Remont zagrożonej gotyckiej wieży kościoła parafialnego

Firma R. Tomczyka musiała zbudować rusztowania obejmujące całkowitą wysokość wieży kościoła

Podczas remontu zagrożonego dachu kościoła parafialnego okazało się, że zaplanowane wówczas prace remontowe w gotyckiej wieży kościoła są niewystarczające wobec zlokalizowanych spękań konstrukcyjnych obiektu oraz zniszczonego już hełmu. Dlatego w roku 2006 pilnie przygotowano dokumentację techniczną, którą na zlecenie parafii przygotował pan inż. Tadeusz Baranowski. Na podstawie dokumentacji parafia aplikowała wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Gminy Miejskiej Bolesławiec, oraz Funduszu Kościelnego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Całkowity kosztorys zaplanowanych prac opiewał na 240 tys. zł. Nasze prośby zostały zaakceptowane i Ministerstwo Kultury przyznało nam dotację na ten cel w wysokości 90 tys. zł.; Dolnośląski Urząd Marszałkowski przyznał nam 45 tys. zł.; Gmina Miejska Bolesławiec przyznała nam 35 tys. zł.; Fundusz Kościelny przeznaczył na ten cel 24 tys. zł.; natomiast parafia wyasygnowała 45 tys. zł. Prace rozpoczęły się we wrześniu, a ukończone zostały w listopadzie 2006.

Rusztowania musiały dotrzeć aż do samego szczytu wieży

W ramach prowadzonych prac remontowych ozłocone zostały: główna kula wieńcząca wieżę oraz osiem mniejszych

Złocenia kul wieńczących hełm wieży wyniosły 9, 30 metrów kwadratowych

Całość hełmu wieży została nakryta blachą miedzianą

Ze względu na wysokość /70 m/ wszyscy pracownicy musieli być zabezpieczani

Zdemontowana tzw. chorągiewka wieńcząca szczyt wieży miała wypisaną datę zbudowania konstrukcji hełmu czyli 1843 r.

Zdemontowana kula wieńcząca hełm wieży okazała się ogromna

Przestrzeliny kuli z czasów II wojny światowej spowodowały że wilgoć zniszczyła dokument fundacyjny

Metalowy cylinder zawierał pamiątkowe monety z czasów przebudowy kościoła i wieży, czyli z okresu od XVII do XIX w.