Komunikaty duszpasterskie na święto Chrztu Pańskiego 10.01.2021

chrzest-jezusa-11. Dzisiejszej niedzieli przeżywamy święto Chrztu Pańskiego. Podczas Mszy św. przypominamy sobie o naszych chrzcielnych przyrzeczeniach, które niech będą dla nas wezwaniem do budowania autentycznego świadectwa wierności Ewangelii.

2. Dzisiejsza niedziela, 10 stycznia jest drugą miesiąca, wszystkimi ofiarami wspomagamy dziś kolejne etapy przywracania świetności naszej bazylice. W ostatnich dniach grudnia zrealizowaliśmy cykl badań stratygraficznych we wnętrzu świątyni, który ukazał, jak bazylika była przemalowywana na przestrzeni wieków. Do naszej współczesności nie zachowały się jednolite połacie malowideł ściennych, które moglibyśmy odtworzyć i zakonserwować. Badania wykazały, jakie kolory używane były do malatury wnętrza w czasie barokowej rozbudowy. Obecnie, mamy otwartą drogę do przygotowania projektu nowej malatury wnętrza, który obejmować będzie także konserwację cyklu 12 figur stiukowych apostołów w strefie podsufitowej i cyklu 2 figur Zwiastowania Pańskiego na łuku tęczowym oraz konserwację wszystkich rzeźbionych kwiatonów sufitowych i gwiazd. Rozpoczęcie fazy projektowania będzie dla naszej Parafii wyzwaniem, by pozyskać fundusze zewnętrzne, które wspomogą nasze wysiłki na tym ważnym etapie. W dzisiejszą drugą niedzielę miesiąca wszystkimi ofiarami wspomagamy ten ważny projekt w przywracaniu piękna naszej bazylice. Z serca dziękujemy wszystkim dobrodziejom za wsparcie i zapewniamy o codziennej modlitwie w ich intencjach.

3. Ponieważ obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam na normalną wizytę kolędową z modlitwą za rodziny i błogosła-wieństwem naszych mieszkań i domów, przesuwamy tę akcję duszpasterską na przyszłe miesiące, gdy obostrzenia pandemiczne nie będą już obowiązywać. Dlatego jak każdego roku, gdy sytuacja na to pozwoli w późniejszym czasie, nasi ministranci wcześniej przejdą poszczególnymi ulicami informując o wizycie duszpasterskiej, modlitwie za rodziny i obrzędzie błogosławieństwa mieszkań i domów.

4. Wyjątkowo we wtorek 12 stycznia obchodzić będziemy comiesięczny Pokutny Dzień Fatimski. Naszą modlitwę rozpoczniemy Różańcem Fatimskim o godz. 17:30w intencjach zbiorowych, bezpośrednio po którym Msza św. za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej w intencjach zbiorowych za żywych, czy zmarłych, zakończona Procesją Fatimską, na którą prosimy zabrać świecie oraz Apelem Maryjnym. Na tę maryjną i pokutną modlitwę wszystkich z serca zapraszamy!

5. Najbliższy czwartek 14 stycznia to drugi miesiąca. Z tej okazji w sali katechetycznej kolejne spotkanie Wspólnoty Krwi Chrystusa o godz. 17:00, a bezpośrednio po nim o 18:00 Msza św. w intencjach zamówionych przez Wspólnotę. Wszystkich członków Wspólnoty oraz osoby pragnące pogłębić swoją duchowość eucharystyczną z serca zapraszamy.

Także w czwartek 14 stycznia o godz. 17:00 w bazylice kolejne spotkanie formacyjne rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii św. Prosimy, aby na tym spotkaniu nikogo z rodziców i prawnych opiekunów nie brakowało.

6. Najbliższy piątek 15 stycznia to trzeci miesiąca – Dzień Bożego Miłosierdzia. Z tej okazji o godz. 17:30 Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencjach wieczystych, a po niej Eucharystia ku czci Bożego miłosierdzia w intencjach za żywych, czy zmarłych wpisanych do księgi intencji wieczystych bazyliki. Na zakończenie przyjmiemy błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II, apostoła Bożego miłosierdzia.

Także w piątek, po Mszy św. wieczornej z inicjatywy Stowarzyszenia Wiara-Rodzina-Życie, wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość całodobowej adoracji w intencji naszych rodzin aż do wieczornej Mszy św. sobotniej o godz. 18:00. Do modlitwy wszystkich z serca zapraszamy.

7. Jednocząc się z poszkodowanymi wyniku ostatniego kataklizmu w Chorwacji, w przyszłą niedzielę przy wyjściach ze świątyni będziemy kwestować na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji, w diecezji Sisak. Już dziś z serca dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za pomoc.

8. Rozprowadzamy jeszcze ostatnie egzemplarze Kalendarza Bazyliki na rok 2021, jako cegiełkę na prace renowacyjne w świątyni. Zachęcamy, by tego kalendarza nie zabrakło w naszych mieszkaniach, zanieśmy ten kalendarz do tych, których obecna pandemia przerosła i zaniedbali się religijnie, aby przypominał im o tym świętym miejscu. Kalendarz jest dostępny w zakrystii lub przy wyjściach.

9. Mamy jeszcze świąteczne numery prasy katolickiej z 06 stycznia: Gość Niedzielny w artykule Wychodzi z cienia wprowadza nas ogłoszony przez papieża Franciszka Rok św. Józefa. Niedziela pod tytułem Nawróceni ukazuje ludzi, którzy odmienili swoje życie przyjmując światło Chrystusa Pana. Czytajmy katolicką prasę, dbajmy o poziom naszej wiary!

10. Dziękujemy wszystkim zgromadzonym dziś przy ołtarzu za wspólną modlitwę oraz wsparcie na projekt nowej malatury wnętrza bazylki. Za posługę słowa dziękujemy dziś ks. Andrzejowi. Niech otwarty dla nas sakramentalny Jordan, wspomaga nasze wysiłki w budowaniu autentycznego świadectwa wiary.

Diecezjalne

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 17:45.