• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Przeżyliśmy radosną uroczystość Najświętszego Ciała i krwi Chrystusa Pana - Bożego Ciała 15.06.2017

IMG 2039Wraz z całą wspólnotą Kościoła w czwartek 15 czerwca świętowaliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i krwi Chrystusa Pana. Porządek Mszy św. w bazylice był niedzielny, a centralna Eucharystia z procesją teoforyczną ulicami miasta była celebrowana o godz. 11:00. Wprowadzając zgromadzonych w tę tajemnicę, ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej zwrócił uwagę na to, że wraz z całym chrześcijańskim światem oddajemy cześć prawdzie, która mówi nam, iż Bóg w swoim Synu Jezusie Chrystusie utajonym w Najświętszym Sakramencie nieustannie przechodzi przez nasze codzienne życie z bogactwem swojej łaski i przebaczenia, a wszystko po to, by człowieka mimo jego słabości, niewierności i grzechu, umacniać na drogach pielgrzymiego trudu.

Kierując do zgromadzonych słowa homilii ks. Andrzej powiedział: „My, katolicy, czcimy w dzisiejszej uroczystości ciało Boga; czcimy Boże ciało i krew – czcimy Boga Wcielonego, najświętsze ciało i krew Jezusa Chrystusa. Oddajemy cześć ciału i krwi, które są nam dane pod osłoną eucharystycznego chleba i wina. Są to jednak te same ciało i krew, które pielęgnowała Matka Maryja. Są to jednak te same ciało i krew, które miał nasz Zbawiciel, gdy nauczał i uzdrawiał w Palestynie. Są to te same ciało i krew, które później Jezus dawał swoim uczniom jako pokarm i napój w czasie Ostatniej Wieczerzy. Są to te same ciało i krew, poprzez które Jezus dokonał ofiary za zbawienie każdego człowieka i świata na ołtarzu krzyżu. Są to te same ciało i krew, które złożone do grobu Zbawiciela stały się pierwocinami zmartwychwstania.

Komunikaty duszpasterskie na XI Niedzielę Zwykłą 18.06.2017

herb Stolicy Apostolskiej

1. W najbliższy czwartek zakończymy oktawę Bożego Ciała. Na zakończenie Nabożeństwa Czerwcowego ku czci Najświętszego Serca Jezusowego tradycyjnie przejdziemy wewnątrz naszej bazyliki w procesji do czterech ołtarzy.

2. W najbliższy piątek 23 czerwca przeżywać będziemy uroczystośćNajświętszego Serca Pana Jezusa. Msze św. w bazylice o godz. 6:30; 7:00; 9:00; dodatkowa Msza św. o godz. 11:00, oraz wieczorna o 18:00 w intencjach zbiorowych składanych w zakrystii, kancelarii lub skarbonie przy wyjściu, za wstawiennictwem św. Ojca Pio z racji comiesięcznego Dnia Duchowości świętego Padre Pio w naszej wspólnocie. Na zakończenie Eucharystii tego dnia uczcimy relikwie św. Ojca Pio. Do modlitwy wszystkich z serca zapraszamy!

Komunikaty duszpasterskie na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 15.06.2017

herb Stolicy Apostolskiej1. W Przeżywamy dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. W dniu dzisiejszym Msze św. według porządku niedzielnego. Po Mszy św. o godz. 11:00 wyjdziemy z procesją ulicami miasta. Msza św. po procesji będzie trochę spóźniona bo około godz. 13:00. W dzisiejsze świąteczne popołudnie nie będzie nabożeństwa.

Pamiętajmy, że poprzez wspólną procesję wyznajemy wiarę w obecność Chrystusa Pana w Eucharystii. Niech nasz udział w procesji będzie wyrazem wiary i wdzięczności Bogu, który nieustannie przechodzi przez nasze życie ze swoją łaską. Procesja zatrzyma się przy ulicach: Karola Miarki - 1 ołtarz, Dzieci Wrześni - 2 ołtarz; Tyrankiewiczów - 3 ołtarz; przy domu katechetycznym - 4 ołtarz, gdzie zakończymy naszą modlitwę. Wszystkich do modlitwy serdecznie zapraszamy!

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana gościliśmy w naszej wspólnocie neoprezbitera Jakuba Deperasa 08.06.2017

IMG 3120

W święto Jezusa Chrystusa najwyższego i wiecznego kapłana, w czwartek 08 czerwca 2017 gościliśmy w naszej wspólnocie neoprezbitera Jakuba Deperasa, z archidiecezji wrocławskiej. Ks. Jakub pochodzi rodem z rodzinnej parafii ks. prałata Andrzeja, rektora bazyliki oraz z rodziny ks. proboszcza. Witając go we wspólnocie parafialnej ks. Andrzej powiedział, że jest to wielka radość, że w tak pięknym dniu, gdy liturgia uobecnia nam postać Zbawiciela widzianego dzisiaj jako Jezusa Chrystusa jedynego i wiecznego kapłana, gościmy w naszej wspólnocie nowowyświęconego księdza dla którego ikona Jezusa - Kapłana uobecniła się w szczególny sposób w sakramencie święceń. Ks. Jakub sprawował Eucharystię modląc się za śp. ks. prałata Władysława Rączkę, poprzedniego proboszcza i polecając go miłosierdziu Bożemu.

Zakończyliśmy kolejną edycję wiosennego tym razem balu charytatywnego Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej 03.06.2017

IMG 2661

W sobotę dnia 03 czerwca 2017 o godz. 19:30 nasza wspólnota parafialna organizowała kolejny tym razem Wiosenny Bal Charytatywny. Jest to coroczne wydarzenie, które służy właściwie integracji całej wspólnoty parafialnej; jest wspaniałą okolicznością by podziękować dobrodziejom parafii za włożony trud w przywracanie piękna Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej oraz ukazywać perspektywy dobrej zabawy we wspólnocie z Panem. Bal jest także wydarzeniem charytatywnym, które wspomaga kolejne etapy projektowania koniecznych do przeprowadzenia zadań remontowych, konserwatorskich, w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej i jej otoczeniu. Nasz Wiosenny Bal Charytatywny zgromadził 100 osób, które poprzez wspólną zabawę przyłożyły odrobinę serca do czekających nas w tym roku prac konserwatorskich, remontowych, które przeprowadzone zostaną w ramach zadania pod nazwą „Program konserwatorski pilnych prac restauratorskich katastrofalnego stanu elewacji, odwodnienia i osuszenia kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja - Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej”.

Radosny dzień Sakramentu Bierzmowania młodzieży klas trzecich gimnazjalnych 27.05.2017

A0206

W sobotę dnia 27 maja 2017 grupa gimnazjalistów z klas trzecich przyjmowała podczas uroczystej Eucharystii w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej sakrament Bierzmowania. Z tej okazji przybył do naszej wspólnoty ks. biskup Stefan Cichy, aby przewodniczyć naszej modlitwie.

Na rozpoczęcie Eucharystii przedstawiciele młodzieży przywitali ks. biskupa, a ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki, witając dostojnego gościa przypominał ważne słowa wielkiego teologa posoborowej odnowy jakim jest Rene Laurentin, który powiedział, że Kościół od czasu wieczernika nieustannie idzie od jednej do drugiej pięćdziesiątnicy uobecnianych nam w sakramentach. Przygotowując się we wspólnocie do radosnego dnia bierzmowania grupa młodzieży z różnych szkół na specjalnie organizowanych spotkaniach pochylała się nad zrozumieniem tej właśnie prawdy wyrażonej może w bardziej lapidarnych słowach, ale zawierającej się w tej właśnie prawdzie. Dziś, gdy dobiegł czas przygotowania radujemy się, że staną przed biskupem, aby najpierw publicznie potwierdzić, że chcą kroczyć w życiu drogą człowieka Bożego, a następnie wyznać samodzielnie wiarę na chrzcielny sposób, by będąc ludźmi zdolnymi do rozeznawania dobra i zła, potrafili kroczyć przez życie drogą chrzcielnego powołania.

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partenrzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.