Komunikaty duszpasterskie na uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2021

objawienie pańskie1. W dniu dzisiejszym 06 stycznia tradycyjnie obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, ludowo zwaną Świętem Trzech Króli. Msze św. w bazylice według porządku niedzielnego. Na każdej Eucharystii święcimy dziś wodę, kadzidło i kredę dla oznaczania naszych domów. W dzisiejszą uroczystość podczas Mszy św. o godz. 11:00, dzieci pierwszokomunijne otrzymają poświęcone książeczki – modlitewniki, które są kolejnym krokiem w przygotowaniu radosnej uroczystości pierwszej Komunii św.

2. Już jutro 07 stycznia przeżywać będziemy pierwszy czwartek miesiąca z Mszą św. o powołania o godz. 18:00 zamówioną przez Wspólnotę Matek Różańcowych. Po Mszy św. wieczornej w sali katechetycznej spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Wszystkich członków oraz osoby pragnące modlić się o powołania z serca zapraszamy.

3. Ponieważ obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam na normalną wizytę kolędową z modlitwą za rodziny i błogosła-wieństwem naszych mieszkań i domów, przesuwamy tę akcję duszpasterską na przyszłe miesiące, gdy obostrzenia pandemiczne nie będą już obowiązywać. Dlatego jak każdego roku, gdy sytuacja na to pozwoli w późniejszym czasie, nasi ministranci wcześniej przejdą poszczególnymi ulicami informując o wizycie duszpasterskiej, modlitwie za rodziny i obrzędzie błogosławieństwa mieszkań i domów.

4. Przyszła niedziela, 10 stycznia będzie drugą miesiąca, wszystkimi ofiarami wspomagać będziemy kolejne etapy przywracania świetności naszej bazylice. Zrealizowaliśmy cykl badań stratygraficznych we wnętrzu świątyni, który ukazał, jak bazylika była przemalowywana na przestrzeni wieków. Do naszej współczesności nie zachowały się jednolite połacie malowideł ściennych, które moglibyśmy odtworzyć i zakonserwować. Badania wykazały, jakie kolory używane były do malatury wnętrza w czasie barokowej rozbudowy. Obecnie, mamy otwartą drogę do przygotowania projektu nowej malatury wnętrza, który obejmować będzie także konserwację cyklu 12 figur stiukowych apostołów w strefie podsufitowej i cyklu 2 figur Zwiastowania Pańskiego na łuku tęczowym, konserwację wszystkich rzeźbionych kwiatonów sufitowych i gwiazd. Rozpoczęcie fazy projektowania będzie dla naszej Parafii wyzwaniem, by pozyskać fundusze zewnętrzne, które wspomogą nasze wysiłki na tym ważnym etapie. W przyszłą drugą niedzielę miesiąca wszystkimi ofiarami wspomagać będziemy ten ważny projekt w przywracaniu piękna naszej bazylice. Już dziś z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy o codziennej modlitwie w ich intencjach.

5. Wyjątkowo we wtorek 12 stycznia obchodzić będziemy comiesięczny Pokutny Dzień Fatimski. Naszą modlitwę rozpoczniemy Różańcem Fatimskim o godz. 17:30w intencjach zbiorowych, bezpośrednio po którym Msza św. za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej w intencjach zbiorowych za żywych, czy zmarłych, zakończona Procesją Fatimską, na którą prosimy zabrać świecie oraz Apelem Maryjnym. Na tę maryjną i pokutną modlitwę wszystkich z serca zapraszamy!

6. Rozprowadzamy jeszcze ostatnie egzemplarze Kalendarza Bazyliki na rok 2021, jako cegiełkę na zaplanowane prace renowacyjne w naszej świątyni. Zachęcamy, by tego kalendarza nie zabrakło w naszych mieszkaniach, jako szczególnego znaku wspólnej troski o renowację bazyliki. Zanieśmy ten kalendarz do tych, których obecna pandemia przerosła i zaniedbali się religijnie, aby przypominał im o tym świętym miejscu. Kalendarz jest dostępny w zakrystii lub przy wyjściach.

7. W prasie katolickiej: Gość Niedzielny w artykule Bliski Bóg wprowadza nas w klimat dzisiejszej uroczystości. Niedziela pod tytułem Nawróceni ukazuje postaci ludzi, którzy odmienili swoje życie przyjmując światło Chrystusa Pana. Czytajmy katolicką prasę, dbajmy o poziom naszej wiary!

8. Dziękujemy wszystkim zgromadzonym dziś przy ołtarzu za wspólną modlitwę oraz ofiary na utrzymanie Bazylki. Za posługę słowa dziękujemy dziś ks. Damianowi. Niech Mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli do Jezusa uczcić w nim Bożego Syna, stanowią dla nas inspirację, by światło Jezusowej Ewangelii nieść w ciemności współczesnego świata.

Diecezjalne

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.