Żołnierze Armii USA w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 29.07.2016

IMG 0736

W piątek 29 lipca br. z inicjatywy pana prezydenta Bolesławca Piotra Romana, Bolesławiecką Bazylikę Maryjną z prywatną wizytą nawiedzili oficerowie i żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych. W delegacji żołnierzy znaleźli się: pani kapitan Melanie Gouthro, dowódca zespołu; Jon Duchene, zastępca dowódcy; Sebastian Wojciechowski, specjalista ds. informacji; Taylor Cromer, lekarz specjalista.  Miłych gości przywitał w bazylice ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki oraz wprowadził ich niezwykle bogatą historię świątyni - miejsca, które swoimi początkami sięga lat przed rokiem 1261. Ks. Andrzej zaznaczył jak przez siedem i pół wieku istnienia tego kościoła, był on szczególnym miejscem kultu Bogarodzicy i św. Mikołaja. W tym miejscu modlili się katolicy w języku: czeskim, niemieckim a obecnie polskim. Dla historii bazyliki ważnymi są pewne historyczne etapy, które rozbudowywały świątynię czyniąc z niej znaczący ośrodek kultu maryjnego szczególnie dla mieszkańców miasta i pielgrzymów Szlaku Jakubowego zmierzających do Santiago de Compostela. Bez względu na to, do jakiego państwa przygraniczny Bolesławiec należał, każde pokolenie chrześcijan szanowało ta świątynię, dbało o jej stan oraz pozostawiało trwałe znaki swojej pobożności ...

Zaproszenie do spotkania z grupą pielgrzymów z Francji, których gościć będziemy w drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 31.07-01.08.2016

młodzież

Drodzy Siostry i Bracia!
Szanowni Mieszkańcy Bolesławca!

W niedzielę 31 lipca 2016, po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, do Bolesławca przybędzie grupa 130 pielgrzymów z Francji wraz z 8 kapłanami. Nasi pielgrzymi zakwaterowani zostaną w Gimnazjum Samorządowych nr 2 przy ul. Bielskiej, gdzie odpoczną po trudach pielgrzymki i spędzą noc.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich Pań – Gospodyń Domowych o pomoc w przygotowaniu gościny dla naszych młodych pielgrzymów z Francji. Prosimy o przygotowanie wypieków dla pielgrzymów i dostarczenie ich do budynku Gimnazjum Samorządowego nr 2 przy ul. Bielskiej w niedzielę 31. lipca od godz. 15:00. Jak zawsze smaczne wypieki naszych bolesławieckich Gospodyń Domowych pomogą przygotować kolację dla młodych pielgrzymów z Francji, którzy trzema autokarami zmierzać będą przez nasze miasto do swojej ojczyzny.

W poniedziałek 01. sierpnia o godz. 9:00 cała grupa pielgrzymów z Francji uczestniczyć będzie w Eucharystii parafialnej w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta na tą Mszę św., która da nam poczuć coś z klimatu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Po Mszy św. nasi goście udadzą się do Gimnazjum Samorządowego nr 2 przy ul. Bielskiej, gdzie spożyją śniadanie i wyjadą w drogę powrotną do Francji. Wszystkich na tę Eucharystię z serca zapraszamy!

Obchody Dnia św. Krzysztofa w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 24-25.07.2016

IMG 0676

W Bolesławcu jak każdego roku odbywają się Dni Świętego Krzysztofa – Patrona kierowców. W organizację tych szczególnych dni modlitwy w intencji kierujących pojazdami zaangażowani są funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu z inspektorem Henrykiem Stefanko, komendantem powiatowym Policji; aspirantem sztabowym Adamem Szewczykiem, naczelnikiem wydziału ruchu drogowego KPP, oraz Duszpasterze Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej z ks. prałatem Andrzejem Jarosiewiczem, rektorem Bazyliki, i z ks. prefektem Januszem Diamentem.

Komunikaty duszpasterskie na XVII Niedzielę Zwykłą 24.07.2016

herb bazyliki

1. W dzisiejszą niedzielę 24 lipca przeżywamy dzień Świętego Krzysztofa. Tradycyjne poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św. Prosimy kierowców, aby ustawiali się pojazdami jak najbliżej wokół bazyliki. Ofiary zbierane podczas poświęcenia pojazdów przeznaczone są na Mszę św. w intencjach kierowców w dniu naszego odpustu parafialnego 14 sierpnia o godz. 12:30.

Z okazji Dnia św. Krzysztofa już jutro w poniedziałek 25 lipca jeden z kapłanów wyjedzie z funkcjonariuszami Policji na tzw. Patrol św. Krzysztofa, aby towarzyszyć im podczas zwyczajnej pracy. We wszystkich przypadkach gdy to będzie możliwe kapłan przekaże kierowcom pamiątki św. Krzysztofa i wyręczy naszych Policjantów w pouczeniach.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

tel. 0756466350, 0756466351