Świetlica parafialna im. Jana Pawła II

Caritas parafialna prowadzi także świetlicę profilaktyczno - wychowawczą dla dzieci i młodzieży im. Jana Pawła II. Dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Bolesławiec oraz parafii możliwe było zorganizowanie miejsca dla dzieci i młodzieży ze środowisk dysfunkcyjnych. Świetlica dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy czynna jest codziennie w godz. od 14:30 do 18:30 i prowadzi programy wychowawcze, wspomaga odrabianie lekcji wychowanków, angażuje dzieci i młodzież w okolicznościowe przedstawienia, kształtuje zainteresowania plastyczne, pomaga w nabywaniu kultury współpracy i szacunku. W ramach zajęć świetlicowych udzielane jest poradnictwo logopedyczne i psychologiczne. Dzieci uczęszczające na zajęciach świetlicowych mają zapewniony letni i zimowy wypoczynek w ramach swoich wakacji czy ferii. Wychowawcy każdego roku przygotują także okolicznościowe przedstawienia świąteczne, które są związane z wieczerzą wigilijną lub innymi agapami przy stole. Świetlica funkcjonuje dzięki wsparciu wielu Dobrodziejów instytucjonalnych, czy indywidualnych a także dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którymi w większości są nauczyciele i pedagodzy poświęcający swój wolny czas dla tej cząstki naszej lokalnej społeczności, jakimi są dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Przeprowadzona ostatnio (2007) kontrola ze strony oświatowych władz miejskich wykazała, iż mimo, że świetlica dysponuje najsłabszym zapleczem, realizuje najbogatszy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży w mieście. Jest to dla tutejszej parafii szczególne wyzwanie, aby w przyszłości zapewnić lepsze warunki pod działalność edukacyjno – wychowawczą. Duszpasterzem wolontariuszy i wychowanków jest ks. wikariusz Artur Kotrys.

Pieczec