Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej 29.03.2018. Fot. K. Borowski

MWP052

W pierwszym dniu Triduum Paschalnego – w Wielki Czwartek 29 marca 2018 zgromadziliśmy się w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, aby o godz. 18:00 przeżywać Mszę św. wieczerzy Pańskiej. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Janusz Diament, a koncelebrowali ją ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki oraz ks. wikariusz Marek Kościński.

Kierując do zgromadzonych słowa homilii, ks. Janusz powiedział: „Każdy ochrzczony może mieć udział w tym, co stało się udziałem pierwszych apostołów w Wielki Czwartek. Niestety, Chrystus Pan jest Bogiem często zapomnianym, ukrytym w cieniu rzeczy tego świata. Chrystus Pan patrzy z tabernakulum, jak ludzie przechodzą obok, często zaabsorbowani tysiącem spraw. Ważny jest telewizor, odpoczynek, sport, giełda, wyjazd – a Pan Bóg jest na dalekim planie. Może dlatego, że mają do Boga zbyt łatwy dostęp, że nikt im tego nie zabrania, dlatego jakże często pokazują Bogu plecy. Jakże daleko nam do chińskich chrześcijan, którzy przeszli przez czas strasznych prześladowań zwany okresem „rewolucji kulturalnej”. Wymordowano wtedy większość misjonarzy, księży, a także świeckich, którzy zdeklarowali wierność Kościołowi.

„W jednej z wiosek żołnierze rewolucji wpadli do kościoła, zniszczyli całe wnętrze, przede wszystkim ołtarz, tabernakulum, zastrzelili wieloletniego proboszcza. Potem zgromadzili w kościele wszystkie szkolne dzieci. Wysypano na ich oczach z puszek konsekrowane Hostie i kazano dzieciom podchodzić pojedynczo i pluć na stos komunikantów. Dzieci spojrzały po sobie, ale żadne nie ruszyło się z miejsca. Wreszcie po długim oczekiwaniu pewna dziewczynka wyszła z szeregu. Nikt się nie spodziewał, że zdobędzie się na świętokradztwo. Ona uklękła, pochyliła się nisko nad komunikantami i zaczęła je połykać, żeby je uchronić przed zbezczeszczeniem. Gdy zobaczyli to żołnierze otworzyli ogień do bezbronnego dziecka. Hostie zarumieniły się krwią młodocianej męczenniczki, która swym bohaterskim czynem umocniła wiarę prześladowanych”. Mieszkańcy tej wioski nie wyparli się wiary. Ilu wiernych w starych cywilizowanych krajach tzw. „chrześcijańskiej” Europy byłoby stać na takie świadectwo wiary.

Dla wielu z nas hamulcem pobożności są ironiczne słowa sąsiada, który sam mając lichą wiarę, stara się osłabić ją u innych. Iluż jest takich, którzy odwiedzają Chrystusa eucharystycznego tylko z okazji uroczystości rodzinnych, w formie chrztów, pogrzebów, ślubów albo z okazji wielkich świąt.

Czują się wtedy jak Wokulski z „Lalki” B. Prusa. Wchodzi przypadkiem do kościoła, w którym nie był już od wielu lat. Raz, na swoim ślubie, raz na pogrzebie żony. I w jednym i w drugim przypadku, nie bardzo wiedział, co się wkoło niego dzieje. „Co to za ogromny gmach, który zamiast kominów ma wieże, w którym nikt nie mieszka, tylko śpią prochy zmarłych? Na co ta strata miejsca i murów? Komu dniem i nocą pali się światło? W jakim celu schodzą się tutaj tłumy? Na targ idą po żywność, do teatru po rozrywkę, ale po co tutaj?”.Mylił się sądząc, że w kościele są tylko prochy zmarłych, mieszka tu Ktoś żywy, kto zaprasza tłumy, by ubogacić je na różne sposoby.Są też tacy, którzy przychodzą częściej: wskutek socjologicznego przyzwyczajenia, tradycyjnego wychowania i boją się od tego uwolnić - to w ich przypadku pańszczyzna, niezbędna dla uspokojenia własnego sumienia. Podejmują to Boże zaproszenie, ale jak?”.

Te ważne sprawy prowadzące do jak najlepszego i głębokiego przezywania Eucharystii poruszył ks. Janusz w słowie Bożym skierowanym do zgromadzonych licznie uczestników liturgii.

Po homilii, tradycją lat ubiegłych w naszej wspólnocie sprawowany jest obrzęd Mandatum, czyli umywania nóg, na wzór tego, co uczynił Chrystus Pan właśnie w wieczerniku podczas ostatniej wieczerzy.

Bardzo licznie wspólnota przystąpiła do Komunii św. a Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji, którą stał się boczny ołtarz Matki Bożej Niepokalanej. Liturgię zakończyły serdeczne życzenia skierowane w stronę kapłanów z okazji ich święta. Animację muzyczną liturgii Wielkiego Czwartku kreowała Schola młodzieży studiującej i pracującej Mane Nobiscum Domine. Wszyscy nawiedzający bazylikę mieli okazję adorować Chrystusa Pana w kaplicy adoracji do godz. 22:00.

Fot. K. Borowski

MWP009