Zachęta Biskupa Legnickiego do młodych w związku z peregrynacją symboli Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Legnickiej 06-19.03.2016

symbole ŚDMDrodzy Młodzi Przyjaciele, umiłowani Diecezjanie!

Zbliża się ważne wydarzenie w życiu Kościoła w Polsce, jakim będą Światowe Dni Młodzieży. Zgromadzą one młodzież z całego świata. Również w naszej diecezji będziemy gościć młodych pielgrzymów z wielu krajów.

To wydarzenie poprzedzi pielgrzymowanie krzyża i ikony Matki Bożej – symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż, podarowany młodym przez Jana Pawła II w 1984 roku, to krzyż Roku Świętego. Widnieje na nim zachęta Papieża do ucze-stników Światowych Dni Młodzieży, by niosąc ten krzyż po całej ziemi, głosili wszystkim Jezusa Chrystusa, który umarł na krzyżu i zmartwychwstał, i w ten sposób dał ludziom moc życia pośród trudności i umierania. Drugi znak to kopia ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). Została ona powierzona młodym również przez Jana Pawła II jako znak obecności Maryi, która może im pomóc wejść w osobisty kontakt z Jezusem. Obydwa te znaki są zawsze obecne na Światowych Dniach Młodzieży, wcześniej zaś towarzyszą duchowemu przygotowaniu do tego wydarzenia.

Komunikaty duszpasterskie na V Niedzielę Zwykłą 07.02.2016

logoo1. W dzisiejszą pierwszą niedzielę lutego zmiana tajemnic różańcowych o zwykłej porze: dla róży męskiej po Mszy św. o godz. 11:00; dla wszystkich róż żeńskich na spotkaniu o godz. 17:00 na które zapraszamy wszystkie Matki Różańcowe.

2. Już w najbliższą środę 10 lutego przeżywać będziemy Środę Popielcową, dzień rozpoczynający nam we wspólnocie Kościoła czas Wielkiego Postu. Msze św. tego pokutnego dnia w naszej Bazylice o godz. 6:30; 7:00; 9:00; dodatkowa Msza św. o godz. 11:00 oraz wieczorna o godz. 18:00. Na wszystkich Mszach świętych będziemy przyjmować obrzęd posypania głowy popiołem na znak rozpoczynającego się Wielkiego Postu w życiu człowieka wiary.

Zakończyliśmy kolejny Charytatywny Bal Karnawałowy 30.01.2016

IMG 6142W sobotę dnia 30 stycznia 2016 o godz. 19:30 nasza wspólnota parafialna przeżywała kolejny Barokowy Bal Karnawałowy. Jest to coroczne wydarzenie, które służy właściwie integracji wspólnoty parafialnej; jest wspaniała okolicznością by podziękować dobrodziejom parafii za włożony trud w przywracanie piękna Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej oraz ukazywać perspektywy dobrej zabawy we wspólnocie Panem. Bal jest także wydarzeniem charytatywnym, które wspomaga etapy projektowania kolejnych zadań remontowych, konserwatorskich, w Bazylice i jej otoczeniu. Nasz Bal Charytatywny dofinansował Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który na organizację tego wydarzenia przeznaczył dotację w wysokości 5000 zł. Dziękujemy Panu Marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu oraz Zarządowi Województwa Dolnośląskiego za wsparcie tego charytatywnego wydarzenia.

XVI edycja noworocznego spotkania integracyjnego osób niepełnosprawnych i ich opiekunów Powiatu Bolesławieckiego 23.01.2016

IMG 5991W sobotę dnia 23 stycznia 2016 nasza wspólnota parafialna zaangażowana była w przygotowanie kolejnego spotkania integracyjnego niepełnosprawnych i ich opiekunów powiatu bolesławieckiego. Z tej okazji w sali sportowej 1 Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tyrankiewiczów w Bolesławcu, przygotowana została specjalna scena, na której o godz. 10:00 sprawowana była Msza św. w intencjach niepełnosprawnych i wszystkich, którzy troszczą się o tę szczególną cząstkę Kościoła. Władze powiatu zadbały o to, by na spotkanie zostali przywiezieni niepełnosprawni z sześciu gmin powiatu. Księża w zaaranżowanych konfesjonałach pełnili posługę sakramentu pokuty i pojednania. Dla wszystkich obecnych na spotkaniu, a możemy liczyć że zebrało się około tysiąca osób był przygotowany poczęstunek. Oprawę liturgiczną Eucharystii pełniła w tym roku Służba Liturgiczna Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, a muzyczna zapewniła Bolesławiecka Orkiestra Dętą pod batutą Jana Chojnackiego oraz Chór Cantate Dominum pod kierownictwem Aleksandra Samostrokowa.

List pasterski Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego 02 lutego 2016

Logo Roku MiłosierdziaOSOBY KONSEKROWANE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA
List pasterski Episkopatu Polski na Dzień Życia Konsekrowanego
02 lutego 2016

Drodzy Bracia i Siostry,

Liturgia święta Ofiarowania Pańskiego przypomina nam scenę, w której Maryja i Józef przynieśli do Jerozolimy Dzieciątko Jezus, aby – zgodnie z prawem żydowskim – poświęcić je Bogu. Kiedy Jezus umierał na krzyżu okazało się w pełni, że nie był to jedynie rytuał. Ofiarowując swe życie, objawił światu Boże miłosierdzie.

Ekumeniczne Nieszpory w Katedrze Legnickiej 24.01.2016

a017Każdego roku w dniach od 18 do 24 stycznia we wspólnocie Kościoła na świecie obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku modlitwie ekumenicznej Kościoła przyświecały słowa wyjęte z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła: „Wezwani by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (2,9). W Legnickiej Katedrze św. Ap. Piotra i Pawła każdego roku o godz. 17:30 organizowane jest Nabożeństwo ekumeniczne, w którym – na zaproszenie Biskupa Legnickiego - biorą udział przedstawiciele Kościołów siostrzanych. Także i bieżącym roku zgromadziliśmy się na Nieszporach, aby zaangażować nasze serca w modlitwę ekumeniczną.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

tel. 0756466350, 0756466351