Komunikaty duszpasterskie na XVII Niedzielę Zwykłą 26.07.2015

logoo1. W dniu dzisiejszym – w trzecim dniu Triduum św. Krzysztofa, jak zapowiadaliśmy, poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św. Ofiary zbierane podczas poświęcenia pojazdów przeznaczone będą na Mszę św. w intencjach kierowców w dniu naszego odpustu parafialnego 14 sierpnia o godz. 18:00.

Na placu przy bazylice mamy dziś okazję skorzystać z symulatora wypadkowego. Można się na własne oczy i bezpiecznie przekonać co znaczą zapięte pasy bezpieczeństwa w jadącym samochodzie. Na placu przed bazyliką czynny jest także namiot z Dewocjonaliami ze św. Krzysztofem, pączkami oraz napojami. Wszelkie ofiary składane z tej okazji przeznaczone będą na duszpasterstwo młodzieży.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej od godz. 10:30 poprowadzą zabawę dla naszych najmłodszychpod nazwą „Znam zasady Ruchu Drogowego”.

W dzisiejsze niedzielne popołudnie na placu przed bazyliką od strony Rynku ogodz. 17:00 pokaz ratownictwa wypadkowego Straży Pożarnej, która zawsze przychodzi ofiarom wypadków z pierwszą pomocą. Strażacy na naszych oczach będą dosłownie przecinać wrak płonącego samochodu, aby dotrzeć do ofiar wypadku.

W pierwszym dniu Triduum św. Krzysztofa wyruszył na drogi naszego powiatu Patrol św. Krzysztofa 24.07.2015

1W piątek 24 lipca 2015 rozpoczęliśmy Triduum św. Krzysztofa. Ks. Artur Kotrys wraz z ks. Adamem Konobrodzkim (fotoreporterem patrolu) wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji udali się na patrol św. Krzysztofa. Towarzyszyli Funkcjonariuszom Policji w wypełnianiu ich zadań na drogach powiatu Bolesławieckiego, szczególnie na pobliskiej autostradzie A 4. Ks. Artur wręczał zatrzymanym i upominanym kierowcom pamiątkowe obrazki z wizerunkiem św. Krzysztofa zachęcając do tego, by respektowali na drogach zasady ruchu drogowego.

Ćwiczenia Komendy Powiatowej Straży Pożarnej przy wieży Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej 23.07.2015

20150723 105325W ramach ćwiczeń z użyciem specjalistycznego sprzętu do gaszenia pożarów na dużych wysokościach, w czwartek dnia 23 lipca 2015 o godz. 11:00 odbyły się przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej zajęcia strażackie zastępu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Na plac przed bazyliką przybyły trzy wozy strażackie, a wśród nich nowoczesna drabina sięgająca 62 metrów wysokości (12 piętra). Strażacy sprawdzali zasięg drabiny w odniesieniu do wieży Bazyliki oraz różne kąty nachylenia drabiny przy wykonywaniu zadań gaśniczych.

Na zaproszenie komendanta powiatowego PSP Grzegorza Kocona, w ćwiczeniach wziął udział ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej, który wespół ze strażakami przy użyciu nowoczesnej drabiny wspiął się na najwyższe kondygnacje wieży Bazyliki.

Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu 2015

pijąca młodzieżAbstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu

Apel Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o abstynencję w sierpniu 2015

Umiłowani w Chrystusie Panu! Siostry i Bracia!

Liturgia 18. Niedzieli Zwykłej wpisuje się w piękny cykl nauczania Chrystusa o Eucharystii, Chlebie Życia. Zbawiciel mówi: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”(J 6, 35). Karmiąc się Eucharystią, możemy „porzucić dawnego człowieka, (…) odnawiać się duchem (…) i przyoblec człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga (…)” (Ef 4, 22-24).

Takiej przemiany potrzebujemy jako chrześcijanie. Głębokiej przemiany moralnej potrzebuje także nasz Naród. Dzisiaj jedną z najważniejszych polskich trosk jest brak trzeźwości. Mówią o tym nie tylko alarmujące dane statystyczne. Przede wszystkim mówią o tym niezliczone ludzkie dramaty, których źródłem jest alkohol. Dlatego w sierpniu, miesiącu rolniczego trudu, maryjnych świąt i patriotycznych rocznic, apelujemy o dobrowolny dar abstynencji. W poprzednich latach przypominaliśmy, że rodzina jest szkołą trzeźwości. Mówiliśmy o roli matek i ojców. W tym roku prosimy o zaangażowanie w ochronę trzeźwości najmłodszych Polaków. Przypominamy, że jedyną formą trzeźwości dzieci do 18 roku życia jest abstynencja.

Zorganizowany głos katolików. Powstała Rada Katolików Świeckich przy biskupie legnickim. J. Rams

rada katolikówW uroczystość patronalną diecezji legnickiej – wspomnienie świętych Piotra i Pawła, po Eucharystii w katedrze został odczytany dekret powołujący radę katolików świeckich przy biskupie legnickim.

Biskup chciał, by powstała

Tego typu rady funkcjonują już z powodzeniem w niektórych diecezjach w Polsce. Są między innymi w Łodzi, Wrocławiu czy Poznaniu. Tam noszą nazwę rady społecznej. W internecie można znaleźć ich stanowiska wobec niektórych zdarzeń, np. głosowania nad ustawą o in vitro, na temat nauczania gender czy nawet protestów wobec antychrześcijańskiego przedstawienia „Golgota Picnic”. – To ciało nie musi być powoływane. Dla przykładu nasza diecezji ma już prawie 25 lat, a do tej pory takiej rady nie powołał żaden ordynariusz. Obecny chciał, by zaistniała – tłumaczy Stanisław Andrzej Potycz.

Do rady zostało powołanych 20 osób, ale statut przewiduje nawet 25. Jej prace opierać się będą na trójstopniowym podziale organizacji: będzie zarząd, cała rada jako gremium i rada plus zaproszeni eksperci, czyli gremium poszerzone. – Ale nie tylko eksperci, ale także ci, którzy byliby w takich swoistych oddziałach terenowych. Chcielibyśmy, by w diecezji powstały rady oddziałowe, parafialne, stanowe, zawodowe. Byłaby wówczas możliwość obradowania z nimi na tych właśnie posiedzeniach gremium poszerzonego – mówi Stanisław Potycz.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

tel. 0756466350, 0756466351