Remont kapitalny elewacji zabytkowego budynku Caritas 2014

W roku 2014 wspólnota parafialna przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przeprowadziła zadanie remontowe, które zakładało remont kapitalny elewacji zabytkowego budynku Caritas (dawnej szkoły parafialnej). Zakładane cele i rezultaty zadania zostały osiągnięte w 100 %. Przeprowadzono w pełnym zakresie remont elewacji budynku Caritas – dawnej szkoły parafialnej przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej. Ponieważ remontowany obiekt zabytkowy mieści się tuż obok najcenniejszego zabytku kultury chrześcijańskiej miasta Bolesławiec i Ziemi Bolesławieckiej – monumentalnej gotyckiej świątyni z barokowym wyposażeniem wnętrza, w remontowanym obiekcie zatrzymany został proces destrukcji i przywrócone walory estetyczne oraz prace zapewniające właściwą izolację całego budynku.

Spękania budynku Caritas 1

Spękania budynku Caritas 2

Przeprowadzono prace remontowe w zagrożonym destrukcją obiekcie, które w myśl zatwierdzonego projektu budowlanego, pozwolenia budowlanego oraz konserwatorskiego obejmowały:

- NAPRAWA ELEWACJI
- WYMIANA INSTALACJI ODGROMOWEJ
- IZLOLACJE  PRZECIWWILGOCIOWE BUDYNKU
- ROBOTY ZEWNĘTRZNE

Przy zastosowaniu przepisów o komisyjnym wyłonieniu wykonawcy zadania remontowego została wytypowana i zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków firma: KOPALNIA PIASKOWCA „JAN” ZBYLUTÓW 4, Jan Cołokidzi, ul. Kościuszki 60, 59-700 Bolesławiec, która przeprowadziła całość zadania remontowego. Zadanie było kontynuacją prac remontowych mających na celu przywrócenie estetycznej elewacji obiektu zabytkowego znajdującego się w bezpośredniej bliskości najcenniejszego obiektu zabytkowego miasta – Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej.

Katastrofalny stan elewacji wymagał pilnych prac remontowych, a zidentyfikowane wcześniej uszkodzenia, prac naprawczych i zabezpieczających. Obiekt jest w strefie konserwatorskiej miasta oraz wpisany do rejestru zabytków, a zbudowany na miejscu dawnej średniowiecznej szkoły parafialnej, której elementy konstrukcyjne włączone zostały do obecnej bryły budynku i stanowi bezpośrednie otoczenie Bazyliki. Jak dokumentują to fotografie stanu zachowania elewacji i spękań, obiekt wymagał pilnych prac remontowych.

CAŁKOWITY KOSZT 208.869,30zł.

Gimna Miejska Bolesławiec wspomogła zaplanowane prace dotacją w wysokości 140.000,00 zł.
Urząd Marszałkowski wspomógł zaplanowane prace konserwatorskie dotacją w wysokości 60.000,00 zł.
Wspólnota parafialna wyasygnowała na to zadanie brakujące 8.869,30 zł. oraz sfinansowała caly proces projektowania, kosztorysowania i przeprowadzenia odpowiednich ekspertyz w zakresie planowanych prac remontowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkich, którzy wspomogli swoim darem serca ten kolejny ważny krok w przywracaniu piękna i świetności Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej oraz otoczeniu najcenniejszego obiektu zabytkowego miasta i okolic.