• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Uroczysta Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 31.03.2018. Fot. M. Kalinowski & K. Sosnowski

IMG 6629

W Wielką Sobotę 31 marca 2018 uczestniczyliśmy w trzecim dniu Triduum Paschalnego. O godz. 20:00 sprawowana była uroczysta Wigilia Paschalna, której przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, a koncelebrowali ks. wikariusz Janusz Diament i ks. wikariusz Marek Kościński.

W niezwykle bogatej liturgii słowa wsłuchiwaliśmy się w poszczególne odsłony Starego Testamentu, które przygotowywały naród wybrany do odczytania w Jezusie Chrystusie Mesjasza Pańskiego. W niektóre czytania włączała się Schola Mane Nobiscum Domine, która dodatkowo ubogacała swoim śpiewem przekaz Bożego słowa. Chór Cantate Deo zaśpiewał nam na zakończenie czytania z Księgi Wyjścia tzw. Kantyk Mojżesza.

Kierując do zgromadzonych słowa homilii, ks. Andrzej powiedział: „Przed laty w przepięknej katedrze De Notre-Dame w Paryżu miał miejsce ciekawy przypadek. Oto w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, tuż przed Mszą św. wszedł na ambonę młody student przebrany w habit dominikański i wobec zebranego tłumu zaczął wołać: Dieu est mort! Dieu est mort! Bóg umarł! Powstała konsternacja w świątyni. W końcu ściągnięto tego studenta z ambony, chciano go nawet zlinczować, zanim zabrała go policja. Student ten jednak wypowiedział bolesną prawdę pod adresem tysięcy słuchaczy, pod adresem stolicy Francji i milionów katolików na całym świecie. Niestety umarł Bóg w duszach wielu. Nieraz oprócz metryki chrztu nic już z Nim człowieka nie łączy. Wielu zdążyło odrzucić i pozrywać szereg innych związków łaski, by odciąć się od Boga zupełnie. Potwierdzają to życiem, swoją postawą, lekceważeniem, nawet profanacją. Nie brak katolików, którzy stawiają Go wciąż przed swój sąd
i oskarżają za wszystko, co ich spotkało w życiu. Niestety podobnie działo się w Wielki Piątek. Dla upewnienia się, że Boga rzeczywiście zabito, rzymski żołnierz przebił Mu włócznią bok. Członkowie wysokiej rady i Sanhedrynu musieli być wówczas bardzo usatysfakcjonowani, bo po takiej ranie jeszcze nikt nie przeżył. Złożono Jezusa do grobu i owinięto w całun. Dla pewności, by Go nie wykradziono, przywalono grób wielkim głazem, a nawet postawiono straż rzymskiego okupanta. A jednak: wszystkie te zabiegi stały się daremne wobec potęgi Bożego działania. Mój Bóg żyje! Nasz Bóg żyje! On prawdziwie zmartwychwstał!

I jeśli gromadzimy się w tę najświętszą noc na uroczystą wigilię paschalną, to dlatego by ożywiać dusze tą wielką prawdą o zmartwychwstaniu Chrystusa Pana. Czynimy to trochę na podobieństwo pewnej sceny zapisanej w literaturze. Thomas Mann - niemiecki prozaik i eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1929, uznawany za najwybitniejszego pisarza niemieckiego pierwszej połowy XX wieku w powieści pt. „Czarodziejska góra” ukazał taką ciekawą scenę pomagającą nam zrozumieć co robimy w Wigilię Paschalną. Otóż mały chłopczyk z powieści Manna co jakiś czas, widząc, że jego dziadek ma wolną chwilę, zawsze podchodził do niego, siadał naprzeciw i prosił go, aby opowiedział mu historię jego chrztu świętego. Dziadek się wzbraniał i tłumaczył, że przecież nie tak dawno ją opowiadał; że niech ce tego wszystkiego po raz kolejny powtarzać; ale dziecko zawsze prosiło wytrwale: «dziadku, opowiedz znowu, tak bardzo lubię słuchać tej historii!».

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej powinniśmy być podobni właśnie do takiego dziecka. Na nowo chcemy słuchać opowiadania o Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. Słyszeliśmy tę historię wiele razy, ale lubimy jej słuchać, bo ona jest najważniejszą historią naszego życia, bo historią naszego zbawienia; bo ona wciąż jest nowa; bo ona wciąż jest fascynująca; bo ona jeszcze nie wypełniła się do końca w naszym życiu.

Chrystus Pan zmartwychwstał! Odniósł wielki tryumf nad śmiercią. Pokonał grzech i jego reżysera - księcia ciemności. Pokonał grób. A zatem my chrześcijanie pokrzepieni tą radosną nowiną, zawsze jesteśmy ludźmi Bożej odwagi i radości. Czyż nie udowodnił tego w ostatnich dniach francuski żandarm podpułkownik Arnaud Beltrame, który przygotowywał się do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, chcąc w niedalekiej przyszłości sakramentalnie poślubić swoją żonę. W XXI wieku ofiarował swoje życie za zakładniczkę, idąc w ręce muzułmańskich terrorystów. Chrześcijanin, człowiek Chrystusowy jeśli boi się czegoś w życiu, to tylko jednego, by przy wszelkich troskach tego świata jego serce, jego życie nie zamieniło się w zimny, twardy kamień grobowy; by jego życie nie stało się grobem dla daru i łaski chrztu. I to właśnie udowodnił sobie i innym Arnaud Beltrame.

Chrystus Pan zmartwychwstał! Świadczą o tym wszystkie wieki chrześcijaństwa, katolicy i pierwsi wrogowie Kościoła. Nawet oni świadczą swoim milczeniem, że ten największy cud przewyższył ich ludzkie wyobrażenia. Świadczy o tym postawa arcykapłanów Annasza i Kajfasza; świadczy o tym postawa namiestnika Piłata i żydowskiego Sanhedrynu. Świadczą o tym swoim krzykiem i bezsilnością także i współcześni ateiści. Inigdy nie uda im się zagłuszyć radosnego „Alleluja”, śpiewanego przez Kościół od pustego grobu Chrystusa Pana w Jerozolimie. Jezus żyje!– woła św. Piotr w domu rzymskiego żołnierza. Jezus żyje! – woła św. Paweł, kreśląc na pergaminie List do starożytnych Kolosan. Jezus żyje! – woła pusty grób mocą ewangelicznego opisu. Jezus żyje! Pisze ze zdumieniem żydowski historyk z rodu kapłańskiego Józef Flawiusz z tamtych czasów. A przecież zrobili wszystko, żeby umarł? Chrystus jednak zmartwychwstał! A jeśli On zmartwychwstał, więc i my zmartwychwstaniemy do innego, nowego życia w Bogu. Stąd pochodzi nasz chrześcijański optymizm, który nie jest jednak naiwny. Umie czytać znaki, świadectwa, historię i fakty…” – powiedział przewodniczący liturgii.

Po tej części liturgii rozpoczęliśmy śpiew Litanii do wszystkich świętych i procesjonalnie trzymając zapalone świece przeszliśmy z prezbiterium do barokowej chrzcielnicy, która od trzystu prawie lat jest źródłem chrzcielnym dla nowych dzieci Bożych. Tam dokonaliśmy poświęcenia wody i gromkim głosem odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Następnie zakończyliśmy tą uroczystą chwilę wezwaniami modlitwy wiernych.

Wzywając uświęcicielskiej mocy Ducha Świętego byliśmy świadkami Ofiary Jezusa, która dokonała się na sposób sakramentalny na ołtarzu. Wyśpiewaliśmy z radością modlitwę ludu Bożego Ojcze nasz. I przystąpiliśmy do Komunii świętej przyjmując Ciało i Krew Chrystusa Zmartwychwstałego. Po uwielbieniu dokonaliśmy wystawienia Najświętszego Sakramentu, aby wyjść w procesji teoforycznej wokół naszej bazyliki. Na zakończenie wyśpiewaliśmy uroczyste Te Deum, przyjęliśmy błogosławieństwo Sanctissimum, i po raz pierwszy w tym roku zaśpiewaliśmy na zakończenie starożytną Antyfonę do Maryi, Niewiasty Paschalnej Wesel się Królowo miła!

Serdecznie dziękujemy Chórowi Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, który dzięki życzliwości pani dyrektor Ewy Lijewskiej – Małachowskiej, a pod dyrekcją Aleksandra Samostrokova animował muzycznie tę uroczysta liturgię. Serdecznie dziękujemy naszej Scholi Mane Nobiscum Domine, za profesjonalny śpiew podczas całego Triduum Paschalnego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że jak każdego roku Triduum Paschalne w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej było dla nas niezwykle krzepiące i odnawiające nasza wiarę.

Redakcja
Fot. M. Kalinowski & K. Sosnowski

IMG 6483

IMG 6487

IMG 6491

IMG 6492

IMG 6496

IMG 6499

IMG 6505

IMG 6552

IMG 6560

IMG 6584

IMG 6589

IMG 6593

IMG 6603

IMG 6609

IMG 6620

IMG 6621

IMG 6624

IMG 6637

IMG 6632

IMG 6640

IMG 6648

IMG 6659

+IMG 6662

IMG 6670

IMG 6676

IMG 6687

IMG 6702

IMG 6721

IMG 6734

IMG 6750

IMG 6766

IMG 6767

IMG 6773

 

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.