Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodych 2015 (w duchowej drodze do Krakowa 2016)

franciszek ŚDM Kraków 2016

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA
DO MŁODYCH

NA XXX ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
W 2015 ROKU

(W duchowej drodze
do krakowa 2o16)

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8)

Drodzy młodzi,

Kontynuujemy naszą duchową pielgrzymkę do Krakowa, gdzie w lipcu 2016 będzie miała miejsce kolejna międzynarodowa edycja Światowego Dnia Młodzieży. Za przewodnik na naszej drodze wybraliśmy ewangeliczne błogosławieństwa. W ubiegłym roku zastanawialiśmy się nad błogosławieństwem ubogich w duchu, umieszczonym w szerszym kontekście „Kazania na Górze”. Wspólnie odkryliśmy rewolucyjne znaczenie błogosławieństw oraz stanowcze wezwanie Jezusa, aby odważnie zaangażować się w przygodę poszukiwania szczęścia. W tym roku będziemy zastanawiać się na szóstym błogosławieństwem: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2015

franciszek wielki postOrędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2015

Umacniajcie serca wasze (Jk 5, 8)

Drodzy Bracia i Siostry!

Wielki Post jest czasem odnowy dla Kościoła, wspólnot i poszczególnych wiernych. Przede wszystkim jednak jest „czasem łaski” (por. 2 Kor 6, 2). Bóg nie prosi nas o nic, czego by nam wcześniej nie dał: „My miłujemy [Boga], ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował” (1 J 4, 19). Nie jesteśmy Mu obojętni. Zależy Mu na każdym z nas, zna nas po imieniu, troszczy się o nas i nas szuka, kiedy Go opuszczamy. Interesuje się każdym z nas; Jego miłość nie pozwala Mu być obojętnym na to, co nam się przydarza. Jednak bywa tak, że kiedy my mamy się dobrze i żyje się nam wygodnie, oczywiście zapominamy o innych (Bogu nie zdarza się to nigdy), nie obchodzą nas ich problemy, ich cierpienia i krzywdy, jakich zaznają..., wtedy nasze serce popada w obojętność – gdy ja mam się względnie dobrze i żyję wygodnie, zapominam o ludziach, którzy nie mają się dobrze. Ta egoistyczna postawa obojętności przybrała dziś rozmiary światowe, tak iż możemy mówić o globalizacji obojętności. Jest to problem, któremu jako chrześcijanie musimy stawić czoło.

Komunikaty duszpasterskie na II Niedzielę Wielkiego Postu 01.03.2015

logoo1. Przeżywamy już drugą niedzielę Wielkiego Postu. Jak każdego roku wspólnie z innymi parafiami w Polsce przeprowadzamy dziś zbiórkę ofiar do puszek przy wyjściach z bazyliki, przeznaczoną na wsparcie dzieł misyjnych Kościoła. Wszystkim dziękujemy za pomoc!

W każdy piątek Wielkiego Postu nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30; natomiast o godz. 17:30 dla dorosłych. W niedziele, Nabożeństwa Gorzkich Żali o godz. 17:30. Na zakończenie Drogi Krzyżowej dla dorosłych oraz Gorzkich Żali, przez cały Wielki Post mamy okazję uczcić relikwie Drzewa Krzyża św.

Przez cały czas Wielkiego Postu przy figurze św. Mikołaja jest ustawiony kosz z logo Caritas, do którego w ramach wielkopostnych uczynków pokutnych możemy ofiarować trwałą żywność dla potrzebujących. Wszystkim dziękujemy za wyobraźnię miłosierdzia.

Dzisiejsza niedziela jest także pierwszą miesiąca marca. Zmiana tajemnic różańcowych o zwykłej porze: dla róży męskiej po Mszy św. o godz. 11:00; dla wszystkich róż żeńskich na spotkaniu o godz. 17:00, na które zapraszamy wszystkie matki różańcowe.

O jakość Wielkiego Postu w naszym życiu 22.02.2015

Wielki Post 1Środą Popielcową rozpoczęliśmy w życiu wspólnoty Kościoła i człowieka wiary Wielki Post. W każdy piątek tego czasu nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16:30. Do udziału zapraszamy wszystkie dzieci naszej parafii, a szczególnie pierwszokomunijne i rocznicowe. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla dorosłych o godz. 17:30, na które zapraszamy wszystkich dorosłych oraz kandydatów do Bierzmowania. W niedziele Wielkiego Postu, Nabożeństwa Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi o godz. 17:30.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej dla dorosłych oraz Gorzkich Żali, przez cały Wielki Post będziemy mieli okazję uczcić relikwie Drzewa Krzyża św.

Środą Popielcową rozpoczęliśmy czas Wielkiego Postu 18.02.2015

popielec1Środą Popielcową rozpoczęliśmy w życiu Kościoła i człowieka wiary Wielki Post. Podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, wierni przyjmowali znak posypania głowy poświęconym popiołem na znak pokuty, aby zainaugurować w swoim duchowym życiu ten wyjątkowy czas czterdziestodniowego przygotowania do radosnych świąt Paschalnych.

Zielona Szkoła dla młodzieży w Hiszpanii przygotowująca do Światowych Dni Młodzieży w Polsce 30.05.-08.06.2015

logo-śdm-kraków-2016-młodzi-dla-młodychW związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, nasza wspólnota Parafialna organizuje wyjazd młodzieżowy na ZIeloną Szkołę z Panem Bogiem do miejscowości LLoret de Mar w Hiszpanii. Zielona Szkoła odbędzie się w dniach od 30.05 do 08.06.2015. Wszystkich młodych z serca zapraszamy! Wiecej informacji na plakacie przy wejściu do Bazyliki, u ks. Janusza Diamenta lub w Biurze Turystycznym Piramida w Bolesławcu (ul. Kaszubska 1/1).

wybrzeze-lloret-950

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja