• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Uroczystości Majowe w Bolesławcu 02-03.05.2016

krolowa polskiW długi majowy weekend zapraszamy na uroczyste obchody Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja. 

W poniedziałek, 02 maja, siódmy rok z rzędu, punktualnie w samo południe w Rynku Bolesławca odbędą się Obchody Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach obchodów nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, którego dokonają żołnierze 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu

We wtorek 03 maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski - Święto Konstytucji 3 Maja o godz. 11:30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy pl. Zamkowym, celebrowana będzie uroczysta Eucharystia w intencjach Ojczyzny Matki oraz w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. We Mszy św. weźmie udział Prezydent Bolesławca Piotr Roman wraz z władzami samorządowego szczebla minnego i powiatowego. Dwództwo 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu na tę Eucharystię wystawia jak co roku poczet sztandarowy Pułku wraz z Kompanią Honorową. W Eucharystii udział wezmą poczty sztandarowe szkół, organizacji patriotycznych, kombatanckich, społecznych oraz Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec” pod batutą Jana Chojnackiego.

Komunikaty duszpasterskie na VI Niedzielę Wielkanocną 01.05.2016

herb bazyliki1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy miesiąc maj złączony w naszej tradycji z pięknymi Nabożeństwami Majowymi, które w naszej wspólnocie sprawowane będą codziennie o godz. 17:30. Słowami Litanii Loretańskiej za wstawiennictwem Matki Bożej wypraszać będziemy dla naszych domowych Kościołów potrzebne łaski oraz powierzać miłosierdziu Bożemu nasze chrześcijańskie życie.

Dzisiejsza niedziela to także pierwsza miesiąca maja. Zmiana tajemnic różańcowych o zwykłej porze: dla róży męskiej po Mszy św. o godz. 11:00; dla wszystkich róż żeńskich na spotkaniu o godz. 17:00, na które zapraszamy wszystkie Matki Różańcowe.

Spływ pontonowy zorganizowany przez Żołnierzy 62 Kompanii Commando dla Służby Liturgicznej Boleslawieckiej Bazyliki Maryjnej 16.04.2016

A002W sobotę dnia 16 kwietnia 2016 z inicjatywy Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando zorganizowany został spływ pontonowy dla członków Służby Liturgicznej Boleslawieckiej Bazyliki Maryjnej. Spływ zorganizowany został dla młodzieży z czterech bolesławieckich parafii: z Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej; pw. św. Cyryla i Metodego; pw. Chrystusa Króla; oraz pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W sumie w spływie wzięło udział ponad 80 młodych ludzi, pełniących rozmaite funkcje liturgiczne w swoich macierzystych parafiach. Opiekę duszpasterską nad całą grupą piastował ks. ppor. rez. Sławomir Dębowiak z parafii św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu.

Radosna Niedziela Dobrego Pasterza w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 17.04.2016

 DSC1053W IV Niedzielę Wielkanocną – Dobrego Pasterza w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przeżywaliśmy  dzień szczególnej modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich. Z inicjatywy ks. Artura Kotrysa przez pracownię plastyczną przygotowane zostały tzw. „dowody” przyjaciół powołanych, które na zewnątrz wyglądają jak niewielka karta magnetyczna, ale za to stanowią ważny znak wspólnej modlitewnej troski w intencji powołań. Na zakończenie każdej Eucharystii wierni przyjmowali „dowody” przyjaciół powołanych, zobowiązując się tym samym do codziennej modlitwy w intencji powołań.

Komunikaty biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie wydarzenia posiadającego znamiona cudu eucharystycznego w Sanktuarium św. Jacka Odrowąża w Legnicy

cu eucharystyczny 2KOMUNIKAT BISKUPA LEGNICKIEGO
w sprawie Wydarzenia Eucharystycznego ze znamionami cudu
w Sanktuarium św. Jacka Odrąwąża w Legnicy

Siostry i Bracia w Chrystusie Panu!

Jako Biskup Legnicki podaję niniejszym wiadomość o wydarzeniu, jakie zaszło w parafii św. Jacka w Legnicy i które ma znamiona cudu eucharystycznego. Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona, i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego. Ówczesny Biskup Legnicki Biskup Stefan Cichy powołał Komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 roku został wyodrębniony fragment materii koloru czerwonego i złożony na korporale. W celu wyjaśnienia rodzaju tej materii Komisja zleciła pobranie próbek i przeprowadzenie stosownych badań przez różne kompetentne instytucje.

Ostatecznie w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: „W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (…) Całość obrazu (…) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego” (…) ze zmianami, które „często towarzyszą agonii”. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.

Obchody VI rocznicy katastrofy Smoleńskiej w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 10.04.2016

IMG 7348III Niedziela Wielkanocna niezmiennie wprowadza nas w klimat radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to także Niedziela Biblijna, która rozpoczyna w naszej Ojczyźnie Tydzień Biblijny. Jednak mam Polakom dzień 10 kwietnia kojarzy się z wielkim dramatem, jaki przed 6. laty dotknął naszą wspólnotę narodową, a jakim była katastrofa smoleńska, która pochłonęła 96 istnień ludzkich z prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej profesorem Lechem Kaczyńskim na czele. Z tej też okazji w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej zgromadzili się parafianie i goście, przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, władz miasta, aby podczas Eucharystii wypraszać dar Bożego miłosierdzia dla wszystkich ofiar katastrofy oraz modlić się o błogosławieństwo Boże dla Ojczyzny Matki. O godz. 12:30 celebrowana była uroczysta Eucharystia koncelebrowana, które przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki a koncelebrowali ją ks. prałat Jan Mycek z Legnicy oraz ks. wikariusz Adam Konobrodzki.

Kierując do licznie zgromadzonych na modlitwie wiernych słowa homilii, ks. Andrzej powiedział między innymi:

„Dziś z naszą pamięcią o ofiarach tragedii smoleńskiej przyszliśmy do tej szczególnej świątyni - Bolesławieckiej Bazyliki, w której napotykamy tak wiele znaków pamięci o ludziach, sprawach, dziejach, które współtworzą drogę naszej miejskiej historii; naszą pamięć, naszą tożsamość.

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partenrzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 0756466350, 0756466351
tel. 0756466352, 0756466353

Zakrystia
tel. 0756466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.