Komunikaty duszpasterskie na XXIV Niedzielę Zwykłą 12.09.2021

A wy za kogo mnie uważacie1. Przeżywamy dziś radosny i historyczny dzień beatyfikacji sług Bożych: Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej, niewidomej współtwórczyni ośrodka dla niewidomych w Laskach koło Warszawy. Niech ich wstawiennictwo przed Bogiemwspomaga nasze świadectwo w dobie leczenia duchowych ran chrześcijańskiego życia, zadanych przez nas samych na płaszczyźnie wiary w dobie pandemii.

Dzisiejsza niedziela 12. września jest drugą miesiąca. Jak wcześniej zapowiadaliśmy, wszystkimi ofiarami wspomagamy dziś proces przygotowania projektu remontu malatury wnętrza bazyliki, konserwacji figur stiukowych, konserwacji kwiatonów i gwiazd sufitowych. Dzięki życzliwości firmy Elektros przygotowany został projekt instalacji elektrycznej, którą trzeba będzie w ramach prac towarzyszących wymienić przed nową malaturą wnętrza bazyliki. Pracujemy w zespole, aby przygotować kolejny pakiet projektów, które pozwolą nam na szukanie funduszy zewnętrznych na zaplanowane zadania remontowe. Z serca dziękujemy dziś wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy ich o codziennej modlitwie w ich intencjach.

2. Już jutro w poniedziałek 13. września przeżywać będziemy kolejny Comiesięczny Pokutny Dzień Fatimski. Naszą modlitwę rozpoczniemy o godz. 17:30 Różańcem Fatimskim w intencjach zbiorowych; bezpośrednio po którym sprawowana będzie Msza św. za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej w intencjach dziękczynnych, przepraszających, proszących; za żywych i zmarłych z naszych rodzin. Po Mszy św. tradycyjnie wyjdziemy w procesji, na którą prosimy zabrać świecie. Na zakończenie naszej modlitwy odśpiewamy Apel Maryjny. Na Fatimską Pokutną modlitwę z serca zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej Fatimskiej.

3. We wtorek 14. września przeżywać będziemy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to dla nas szczególny dzień, kiedy oddajemy cześć relikwiom Drzewa Krzyża świętego, które od trzech wieków znajdują się w naszej bazylice. Z tej okazji Msze św. w naszej bazylice o godz. 6:30; 7:00; 9:00, dodatkowa Msza św. o 11:00 oraz wieczorna o godz. 18:00. Ze względu na pandemiczne obostrzenia nie będziemy mogli uczcić relikwii przez ucałowanie, ale na każdej Mszy św. tego szczególnego dnia przyjmiemy błogosławieństwo relikwiami Krzyża Pańskiego, jako wezwanie do świadectwa na drogach życia. Wszystkich z serca zapraszamy!

4. W środę, 15. września, bezpośrednio po święcie Podwyższenia Krzyża świętego Kościół zawsze wspomina Matkę Bożą Bolesną. Za jej wstawiennictwem polecajmy miłosiernemu Bogu bolesne i trudne sprawy jakie nosimy w naszych sercach, szczególnie tych, którzy pozwolili sobie na to, by pandemia odebrała im żywą wiarę. Msze św. w bazylice jak każdego dnia o 6:30; 7:00; 9:00; i wieczorna o 18:00. Niech Matka Boża Bolesna wyprasza nam łaskę nawrócenia.

5. Najbliższy trzeci piątek miesiąca, 17 września, to comiesięczny Dzień Bożego Miłosierdzia. Tradycyjnie tego dnia o godz. 17:30 Koronka do Bożego Miłosierdzia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, po której Eucharystia ku czci Bożego miłosierdzia w intencjach wpisanych do księgi intencji wieczystych naszej bazyliki. Na zakończenie Mszy św. będziemy mieli okazję uczcić relikwie św. Jana Pawła II, apostoła Bożego miłosierdzia. Wszystkich do modlitwy serdecznie zapraszamy.

Po piątkowej Mszy św. wieczornej, około godz. 19:00, z inicjatywy Stowarzyszenia Wiara-Rodzina-Życie oraz naszych sąsiadów Ojców Pijarów, wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość całodobowej adoracji w intencjach naszych rodzin aż do wieczornej Mszy św. sobotniej o godz. 18:00. Do tej szczególnej adoracyjnej modlitwy wszystkich z serca zapraszamy.

6. Uwaga Rodzice trzecioklasistów! Z wyprzedzeniem zapowiadamy, że w środę 22. września, za półtora tygodnia, w salce katechetycznej o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie, na które zapraszamy rodziców dzieci z klas trzecich szkoły podstawowej, które w bieżącym roku rozpoczynają przygotowanie formacyjne do radosnego dnia pierwszej Komunii św. Przypominamy rodzicom, że warunkiem zapisania dziecka do grupy komunijnej jest przedłożenie świadectwa chrztu świętego. Tym spotkaniem rozpoczynamy kolejny czas przygotowania nowej grupy dzieci do radosnej uroczystości pierwszej Komunii świętej.

7. W prasie katolickiej: Tygodnik Niedziela w tytułowym artykule Ludzie Boga, przedstawia nam sylwetki nowych błogosławionych Kościoła: Stefana kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej, ociemniałej założycielki dla niewidomych w Laskach koło Warszawy. Tygodnik Gość Niedzielny w tytułowym artykule Nasi błogosławieni pyta czytelników: w którą stronę kierują nasz duchowy wzrok Pasterz epoki ciemności i ociemniała siostra zakonna opiekunka niewidomych. Czytajmy katolicką prasę, dbajmy o poziom naszej wiary!

8. Dziękujemy wszystkim zgromadzonym dziś przy ołtarzu za wspólną modlitwę i ofiary na projekt nowej malatury wnętrza bazyliki. Za posługę słowa Bożego dziękujemy dziś ks. Andrzejowi. Niech słowa św. Jakuba apostoła zachęcające nas do łączenia wiary ze świadectwem pomagają nam kształtować nasze chrześcijańskie życie.

Pieczeć bazyliki na stronę internetową

Diecezjalne

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.