• bazylika 03
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Aktualności

 

Komunikaty duszpasterskie na XI Niedzielę Zwykłą 17.06.2018

herb Stolicy Apostolskiej1. Informujemy całą wspólnotę parafialną, że dekretem biskupa legnickiego ks. wikariusz Janusz Diament po pięcioletniej posłudze w naszej wspólnocie parafialnej zostaje przeniesiony do nowej parafii.
W miejsce ks. Janusza, biskup legnicki zamianował ks. Damiana Koniecznego, który jako wikariusz parafialny zostaje przydzielony do naszej parafii.

Dziękując ks. Januszowi za dotychczasową posługę duszpasterską zapraszamy wszystkich parafian i gości na Mszę św. dziękczynną, którą sprawować będziemy w piątek 22 czerwca o godz. 18:00. Ze szczególnym zaproszeniem zwracamy się do wszystkich grup parafialnych, którym ks. Janusz duszpasterzował.

2. W poniedziałek 25 czerwca przeżywać będziemy kolejny comiesięczny Dzień Duchowości św. Ojca Pio. Naszą modlitwę rozpoczniemy Nabożeństwem Czerwcowym o godz. 17:30, po którym sprawowana będzie Eucharystia w intencjach zbiorowych przedkładanych miłosierdziu Bożemu za wstawiennictwem św. Padre Pio. Na zakończenie Mszy św. będziemy mieli okazję uczcić relikwie Świętego.

Obchody 74 rocznicy bitwy pod Monte Cassino - Eucharystia za poległych w bitwie oraz zmarłych po wojnie komandosów 17.05.2018

74RBMC01W czwartek 17 maja 2018, w wigilię 74 rocznicy zwycięstwa polskich żołnierzy i sprzymierzonych sił alianckich w bitwie pod Monte Cassino, tradycją lat ubiegłych w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej zgromadzili się byli żołnierze 62. Kompanii Specjalnej Commando oraz uczniowie klas mundurowych, aby poprzez modlitwę uczcić poległych w bitwie oraz tych, którzy zmarli po wojnie.

Witając wszystkich zgromadzonych na Eucharystii, ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki powiedział: „Stało się już tradycją, że właśnie w tych majowych dniach do bazyliki przybywają członkowie Stowarzyszenia byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando, aby razem z uczniami klas mundurowych uczestniczyć w tej modlitwie pokoleń. Stając do sprawowania Eucharystii pamiętamy dziś o poległych w bitwie o Monte Cassino polskich komandosach, polskich żołnierzach; pamiętamy w modlitwie o tych, którzy zmarli po wojnie: jedni wiodąc życie wygnańców, inni wiodąc życie w kraju w atmosferze stygmatyzowania ich za tamten bohaterski czyn. Wszystkich ogarniamy naszą wdzięczną modlitwą”.

Zaproszenie na wyjątkowy koncert - Dzieła Polskiego Baroku - wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka 20.05.2018

baroque-orchestra-d705W niedzielę 20.05.2018 o godz. 19:00 zapraszamy wszystkich parafian i gości na wyjątkowy koncert pt. Dzieła Polskiego Baroku. W naszej bazylice wystąpi Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Wstęp na koncert jest wolny. Po koncercie każdy z uczestników będzie mógł złożyć dobrowolną ofiarą na dzieło renowacji bazyliki. Wszystkich z serca zapraszamy.

Uroczystość podpisania umowy pomiędzy Bolesławiecką Bazyliką Maryjnej a Regionalnym Programem Operacyjnych Dolny Śląsk na realizację zaplanowanych zadań remontowych w najcenniejszym obiekcie zabytkowym miasta i regionu 13.12.2017

b035

W środę 13 grudnia 2017 o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki miała miejsce uroczystość oficjalnego podpisania aktu umowy pomiędzy Rzymskokatolicką Parafią pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu a Regionalnym Programem Operacyjnym Dolny Śląsk na dofinansowanie prac remontowych przy Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej – najcenniejszym obiekcie zabytkowym miasta i okolic.

Z tej okazji przybył do Bolesławca pan Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, pan Piotr Roman prezydent miasta, pan Jarosław Kowalski, przewodniczący rady miasta i wielu innych zaproszonych gości, aby uczestniczyć w tej podniosłej i historycznej chwili. Na wstępie ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki powitał wszystkich gości i zaprosił do obejrzenia krótkiego, kilkunastu minutowego filmu, który ukazuje jak cennym obiektem zabytkowym Bolesławca jest bazylika oraz jak wiele prac remontowo – konserwatorskich wykonano z wielkim wysiłkiem i determinacją parafian, mieszkańców miasta u regionu w ostatnich kilkunastu latach. Film nakręciło Studio BFV Bolesławiec, a materiał ten reżyserował pan Jerzy Małachowski.

Przywracamy piękno Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej

Foto bazyliki

Przywracamy pierwotne piękno Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Realizujemy obecnie program remontowo - konserwatorski współfinansowany przez Regionalny Program Operacyjny Dolny Śląsk, w którym zawartych jest aż osiem głównych elementów składowych, wśród których znalazły swoje miejsce tak pracochłonne zadania jak:

- Remont zabytkowej elewacji kościoła;
- Osuszenie wnętrza bazyliki przez montaż nowej kamiennej posadzki;
- Odwodnienie całej bazyliki;
- Remont placu wokół bazyliki i przywrócenie estetycznej nawierzchni;
- Podjazd dla osób niepełnosprawnych;
- Remont zabytkowego muru oporowego od ul. Kościelnej;
- System sygnalizacji przeciwpożarowej;
- System wielojęzykowych audioprzewodników dla pielgrzymów i turystów.

Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania

bierzmowanie-przygotowanie

Przygotowanie do sakramentu Bierzmowania odbywa się w naszej parafii w trzech grupach, które spotykają się cyklicznie dwa razy każdego miesiąca, aby jak najlepiej pojąc tajemnice chrześcijańskiego życia oraz istotę sakramentów ze szczególnym uwzględnieniem sakramanetu Bierzmowania. 

Podstawowym warunkiem zapisania się do grupy jest szczera chęć przyjęcia tego sakramentu oraz świadectwo chrztu świętego. Formacja przebiega w następujących grupach:

 • logo-mateusz
 • logo-radiowatykanskie
 • logo-rycerzekolumba
 • logo-dzielobiblijne
 • logo-biblia
 • logo-katolik
 • logo-pwt
 • logo-liturgia
 • logo-kai
 • logo-fronda
 • logo-tezeusz
 • logo-deon
 • logo-oaza

Partnerzy:

herbMCC logo23SPAwB

powiatlogo62 kompania

logo legnica

logo-radio.plus-legnica.fm

 

 

Kontakt:

Rzymskokatolicka Parafia
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

tel. 75 6466350, 75 6466351
tel. 75 6466352, 75 6466353

Zakrystia
tel. 75 6466354

NIP 612-15-22-373 REGON 040110594

Konto parafialne:
98 1020 2137 0000 9002 0083 6031

 

ORGANISTA BAZYLIKI - Henryk Kut
tel. 604 805 743

Kontakt:

BOLESŁAWIECKA BAZYLIKA MARYJNA - BOLESŁAWIECKIE SANKTUARIUM MARYJNE

ul. Kościelna 3, 59-700 Bolesławiec

Kancelaria Parafialna czynna jest każdego dnia w godzinach od 16:00 do 18:00.

W soboty od godz. 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 18:00.