Komunikaty Duszpasterskie na V Niedziele Wielkanocną 24.04.2016

herb bazyliki1. Odpowiadając na apel Ojca Świętego Franciszka w dzisiejszą niedzielę 24 kwietnia br. przeprowadzamy zbiórkę ofiar do puszek przy wyjściach z bazyliki z przeznaczeniem na pomoc humanitarną Kościołowi na ogarniętej wojną Ukrainie. Do papieża Franciszka docierają liczne sygnały o prześladowaniach katolików na obszarach objętych tą zapomnianą wojną, oraz o zniszczeniach kościołów i innych instytucji duszpasterskiej działalności Kościoła na tamtych ziemiach. Jednocząc się z wszystkimi europejskimi Kościołami, odpowiedzmy wspólnie na apel Ojca Świętego przychodząc naszym siostrom i braciom w wierze z naszą pomocą.

Spływ pontonowy zorganizowany przez Żołnierzy 62 Kompanii Commando dla Służby Liturgicznej Boleslawieckiej Bazyliki Maryjnej 16.04.2016

A002W sobotę dnia 16 kwietnia 2016 z inicjatywy Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando zorganizowany został spływ pontonowy dla członków Służby Liturgicznej Boleslawieckiej Bazyliki Maryjnej. Spływ zorganizowany został dla młodzieży z czterech bolesławieckich parafii: z Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej; pw. św. Cyryla i Metodego; pw. Chrystusa Króla; oraz pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W sumie w spływie wzięło udział ponad 80 młodych ludzi, pełniących rozmaite funkcje liturgiczne w swoich macierzystych parafiach. Opiekę duszpasterską nad całą grupą piastował ks. ppor. rez. Sławomir Dębowiak z parafii św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu.

Radosna Niedziela Dobrego Pasterza w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 17.04.2016

DSC1053W IV Niedzielę Wielkanocną – Dobrego Pasterza w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przeżywaliśmy  dzień szczególnej modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich. Z inicjatywy ks. Artura Kotrysa przez pracownię plastyczną przygotowane zostały tzw. „dowody” przyjaciół powołanych, które na zewnątrz wyglądają jak niewielka karta magnetyczna, ale za to stanowią ważny znak wspólnej modlitewnej troski w intencji powołań. Na zakończenie każdej Eucharystii wierni przyjmowali „dowody” przyjaciół powołanych, zobowiązując się tym samym do codziennej modlitwy w intencji powołań.

Komunikaty biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego w sprawie wydarzenia posiadającego znamiona cudu eucharystycznego w Sanktuarium św. Jacka Odrowąża w Legnicy

cu eucharystyczny 2KOMUNIKAT BISKUPA LEGNICKIEGO
w sprawie Wydarzenia Eucharystycznego ze znamionami cudu
w Sanktuarium św. Jacka Odrąwąża w Legnicy

Siostry i Bracia w Chrystusie Panu!

Jako Biskup Legnicki podaję niniejszym wiadomość o wydarzeniu, jakie zaszło w parafii św. Jacka w Legnicy i które ma znamiona cudu eucharystycznego. Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona, i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego. Ówczesny Biskup Legnicki Biskup Stefan Cichy powołał Komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 roku został wyodrębniony fragment materii koloru czerwonego i złożony na korporale. W celu wyjaśnienia rodzaju tej materii Komisja zleciła pobranie próbek i przeprowadzenie stosownych badań przez różne kompetentne instytucje.

Ostatecznie w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: „W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (…) Całość obrazu (…) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego” (…) ze zmianami, które „często towarzyszą agonii”. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.

Obchody VI rocznicy katastrofy Smoleńskiej w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej 10.04.2016

IMG 7348III Niedziela Wielkanocna niezmiennie wprowadza nas w klimat radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to także Niedziela Biblijna, która rozpoczyna w naszej Ojczyźnie Tydzień Biblijny. Jednak mam Polakom dzień 10 kwietnia kojarzy się z wielkim dramatem, jaki przed 6. laty dotknął naszą wspólnotę narodową, a jakim była katastrofa smoleńska, która pochłonęła 96 istnień ludzkich z prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej profesorem Lechem Kaczyńskim na czele. Z tej też okazji w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej zgromadzili się parafianie i goście, przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, władz miasta, aby podczas Eucharystii wypraszać dar Bożego miłosierdzia dla wszystkich ofiar katastrofy oraz modlić się o błogosławieństwo Boże dla Ojczyzny Matki. O godz. 12:30 celebrowana była uroczysta Eucharystia koncelebrowana, które przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki a koncelebrowali ją ks. prałat Jan Mycek z Legnicy oraz ks. wikariusz Adam Konobrodzki.

Kierując do licznie zgromadzonych na modlitwie wiernych słowa homilii, ks. Andrzej powiedział między innymi:

„Dziś z naszą pamięcią o ofiarach tragedii smoleńskiej przyszliśmy do tej szczególnej świątyni - Bolesławieckiej Bazyliki, w której napotykamy tak wiele znaków pamięci o ludziach, sprawach, dziejach, które współtworzą drogę naszej miejskiej historii; naszą pamięć, naszą tożsamość.

Zaproszenie do wspólnego pielgrzymowania śladami apostołów Bożego Miłosierdzia 02-03.05.2016

Sanktuarium Bożego MiłosierdziaW Roku Miłosierdzia zapraszamy wszystkich parafian i gości na Pielgrzymkę Szlakiem Apostołów Bożego Miłosierdzia w dniach od 02 do 03 maja 2016.

W programie: Eucharystia, wspólna modlitwa oraz dzielenie się radością wiary w szczególnych dla Polaków miejscach jak: Wadowice – Tyniec; Kalwaria Zebrzydowska; Kraków Łagiewniki – Światowe Centrum Bożego Miłosierdzia; Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie; najpiękniejsze zabytki królewskiego Krakowa z kościołem Mariackim i zamkiem królewskim na czele.

Rzymskokatolicka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja

tel. 0756466350, 0756466351