Zauroczeni świętością kapłana męczennika

Zauroczeni swietoscia 2

Takimi słowami można podsumować przeżyte w bolesławieckiej Bazylice rekolekcje wielkopostne (10-13 marca 2024 r.), które poprowadził ks. dr Marek Kluwak, proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach. Temat przewodni brzmiał: „Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno". Droga wielkopostnego nawrócenia w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Od sobotniego wieczoru do środy włącznie słuchaliśmy o pięknym przykładzie mężnego kapłana.

Zauroczeni swietoscia 3

Fundamentem mocnego ducha i wielkiego męstwa bł. Jerzego był dom rodzinny. To tam uczył się człowieczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich. Od rodziców otrzymał wielki dar: wiarę, umiłowanie Maryi i różaniec, który bardzo kochał. Dom rodzinny nauczył go też mężnego znoszenia trudności, których doświadczył bardzo wiele m.in. podczas służby wojskowej. Z czasem odkrywał też jaką wielką wartość ma Eucharystia, którą sprawował i karmił się codziennie. Życiowe zahartowanie i umiłowanie modlitwy dało mu siły, by nie zaprzeć się wiary i do końca bronić godności drugiego człowieka.

tn Zauroczeni swietoscia 5

Słuchanie głoszonych konferencji było prawdziwą ucztą duchową, a frekwencja wiernych podczas rekolekcji jest dowodem jak wielu ludzi pragnie rozwijać się duchowo czerpiąc wzór np. z życia ks. Jerzego Popiełuszki.

Zauroczeni swietoscia 1
Ważnym wydarzeniem była w poniedziałkowy wieczór Droga Krzyżowa ulicami parafii, która też w całości oparta była na nauczaniu bł. Jerzego. Natomiast we wtorek po zakończeniu wieczornej Mszy św. odbyło się nabożeństwo „czyszczenia czyśćca", czyli intensywna modlitwa za zmarłych przed Najświętszym Sakramentem. Wierni wypisali na kartkach ogromną ilość imion zmarłych, które odczytywaliśmy i błagaliśmy Pana Jezusa o ich zbawienie. To nabożeństwo z bardzo licznym udziałem wiernych było wstępem do założenia w parafii Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.

tn Zauroczeni swietoscia 4
Na zakończenie rekolekcji ks. Marek przywiózł ze sobą relikwie bł. ks. Jerzego. Pobłogosławił nimi wiernych i dał także możliwość ucałowania ich dla uczestników świętych ćwiczeń.
Błogosławiony Jerzy módl się za nami!

tn Zauroczeni swietoscia 6