Uroczystość rocznicy nadania imienia "Polaków Zesłanych na Sybir" Gimnazjum Samorządowemu nr 2 w Bolesławcu 08.02.2018

RG51

W piątek 08 lutego 2018 społeczność uczniowska, nauczycieli i pedagogów oraz dyrekcji Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu obchodziła rocznicę – siódmą już z kolei – nadania zaszczytnego imienia „Polaków zesłanych na Sybir”. Ta pamiętna rocznica przypominała wszystkim uczestnikom Eucharystii sprawowanej o godz. 10:00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, o 78 rocznicę masowych i nieludzkich deportacji cywilnej ludności polskiej ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej na Syberię, 91 rocznicę powstania Związku Sybiraków, oraz 30 rocznica reaktywowania Związku w warunkach niepodległej Polski. Wszystkie te ważne daty związane z tragicznymi kartami naszego narodowego martyrologium zgromadziły całą społeczność uczniowską, nauczycielską, dyrekcję, na Eucharystii w intencji bestialsko pomordowanych na Golgocie Wschodu oraz o błogosławieństwo Bożego dla społeczności Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu. W Eucharystii wzięły także udział poczty sztandarowe Związku Sybiraków w Bolesławcu, Gimnazjum Samorządowego nr 2 i nr 3 oraz innych szkół i organizacji społecznych. Służbę przy ołtarzu pełnili ministranci, lektorzy i ceremoniarze z różnych klas gimnazjalnych, pochodzący z parafii naszego miasta i regionu.

Witając wszystkich zgromadzonych ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej podkreślił, że gromadzi nas wszystkich przy ołtarzu Chrystusa Pana i Jego Matki pamięć o tragicznych, niewinnych i wiernych do końca Polsce ofiarach dramatycznego czasu wojny. Patrząc na znaki trudnego remontu, który dokonuje się w naszej bazylice, dochodzimy do wniosku, że takiego właśnie remontu potrzebuje nasza współczesna pamięć historyczna, która niestety zafałszowywana programowo domaga się od nas Polaków odwagi, wierności, i bezkompromisowych działań w obronie Ojczyzny, godności niewinnych ofiar, w obronie prawdzie historycznej. I właśnie w tym duchu zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy wraz z obecnym wśród nas panem prezydentem Piotrem Romanem, prezydentem Bolesławca, panem przewodniczącym Jarosławem Kowalskim, przewodniczącym rady miasta, panią dyrektor Ireną Sikora-Kołodyńską i wszystkimi nauczycielami, obecnymi wśród nas rodzicami.

Kierując do zgromadzonych słowa homilii mszalnej, ks. wikariusz Janusz Diament powiedział między innymi: „Polacy, którzy byli deportowani na Sybir tylko dlatego, że byli Polakami wprost nazwali sam sposób aresztowania i wywózki nieludzkim. Dawano dwie godziny czasu na spakowanie potrzebnych rzeczy a czasem mniej, niestety nieraz tylko 20 minut. Co człowiek mógł w nocy, przy lampie naftowej w mroźną noc zabrać ze sobą w tak krótkim czasie? Potem następował transport w bydlęcych wagonach, bez wody, bez jedzenia i przy ogromnym stłoczeniu. W wagonach było od 30 do 60 a nawet do 80 osób. To zależało już od wielkości wagonu i ilości zesłanych. Czasem zesłańców upychano na siłę ... Transport trwał od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy. Żeby wprowadzić jeszcze większy terror i zastraszenie już na stacji kolejowej aresztowano mężczyzn i osadzano w więzieniu. Ze stacji Siemiatycze aresztowano 17 mężczyzn, których potem skrycie rozstrzelano w Judziance koło  Hajnówki. Dwóch z nich uciekło z konwoju prowadzonego do Hajnówki, a jeden uciekł z miejsca  egzekucji, udając zabitego. Dzięki jego świadectwie świat dowiedział się o tej zbrodni. Ich życie zostało barbarzyńsko przerwane strzałem w tył głowy, w znamienny dla nas Polaków sposób. Raz  dziennie na 50 osób dawano wiadro wody zimnej i wiadro wrzątku. Cóż to było na tak wielką ilość osób? Na osobę wypadło mniej niż szklanka wody na cały dzień. To upodlenie w czasie transportu i nieludzkiego traktowania na zesłaniu skłoniło Sybiraków do nazywania tej krainy nieludzką ziemią… Aresztowanie, nieludzki transport, tajne zbiorowe rozstrzeliwania po drodze, miały za cel by jak najmniejsza liczba pojmanych przeżyła transport i dotarła na Syberię. Tam natomiast – warunki nieludzkiej ziemi – miały dokonać ostatecznego unicestwienia tych, którzy to jeszcze przetrwali.

Dziś wiemy ze świadectw tych, którzy przeżyli, tych, którzy są wśród nas jako żywi świadkowie  tamtych dramatycznych wydarzeń, że można było to wszystko przetrwać; tę całą gehennę; tylko dzięki niezachwianej wierze w Boga, głębokiej nadziei, wielkiemu patriotyzmowi i osobistemu poświęceniu …”.

W trakcie liturgii słowa, młodzież wypowiadała także słowa modlitwy wiernych, oraz później przyniosła w procesji z darami materię do sprawowania Eucharystii. Wielu młodych uczestników liturgii oraz starszych Sybiraków i innych przystąpiło tego dnia do Komunii świętej dając świadectwo żywej wiary.

Po Eucharystii w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej zgromadzeni przeszli do budynku szkoły, aby tam uczestniczyć w patriotycznym apelu, w trakcie którego młodzież przygotowała specjalną sztukę teatralną.

Fot. ks. Marek Kościński

RG01