Festyn Rodzinny Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej na patriotyczną nutę 29.09.2018 - w pierwszej odsłonie

lotyp UMWDlogop nowe okisW roku jubileuszu 100 lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę wespół z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu przygotowaliśmy nasz Festyn Patriotyczny, który dla wszystkich uczestników stał się okazją do integracji pod hasłem „Ojczyzna to my”. Jak każdego roku w to społeczne i kulturalne przedsięwzięcie zaangażowani byli członkowie stowarzyszenia – byli żołnierze 62 Kompanii Specjalnej „Commando” oraz żołnierze 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu wraz ze swoimi rodzinami. Festyn stał się okazją nie tylko do wspólnego biesiadowania, które umożliwiła wyśmienita pogoda, ale także do radosnego śpiewu, rywalizacji sportowej, zaangażowania w gry i zabawy dla najmłodszych. Dzięki zaangażowaniu Ośrodka Kultury i Sztuki z Wrocławia, a szczególnie pana dyrektora Andrzeja Walusa...,

w znaczącej części Festynu Patriotycznego wystąpił zespół Andrzeja Marcelino z Nowogrodźca, który zaprezentował nam na scenie wspaniałe i porywające kompozycje z lat osiemdziesiątych oraz zapomniane już patriotyczne szlagiery podziemia solidarnościowego, które „przysypane zrębem historycznego kurzu” dziś ukazują nam ówczesną polską rzeczywistość w zupełnie innych kolorach życia. Takie utwory jak „Żeby Polska była Polską” fenomenalnego Jana Pietrzaka, czy „Mury” autorstwa Jacka Kaczmarskiego, ale i też o charakterze religijno-patriotycznym jak „Ojczyzno ma” autorstwa ks. Karola Dąbrowskiego, która zyskała swą ogromną popularność dzięki sprawowanym każdego 13 dnia miesiąca (na pamiątkę rozpoczęcia wojny polsko-jaruzelskiej – czyt. stanu wojennego) Mszom za Ojczyznę. Szczególnym propagatorem tej pieśni stał się współczesny błogosławiony męczennik za wolność i suwerenność Ojczyzny, jakim jest ks. Jerzy Popiełuszko. Będąc kapelanem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, przyczynił się do rozpropagowania tej pieśni podczas comiesięcznych Mszy za Ojczyznę.

Specjalnymi gośćmi Festynu byli: pan Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, pan Piotr Roman, prezydent miasta Bolesławiec, pan Tomasz Gabrysiak, wicestarosta Powiatu Bolesławickiego, pan Jarosław Kowalski, przewodniczący Rady Miasta Bolesławiec i wielu radnych miejskich i powiatowych, którzy wraz z rodzinami byli uczestnikami tego radosnego wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Andrzejowi Walusowi, dyrektorowi Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu za okazaną nam pomoc w organizacji tego patriotycznego, społecznego i integracyjnego wydarzenia. Festyn w ciągu całego dnia zgromadził ponad sześciotysięczną rzeszę uczestników i stał się w ramach przeżywanego jubileuszu 100 lecia odzyskania niepodległości ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Bolesławca i Ziemi Bolesławieckiej a jego projekt był współfinansowany ze środków budżetu województwa dolnośląskiego.

Fota do strony 1

Fota do strony 2