Wizyta duszpasterska - Kolęda na najbliższy tydzień 21-27.01.2018

koleda

Jeszcze przez najbliższy tydzień kontynuujemy w naszej wspólnocie wizytę kolędową. Z Bożym błogosławieństwem nawiedzamy nasze rodziny, aby wyprosić błogosławieństwo dla całej wspólnoty parafialnej. W najbliższych dniach nawiedzimy z modlitwą i Bożym błogosławieństwem mieszkańców następujących ulic:

Wyjątkowo dzisiejsza Niedziela 21 stycznia
ul. Polna od nr 9 do końca

Poniedziałek 22 stycznia
ul. Tyrankiewiczów, Bankowa, Kaszubska, Zacisze, Sądowa

Wtorek 23 Stycznia
ul. Mickiewicza i Słowackiego

Środa 24 Stycznia
ul. Królowej Jadwigi, Fabryczna, Piotra i Pawła, Ciesielska

Komunikaty duszpasterskie na III Niedzielę Zwykłą 21.01.2018

herb Stolicy Apostolskiej1. Trwamy w pracach nad montażem nowej kamiennej posadzki. Wykonawcy odkryli wejście główne do krypty, gdzie znajdują się zdegradowane zrębem czasu trumny ze szczątkami naszych poprzedników. Krypta została przebadana archeologicznie i jako miejsce pochówku zostanie na trwałe zamknięta. Druga ekipa robotników przeprowadza także odwierty w najbardziej zawilgoconych miejscach ścian bazyliki przygotowując miejsce do montażu systemu osuszającego wnętrze kościoła. Na zewnątrz, mimo pogody, pracuje trzecia grupa, która wykonuje prace oczyszczające elewacje świątyni. Prośmy Boga w modlitwie za wstawiennictwem naszej Patronki Maryi o owocną i bezpieczną pracę dla wszystkich robotników w naszej świątyni.

2. Kontynuujemy w naszej wspólnocie wizytę kolędową. Z Bożym błogosławieństwem nawiedzamy nasze rodziny, aby wyprosić błogosławieństwo dla całej wspólnoty parafialnej. W najbliższych dniach nawiedzimy z modlitwą i Bożym błogosławieństwem mieszkańców następujących ulic:

Wyjątkowo dzisiejsza Niedziela 21 stycznia
ul. Polna od nr 9 do końca

Słowo Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny „Kochać, nie zabijać!” 31.12.2017

logo Konferencji Episkopatu PolskiSłowo Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
na Niedzielę Świętej Rodziny „Kochać, nie zabijać!”

Drodzy Bracia i Siostry!

W czytaniach na dzisiejsze Święto Świętej Rodziny św. Paweł Apostoł wymienia wiele cnót, ale podkreśla, że najważniejsze jest, aby realizować je z miłością, „która jest więzią doskonałości”. Dzisiaj chcemy, aby ta zasada wybrzmiała z całą mocą i aby odnosiła się ona do wszystkich: do dzieci zdrowych i do niepełnosprawnych, do osób starszych i do chorych. Wszyscy oni zawsze powinni mieć miejsce w naszych rodzinach.

Życzenia do Parafian i Gości z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2018

Boże Narodzenie Gerard van Honthorst

Drodzy Siostry i Bracia! Szanowni Państwo!

Do czasu nocy betlejemskiej przez wszystkie wieki ludzie mówili o Bogu i wytwarzali ludzkie obrazy Boga na wiele sposobów. Także i sam Bóg wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał do człowieka (por. Hbr 1,1). W tajemnicy Bożego Narodzenia dokonało się coś więcej. On sam się objawił, On sam się ukazał. Wyszedł z niedostępnej światłości, aby zamieszkać pośród ludzi. On sam przyszedł pomiędzy nas ludzi.

Dla starożytnego Kościoła treść tej właśnie tajemnicy była główną radością Bożego Narodzenia. W tej tajemnicy „Ukazała się dobroć Boga … i jego miłość do ludzi” (Tt 3,4), i właśnie to jest dla nas ustawicznie nową i pocieszającą pewnością, jaka zostaje nam podarowana w Boże Narodzenie ze żłóbka betlejemskiego.

Ciągłego, głębokiego, radosnego odkrywania tej prawdy życzymy z serca wszystkim Parafianom i Gościom na czas Świąt Narodzenia Pańskiego i na każdy dzień Nowego 2018 Roku.

Uroczystymi Mszami św. Pasterskimi rozpoczęliśmy świętowanie Narodzenia Pańskiego 25.12.2017

PAS090

Uroczystymi Mszami św. Pasterskimi o godz. 22:00 i 24:00 rozpoczęliśmy świętowanie uroczystości Narodzenia Pańskiego. Eucharystiom przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, a koncelebrowali je ks. Janusz Diament i ks. Tomasz Krauze. Homilie na obu uroczystych celebrach wygłosił do zgromadzonych ks. Andrzej.

Kierując do bardzo licznie zgromadzonych słowa homilii ks. Andrzej sformułował pytanie: „Dlaczego Bóg przychodzi do nas jako dziecko? Dlaczego ten Wszechmocny Stwórca wszystkiego, pierwsza przyczyna, najwyższy sędzia, przychodzi jako małe, biedne i bezbronne dziecko?

Aby na to pytanie jakoś odpowiedzieć, zacznijmy od prostej świadomości co się dzieje w rodzinie, w której na świat przychodzi dziecko? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: w takiej rodzinie wszystko się zmienia, przeorientowuje; całe życie i rodziców, i rodzeństwa, i dalszej rodziny. Wszystko zaczyna się kręcić wokół narodzonego dziecka. Wszyscy zachowują ciszę, kiedy dziecko śpi, a biegną do niego, kiedy się budzi i płacze. Dziecko trzeba karmić o wyznaczonych porach. Jeździć z nim do lekarza, kiedy się rozchoruje. Rodzice, ale także rodzeństwo oraz babcie i dziadkowie zmieniają swoje dawne zwyczaje, rezygnują z wielu dawnych nawyków po to, by dostosować się do dziecka i troszczyć się głównie o jego dobro. Dziecko staje się najważniejsze. Staje się osią życia całej rodziny /…/.