Orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2015

Franciszek i imigranciOrędzie Papieża Franciszka
na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2015

Drodzy Bracia i Siostry!

Jezus jest „ewangelizatorem w najwyższym stopniu i uosobieniem Ewangelii” (por. adhort. apost. Evangelii gaudium, 209). Jego szczególna troska o ludzi najbardziej bezbronnych i spychanych na margines jest zachętą dla wszystkich, aby troszczyć się o osoby najsłabsze i rozpoznawać Jego cierpiące oblicze zwłaszcza w ofiarach nowych form ubóstwa i niewolnictwa. Pan mówi: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie, byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25, 35-36). Misją Kościoła, będącego pielgrzymem na ziemi i matką wszystkich, jest zatem kochać Jezusa Chrystusa, czcić Go i kochać zwłaszcza w ludziach najuboższych i opuszczonych; do nich należą niewątpliwie migranci i uchodźcy, którzy usiłują pozostawić za sobą ciężkie warunki życia i wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa. Z tego względu tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy ma za temat: Kościół bez granic matką wszystkich.

Komunikaty duszpasterskie na XXX Niedzielę Zwykłą 26.10.2014

logoo1. Wszystkich rodziców i dziadków naszych najmłodszych informujemy, że jeszcze do jutra dzieci mogą zgłaszać zrobione przez siebie różańce na dziecięcy konkurs. Wszystkie inne dzieci, które brały udział w nabożeństwach różańcowych i zbierały naklejki na różańcową wyklejankę, prosimy, aby także na jutrzejsze nabożeństwo przyniosły ze sobą wyklejankę. Najpiękniejsze zgłoszone różańce oraz kompletne wyklejanki nagrodzimy na zakończenia miesiąca różańcowego w najbliższą środę.

2. Służba liturgiczna naszej parafii kończy roznoszenie kart wypominkowych do naszych domów. Karty wypominkowe można także znaleźć na stolikach przy wyjściu z bazyliki. Modlitwę wypominkową rozpoczniemy według programu umieszczonego na odwrocie w poniedziałek 03 listopada o godz. 17:15. Prosimy nie wrzucać wypominków na tacę tylko do specjalnie przygotowanych do tego skarbon przy wyjściach z bazyliki.

Nowy terminarz Mszy św. w roku 2015

TerminarzPrzygotowany został terminarz Mszy św. na Nowy Rok 2015. Wszystkich, którym zależy na określonych terminach Mszy św. rocznicowych, jubileuszowych, za zmarłych, ślubnych, czy dziękczynnych, zapraszamy do zakrystii lub kancelarii. Pamiętajmy o bliskich zmarłych, pamiętajmy o dziękczynieniu Bogu za otrzymane od niego łaski.

Papież na zakończenie synodu: była synodalność i były pokusy, przed nami rok rozeznania 19.10.2014

franciszek synodByło to doświadczenie synodu, doświadczenie wspólnie przebytej drogi – tak Papież Franciszek podsumował wczoraj wieczorem synodalne obrady. Zaznaczył, że jak w każdej wędrówce, były chwile, kiedy szybko podążano do przodu i chciano jak najszybciej dotrzeć do celu, ale były też momenty znużenia, kiedy przychodziła ochota, by powiedzieć: „dosyć”. Obok chwil, które były źródłem pocieszenia i otuchy, były też momenty strapienia i napięć – przyznał Ojciec Święty.

Papież szczegółowo też wyliczył wszystkie pokusy, z którymi musieli się zmierzyć ojcowie synodalni w czasie tego posiedzenia.

Orędzie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów 18.10.2014

synod biskupow 2014Dokument ten, ogłoszony 18 października – w przededniu oficjalnego zamknięcia obrad - stanowi podsumowanie dwutygodniowych obrad, a zarazem zachętę do dalszych prac nad przygotowaniem zgromadzenia zwyczajnego, zaplanowanego na przyszły rok.

Orędzie III nadzwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów

My, ojcowie synodalni, zebrani w Rzymie wokół papieża Franciszka na nadzwyczajnym zgromadzeniu ogólnym Synodu Biskupów, zwracamy się do wszystkich rodzin na różnych kontynentach, szczególnie zaś do tych, które idą za Chrystusem – Drogą, Prawdą i Życiem. Okazujemy swój podziw i wdzięczność za codzienne świadectwo, jakie składacie nam i światu swoją wiernością, swoją wiarą, nadzieją i miłością.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

tel. 0756466350, 0756466351