• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Obchody 74 rocznicy bitwy pod Monte Cassino - Eucharystia za poległych w bitwie oraz zmarłych po wojnie komandosów 17.05.2018

74RBMC01W czwartek 17 maja 2018, w wigilię 74 rocznicy zwycięstwa polskich żołnierzy i sprzymierzonych sił alianckich w bitwie pod Monte Cassino, tradycją lat ubiegłych w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej zgromadzili się byli żołnierze 62. Kompanii Specjalnej Commando oraz uczniowie klas mundurowych, aby poprzez modlitwę uczcić poległych w bitwie oraz tych, którzy zmarli po wojnie.

Witając wszystkich zgromadzonych na Eucharystii, ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki powiedział: „Stało się już tradycją, że właśnie w tych majowych dniach do bazyliki przybywają członkowie Stowarzyszenia byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando, aby razem z uczniami klas mundurowych uczestniczyć w tej modlitwie pokoleń. Stając do sprawowania Eucharystii pamiętamy dziś o poległych w bitwie o Monte Cassino polskich komandosach, polskich żołnierzach; pamiętamy w modlitwie o tych, którzy zmarli po wojnie: jedni wiodąc życie wygnańców, inni wiodąc życie w kraju w atmosferze stygmatyzowania ich za tamten bohaterski czyn. Wszystkich ogarniamy naszą wdzięczną modlitwą”.

Zgromadzeni wysłuchiwali się w liturgię Słowa, podczas której proklamowany był fragment Ewangelii według św. Jana wyrażający fragment modlitwy arcykapłańskiej Jezusa z wieczernika. Odnosząc się do słów „Ja w nich a ty we mnie” (J 17,23), w słowach homilii ks. Andrzej powiedział: ”Te ważne słowa modlitwy arcykapłańskiej Jezusa słyszymy w dniu, kiedy przychodzimy do naszej bazyliki, aby uczcić modlitwą żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy pod dowództwem generała Władysława Andresa w czasie trudnych dni II wojny światowej stanęli przed dwoma wielkimi przeszkodami zagradzającymi drogę do wyzwolenia Rzymu i dalszej drogi ku wyzwoleniu Europy. Tymi dwoma przeszkodami były dwie linie umocnień i fortyfikacji: Linia Gustawa i Linia Hitlera. Umocnienia obsadzone były doborowymi oddziałami żołnierzy SS. To właśnie w tym miejscu, przyszło polskim komandosom uczestniczyć w bardzo krwawej bitwie o Monte Cassino.

W nocy z 16 na 17 maja 1944 rozpoczęła się czwarta z kolei bitwa o Monte Cassino. 14 maja Kompania Commando została podporządkowana 5 Kresowej Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. Nikodema Sulika wraz z 3 Dywizją Strzelców Karpackich gen. Bronisława Ducha, a także przy artyleryjskim i lotniczym wsparciu polsko-brytyjskim. Polscy komandosi otrzymali rozkaz zdobycia bardzo trudnych wzgórz Castellone i San Angelo,które byłykluczowymi wzgórzami w zdobywaniu pasma Monte Cassino. W dniach 15-16 maja komandosi zajęli pozycje w rejonie wąwozu Inferno. Wieczorem 16 maja zostało sformowane „Zgrupowanie Commando” pod dowództwem mjr. W. Smrokowskiego, utworzone z Kompanii Commando i szwadronu szturmowego 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Niestety, wszystkie ataki polskich żołnierzy zostały przez Niemców odparte, wobec czego gen. Anders wycofał oddziały na pozycje wyjściowe. Szturm rozpoczęto ponownie 17 maja.  Rano zgrupowanie przeprowadziło natarcie na wzgórze Casttellone, ponosząc ciężkie straty. Po południu wycofało się w kierunku wzgórza 705, a potem przez Widmo ponownie natarło na San Angelo. W dniach 17-18 maja utrzymało północno-zachodnią część wzgórza, gdzie doszło do licznych walk z oddziałami niemieckimi. 19 maja zgrupowanie wzięło udział w ostatecznym oczyszczeniu rejonu San Angelo z oddziałów niemieckich. W walkach o rejon Monte Cassino straty tylko Kompanii Commando w walkach wyniosły 52 rannych i 8 zabitych.

18 maja rano w ruinach klasztoru benedyktynów patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknął polską flagę. «Bóg dał zwycięstwo. Chorągiew polska została wywieszona o godz. 10:30 dnia 18 maja br. na ruinach klasztoru Monte Cassino. Żołnierz przeszedł piekło ognia, umocnień i niespotykanych trudności terenowych, walcząc z najlepszymi oddziałami niemieckimi. Zwycięstwo zostało osiągnięte dzięki bohaterstwu żołnierza. Dowódcy nasi świecili przykładem. Pomimo strat i straszliwego zmęczenia, po 22 dniach walki pod Cassino oraz 7 dni natarcia – duch i morale wojska na najwyższym poziomie. Niech żyje Polska!» – pisał gen. Anders w depeszy do Naczelnego Wodza, gen. Kazimierza Sosnkowskiego. „Linia Gustawa” została przełamana, a droga na Rzym stała otworem dla aliantów. W następnych dniach II Korpus przerwał jeszcze znaczące umocnienia zwane „Linią Hitlera”. W bitwie pod Monte Cassino oddziały polskie poniosły ciężkie straty: w sumie ponad 900 poległych i prawie 3 tysiące rannych. Zwycięstwo przyniosło polskim żołnierzom zasłużoną sławę, wpłynęło także bardzo budująco na wizerunek Polski wśród Aliantów. Szkoda, że w rok później, gdy właśnie Alianci defilowali ulicami Londynu świętując zwycięstwo i zakończenie wojny, nie pozwolono polskim oddziałom, także lotnikom dywizjonów 303 i 304, świętować razem ze swoimi kolegami, a wszystko dlatego, żeby nie drażnić niepotrzebnie sowieckiej delegacji.

Nie było by tego zwycięstwa, gdyby nie ciężka praca szkoleniowców w kraju, a później na wojennej tułaczce, która przyniosła tak wielkie owoce. Nie było by tego zwycięstwa, gdyby nie duszpasterska posługa wielu kapelanów wojskowych, którzy wspierając się na słowach modlitwy arcykapłańskiej Jezusa Chrystusa z wieczernika, słowach, które dziś słyszymy w Ewangelii, uczyli żołnierzy współodpowiedzialności za życie swoje i swoich współbraci. I właściwie dochodzimy tu do sedna tego, co trzeba dziś powiedzieć z tej niełatwej Ewangelii. Jeśli człowiek pamięta na drogach swojego życia, na drogach bardzo trudnych życiowych sytuacji, że te słowa z modlitwy arcykapłańskiej Jezusa pomagają mi zrozumieć cud Komunii św., to wówczas ma to bardzo ważne konsekwencje w mojej codzienności, także i niełatwej, bo żołnierskiej.

Bo tak naprawdę, to w rzeczywistości tym jest właśnie Komunia święta. Ja ukrywam się w Jezusie, a On ukrywa się we mnie. Przy okazji każdej Mszy św., a szczególnie każdej Komunii św. właśnie tak trzeba rozmieć tą tajemnicę. Dlaczego to takie ważne? Jeśli człowiek właśnie tak rozumie tę tajemnicę potrafi skutecznie wypalać w sobie zło, potrafi wznieść się na wyżyny myślenia, inteligencji, dokonań, potrafi stawać się lepszym. Potrafi w końcu ofiarnie służyć wyższym celom, które w przypadku naszych żołnierzy doprowadziły do odzyskania niepodległości, suwerenności naszej Ojczyzny, doprowadziły do tego, że dziś Polska jest w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego, że dziś Polska jest suwerennym członkiem Unii Europejskiej. Nie było by tego wszystkiego, gdyby nie żołnierze II Korpusu, gdyby nie tak bliscy nam żołnierze Commando. A stało się to możliwe właśnie dzięki głęboko rozumianym słowom z Ewangelii: „Ja w nich a ty we mnie”. Gdy człowiek pamięta o tych słowach, gdy w ich świetle podchodzi do daru Komunii św. rozumiejąc to na zasadzie Ja Panie Jezu w darze Komunii jestem w Tobie, a Ty Panie Jezu jesteś we mnie, wówczas nie ma żadnych przeszkód życiowych, z którymi nie poradził by sobie, bo wie, kto stoi pośrodku jego życia”.

Po Eucharystii młodzież klas mundurowych powróciła do miejsc zakwaterowania, aby w dalszym ciągu uczestniczyć w zawodach sportowo – strzeleckich organizowanych przez Stowarzyszenie byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando.

Redakcja

74RBMC01

 

74RBMC05

74RBMC07

74RBMC04

74RBMC16

 

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.