Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień 2014

alkoholizmApel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski
ds. Apostolstwa Trzeźwości
na miesiąc abstynencji - sierpień 2014

Miesiąc abstynencji – piękna tradycja i zadanie na nowe czasy

Trwamy w dziękczynieniu za historyczną kanonizację Jana Pawła II, który uczył nas, że święci nie przemijają, lecz pragną naszej świętości. Podejmujemy osobisty i narodowy rachunek sumienia z wierności słowom naszego nowego Świętego. Dlatego na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, przypominamy wezwanie skierowane do Polaków na początku pontyfikatu: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać  jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. O jakich zagrożeniach mówił papież Polak? Mówił o braku poszanowania godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, o niegodnych postawach i czynach wynikających z wad narodowych. Mówił także o nadużywaniu alkoholu.

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie klauzuli sumienia 24.07.2014

Logo KEPOŚWIADCZENIE
PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

Od pewnego czasu jesteśmy w Polsce uczestnikami publicznej debaty na temat klauzuli sumienia, a także odmowy aborcji nieuleczalnie chorego poczętego in vitro dziecka oraz konsekwencji prawnych wobec lekarza odmawiającego aborcji. W obliczu tej głośnej dyskusji warto przywołać kilka podstawowych zasad zawartych w nauczaniu św. Jana Pawła II. Należy to uczynić tym bardziej, że wielu przedstawicieli życia publicznego, zwłaszcza politycznego, wyrażało swój hołd dla Papieża.

Komunikaty duszpasterskie na XVI Niedzielę Zwykłą 20.07.2014

logoo1. Rozpoczął się już remont elewacji zabytkowego budynku Caritas, który przywróci ten obiekt do normalności. Dziękujemy wszystkim dobrodziejom, którzy wspomagają przywracanie piękna naszej bazylice i jej otoczeniu.

2. W najbliższą środę 23 lipca przeżywać będziemy Dzień Duchowości św. Ojca Pio. Naszą modlitwę rozpoczniemy o godz. 17:30 Nowenna za wstawiennictwem Świętego. Bezpośrednio po Nowennie Msza św. w intencjach zbiorowych zgłaszanych w zakrystii, kancelarii, lub pozostawionych w skarbonie przy wyjściu. Na zakończenie Mszy św. będziemy mieli okazję uczcić relikwie św. Padre Pio.

Pielgrzymka lektorów do grobu św. Stanisława w Krakowie 20-21.06.2014

DSC07483W dniach od 21 do 22 czerwca 2014, ks. Janusz Diament, duszpasterz Służby Liturgicznej w naszej Bazylice, zorganizował pielgrzymkę lektorów do grobu św. Stanisława w Krakowie. Wszyscy uczestnicy mieli sporo okazji by nie tylko zwiedzić najcenniejsze miejsca kulturalnej stolicy Polski, ale także pomodlić się nad grobem św. Stanisława, patrona ładu moralnego w naszym kraju.

Koncert Orkiestry Inter Camerata z okazji Nocy Kościołów na Dolnym Śląsku 22.06.2014

DSC07655W niedzielę 22 czerwca 2014 w ramach Nocy Kościołów na Dolnym Śląsku, w naszej bazylice zorganizowany został koncert orkiestry Inter Camerata z Wrocławia. W cyklu „Odkrywamy zapomniane arcudzieła” pod batutą pana Jana Jakuba Bokuna zaprezentowała swoje umiejętności orkiestra Inter Camerata, a wyjątkowe walory głosowe zaprezentowała pani Magdalena Kulig (mezzosopran).

Wprowadzenie do koncertu przygotował ks. Paweł Adres, który w imieniu gospodarzy bazyliki przywitał wszystkich zgromadzonych oraz artystów.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

tel. 0756466350, 0756466351