pragnienia i plany Boga w moim życiu /…/. Tak jak młodzi rodzice mówią o tym, że dziecko zmieniło całkowicie ich życie, że postawiło w ich  codzienności nowe wymagania. Ale zawsze dodają, że dziecko przyniosło im też spełnienie; że odkryli nie znaną dotąd radość; że odkrywają w sobie nowe siły /…/. To samo możemy powiedzieć o życiu z Bogiem. Pan Bóg zmienia nasze życie, ukazuje nowe perspektywy, daje w tym wszystkim nie znaną wcześniej radość i siłę. To jest rdzeń tej radości, którą odkrywamy w Nowonarodzonym Zbawicielu Świata którego przyjście dało nam pewność, że jesteśmy kochani przez samego Boga. Z Betlejemskiego żłóbka nieustannie przez wieki wybrzmiewa ważne orędzie, że Wszechmocny Stwórca nieba i ziemi interesuje się moim życiem; że On chce przyjść i zamieszkać nawet w szopie mojego życia, aby przynieść mi zbawienie. Pan Bóg w swoim Synu narodzonym z Maryi Dziewicy chce nie tylko tam zajrzeć, nie tylko tam wstąpić, ale pragnie tam zamieszkać bez względu na wszystko. Słowo Boga – Jezus Chrystus jedyny Zbawiciel Świata i człowieka przyjął ludzkie ciało, aby zamieszkać wśród nas, wśród ludzi konkretnego wieku, a wszystko po to, by i nam przynieść zbawienie. Jego zbawczym celem jest być w każdym ludzkim sercu, jeśli tylko otwiera się na Boże słowo. I to jest właśnie niezwykłe i najpiękniejsze przesłanie Bożego Narodzenia. Z Bogiem nawet najmarniejsze miejsce w człowieku, jak uboga betlejemska szopa, staje się najbardziej radosnym tronem miłosierdzia Bożego /…/.

W kontekście tak przeorientowanego naszego życia, którego osią staje się Zbawiciel pytamy się dziś, czego wobec tego uczy mnie Boże Narodzenie?I w odpowiedzi przytaczamy epizod z życia wspólnoty zakonnej Sióstr Miłosierdzia Matki Teresy z Kalkuty. Kiedyś jedna z sióstr zakonnych wspominała spotkanie z założycielką zgromadzenia, dzisiejszą świętą. Wspomina: „Czułam się kiedyś zraniona i dotknięta, bo jedna z sióstr mnie systematycznie obmawiała, i postanowiłam powiedzieć to Matce Teresie; postanowiłam, że powiem jej iż nie mogę już dłużej tego wytrzymać. Myślałam, że okaże mi współczucie albo zapyta: Jak? Kto? Co? itd. Odpowiedź Matki mnie zaskoczyła. Matka przez chwilę przyglądała mi się uważnie, a potem powiedziała: «Powiedz mi, czy możesz ofiarować Jezusowi swoje dobre imię które dla ciebie jest tak cenne?» Zamilkłam. Wtedy trochę zrozumiałam, na jakim poziomie funkcjonowała Matka Teresa. Nie skupiała się na trudnościach, incydentach, na ludziach jako takich. Wszystko dla niej było Jezusem. Skupiała się jedynie na tym, co Jezus do niej mówi przez szare i codzienne sytuacje; na tym, o co ją konkretnie prosi; na tym, co jej powierza. Innymi słowy, w każdej sytuacji Matka Teresa szukała głębszej prawdy, głębszego przesłania, szukała prawdy o miłości Boga i odpowiadała na tą prawdę trudnym nieraz świadectwem. Dlatego, kiedy ktoś pytał Matkę Teresę, jak być naprawdę świętym, zawsze padała ta sama odpowiedź: «Z szerokim uśmiechem przyjmujcie to, co On daje, i oddawajcie to, co On zabiera»” (Matka Teresa, Wezwani do miłosierdzia, Kraków 2016, s. 244).

I jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie czego uczy nas Boże Narodzenie, to właśnie takiej ewangelicznej postawy. Umieć nieraz ofiarować Jezusowi swoje dobre imię; z szerokim uśmiechem przyjąć to, co daje Bóg w trudnej codzienności, ale i umieć oddać to, co On zabiera. Umieć żyć Bożym Narodzeniem w każdych warunkach. Umieć usensawniać swoje życie w każdych warunkach radosną prawdą o Bożym Narodzeniu. Niech to przesłanie płynące z betlejemskiego żłobu, jak z katedry prawdy trafia na glebę naszych serc, a wszystko po to, byśmy byli ludźmi Bożego upodobania”.

Po liturgii słowa ks. Andrzej zaniósł figurę Dzieciątka Jezus do stojącej nieopodal prezbiterium Szopy Betlejemskiej i umieścił ją w centrum. Podczas okadzenia ołtarza z przygotowanymi darami ofiarnymi została także okadzona Szopa Betlejemska przypominającą radosną nowinę o Bożym narodzeniu.

Bardzo wielu uczestników liturgii przystąpiło do Komunii św., która tradycyjnie w tak uroczystych dniach była rozdzielana pod obiema postaciami. Przed błogosławieństwem ks. Andrzej skierował do wszystkich parafian i gości słowa życzeń, wśród których powiedział: „Do czasu nocy betlejemskiej przez wszystkie wieki ludzie mówili o Bogu i wytwarzali ludzkie obrazy Boga na wiele sposobów. Także i sam Bóg wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał do człowieka (por. Hbr 1,1). W tajemnicy Bożego Narodzenia dokonało się coś więcej. On się objawił, On ukazał się. Wyszedł z niedostępnej światłości, aby zamieszkać pośród ludzi. On sam przyszedł pomiędzy nas. Dla starożytnego Kościoła treść tej właśnie tajemnicy była główną radością Bożego Narodzenia. W tej tajemnicy „Ukazała się dobroć Boga … i jego miłość do ludzi”, i właśnie to jest dla nas ustawicznie nową i pocieszającą pewnością, jaka zostaje nam podarowana w Boże Narodzenie ze żłóbka betlejemskiego.

Ciągłego, głębokiego, radosnego odkrywania tej prawdy życzymy z serca na czas Świąt Narodzenia Pańskiego i na każdy dzień Nowego 2018 Roku.

Po błogosławieństwie i rozesłaniu kapłani koncelebrujący Eucharystię Pasterską podchodzili do wiernych aby w rodzinie Kościoła podzielić się jeszcze białym opłatkiem, znakiem Narodzonego Chrystusa Pana.

Kacperios
Fot. K. Sosnowski

PAS074

PAS075

PAS076

PAS077

PAS079

PAS082

PAS084

PAS085

PAS087

PAS088

PAS089

PAS090

PAS091

PAS092

PAS093

PAS095

PAS096

PAS097

PAS099

PAS101

PAS100

PAS102

 

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.